Çözüldü R7 5800X RTX 3080 Blender ile Render alırken monitör kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

seskontrol

Picopat
Daha fazla  
Merhaba,

Kasamın özellikleri aşağıdaki gibi.

Ekran kartı: RTX 3080.
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X.
Anakart: MSI MPG X570.
Sıvı soğutucu: Deep Cool Castle 360ex a-RGB
RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18.
PSU: 600W.

Problemim şu, render alırken bir süre güzel devam ediyor sonra monitör kapanıyor. Monitör kapalı olduğu halde kasa tam güç çalışmaya devam ediyor. Defalarca denedim aynısı oldu.

Ekran kartımı 2. el olarak dün aldım ve düne kadar render alırken böyle bir problem yoktu. Önce ekran kartı sıkıntılı mı diye düşündüm ama internetten biraz bakınca PSU'nun yetersiz olabileceğini düşündüm.

Yeni bir PSU alırsam düzelir mi sizce?

Çözüm
İlginizi için teşekkür ederim.

Alttaki linkteki kasa vardı önceden bende, içindekini PSU'yu şimdi kullandığım kasaya aktardık

Şimdi kullandığım kasa
darkFlash DLS480 Mid Tower ATX bilgisayar Kasası

Testi başlattım 10 dk oldu herhangi bir sorun olmadı. 1 saat devam etmeli miyim?

Yok, 10 dakikada kapanmadiysa devaminda da kapanacagini sanmiyorum. Bazen oyunlarda ya da baska uygulamalarda OCCT testindekinden daha fazla guc cektigi oluyor sistemin. PSU hakkinda cok bir bilgide bulamadim pek kaliteli olacagini sanmiyorum. Ani guc cekisinde besleyemiyor olmasi cok buyuk ihtimal. Bire bir ayni sorunu yasadigimdan biliyorum RTX 3080'e gectim islemcimde i7 8700K bazi oyunlarda sistem kapanabiliyor fakat OCCT de kapanmiyordu 650W ve epey kaliteli bir PSU olmasina ragmen bazi peek attığı yerlerde tutamiyordu. 600W inda kesinlikle yeterli olmayacagini dusunuyorum yerinizde olsam her halukarda 750W ve ustu bir PSU'ya gecip isi garantiye alirim.
Maalesef bu konu hakkında bilgili değilim, daha bilgili arkadaşlar konuya bakacaktır.
Test bolumundeki Power testini calistir. Hem ekran karti hem islemci %100 deyken sistem kapanacak mi onu gozlemle.

Birde PSU marka model yazar misin?
Alttaki linkteki kasa vardı önceden bende, içindekini PSU'yu şimdi kullandığım kasaya aktardık

Şimdi kullandığım kasa
DarkFlash DLS480 Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası

Testi başlattım 10 dk oldu herhangi bir sorun olmadı. 1 saat devam etmeli miyim?

Şimdi kullandığım kasa
darkFlash DLS480 Mid Tower ATX bilgisayar Kasası

Yok, 10 dakikada kapanmadiysa devaminda da kapanacagini sanmiyorum. Bazen oyunlarda ya da baska uygulamalarda OCCT testindekinden daha fazla guc cektigi oluyor sistemin. PSU hakkinda cok bir bilgide bulamadim pek kaliteli olacagini sanmiyorum. Ani guc cekisinde besleyemiyor olmasi cok buyuk ihtimal. Bire bir ayni sorunu yasadigimdan biliyorum RTX 3080'e gectim islemcimde i7 8700K bazi oyunlarda sistem kapanabiliyor fakat OCCT de kapanmiyordu 650W ve epey kaliteli bir PSU olmasina ragmen bazi peek attığı yerlerde tutamiyordu. 600W inda kesinlikle yeterli olmayacagini dusunuyorum yerinizde olsam her halukarda 750W ve ustu bir PSU'ya gecip isi garantiye alirim.

Çözüm
İlginiz için çok teşekkür ederim. PSU'yu değiştireyim en iyisi.

PSU'yu yeniledim, ikinci el Thermaltake GF1 750 watt Gold PSU aldım.

Bir render aldım şuan için kapanma sorunu yok ancak ekran kartının fan sesi bir garip dalgalanıyor, o kısımda ayrıca bir problem olabilir ama kapanma sorunu halloldu, ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Geri
Yukarı