Çözüldü R7 5800X sistem yük altında değilken donuyor ve reset atmadan düzelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YalcinA

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Ben bir yıla yakındır bir sorundan kurtulamadım bilgisayarım boşta donuyor. Bu sebepten sistemi komple yeniledim fakat yeni sistemimde de aynı sorun bana merhaba dedi.

Sistemim:
  • ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero anakart.
  • ASUS ROG STRIX 6700XT ekran kartı.
  • Ryzen 7 5800X işlemci.
  • G.Skill 32 GB (2x16) 3600MHz CL 16 trend Z Neo RAM.
  • ASUS ROG STRIX 750W Gold güç kaynağı.
  • Cooler Master MB511a RGB kasa.
  • Samsung 980Pro SSD.
Sistemim bunlardan oluşmakta.

Windows temiz kurulum yapıldı. Bu arada orijinal Windows kullanıyorum.
SSD değişik denendi.
XMP açık kapalı denendi.
Fakat bilgisayarım boşta donmaya devam etti.

Netflix'ten bir dizi izlerken, masaüstünde bırakıp bir su içmeye gittiğim vakit veya Google'da herhangi bir şeye bakarken veya YouTube izlerken donuyor, görüntü ekranda sabit kalıyor herhangi bir müdehalede bulunamıyorum. Kasanın ön panelindeki HDD ışığı sönmüş oluyor ve reset atmadan bilgisayarımı kullanamıyorum.

Sorun eski sistemimle aynıydı, sistemde sadece RAM'lerimi aynı model tercih ettim eski sistemimde de bulunan RAM'ler yukarıda belirttiğim RAM'lerdi ki onların da yenisini alıp taktım, eski sistemimin RAM'leri değil. Sorunu ancak BIOS'tan işlemci voltajını 1,325 çarpanını da 46 yaparak düzeltebildim, bu şekilde donma yaşamadım. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Çevremde bilgi alabileceğim kimse yok. Yıllardır da takip ediyorum videolarını fakat bu sefer bir sorunumu çözmemde yardımcı olman için buradayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü ben de öğrenciyim ve artık bilgisayara harcayabileceğim bir param kalmadı, benim için çok masraflı oldu anlayacağın zor duruma düşüp yine bir sonuç elde edemedim. Sağlıklı günler dilerim.

Çözüm
Dediğiniz C statei kapattım ve dün geceden bu saate kadar donma yaşamadım. Sanırım sorunu çözdünüz. Bir süre daha test ettikten sonra kesin olarak yazacağım. Teşekkürler.

BIOS güncellemesi mi beklemeliyim bunun çözümü için çünkü aylardır süregelen bir sorun bu. C state off yapmadan sorunsuz kullanabilmek için.

Hocam C state aslında güç tasarruf vs modları işlemci boştayken voltaj frekans kısar tasarruf sağlar, sistemi uykuya sokar vs. Bunu kapatınca performans kaybı yaşamazsınız işlemci aktif olur sürekli.

Muhtemelen yeni BIOS guncellemesi geldiginde çözülür aksi halde cbs kapalı kullanmaya devam etmenizde herhangi bir sorun olmayacaktır.
Dediğiniz C statei kapattım ve dün geceden bu saate kadar donma yaşamadım. Sanırım sorunu çözdünüz. Bir süre daha test ettikten sonra kesin olarak yazacağım. Teşekkürler.

BIOS güncellemesi mi beklemeliyim bunun çözümü için çünkü aylardır süregelen bir sorun bu. C state off yapmadan sorunsuz kullanabilmek için.

Hocam C state aslında güç tasarruf vs modları işlemci boştayken voltaj frekans kısar tasarruf sağlar, sistemi uykuya sokar vs. Bunu kapatınca performans kaybı yaşamazsınız işlemci aktif olur sürekli.

Muhtemelen yeni BIOS guncellemesi geldiginde çözülür aksi halde cbs kapalı kullanmaya devam etmenizde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Çözüm
Hocam zaten adam sistemdeki bütün parçaları değiştirmiş iki sistemde de aynı sorun varmış, yani donanımsal bir sorun yok, sorun işlemci kaynaklı yazılımsal bir durum.
Windows temiz kurulum yapıldı. Bu arada orijinal Windows kullanıyorum.
Denildiği için bunları öneriyorum. Ancak sorunu çözülmüş gibi elimden geldiği kadar arıza aramaya çalıştım ondan dolayı bu adımları uygulattım.

RAM'leri 3200-3000 MHz hatta 2400 MHz'da kullanıp dener misin?

Bunu da denedim fakat değişen olmadı elle OC yapıp denedim o da olmadı şu anlık C state off konumunda sorun yok bir süre daha geçtikten sonra kesin olarak yazacağım.

Hocam C state aslında güç tasarruf vs modları işlemci boştayken voltaj frekans kısar tasarruf sağlar, sistemi uykuya sokar vs. bunu kapatınca performans kaybı yaşamazsınız işlemci aktif olur sürekli.

Yardımınız için teşekkür ederim bugün içinde sorun tekrar ortaya çıkmazsa size bildireceğim.

Denildiği için bunları öneriyorum. Ancak sorunu çözülmüş gibi elimden geldiği kadar arıza aramaya çalıştım ondan dolayı bu adımları uygulattım.

Donanımsal olarak mümkün olan çoğu ihtimali denedim yazılım konusunda ise edilen yardımlar sayesinde sanırım çözüme ulaştık. Gün içerisinde sorun yaşamazsam size bildireceğim.

Hocam C state aslında güç tasarruf vs modları işlemci boştayken voltaj frekans kısar tasarruf sağlar, sistemi uykuya sokar vs. bunu kapatınca performans kaybı yaşamazsınız işlemci aktif olur sürekli.

24 Aralık 2020 bu tarihte ben bu sorunu yaşıyormuşum. Konu açana kadar uzun süre kendim denemeler yapmıştım. 1 yıldır düzeltilmemiş. Umarım yeni BIOS ile çözerler. O zamanlar açtığım konuya bakabilirsiniz :)
Sorun C state kaynaklıymış 1 gündür donma olmadı. Teşekkürler yardımcı olmak isteyen herkese.

Son düzenleme:

Yalçın hocam aylardır bende aynı dertten sıkıntılıyım bıos dan neresını kapattın resım paylaşabılırmısın ben pc işlerinden anlamıyorum pek benım sıstemle senın sıstem aynı sadece benım ekran kartı MSI Geforce Rtx 2080 Super Gaming X Trio 8gb 256bit

In the BIOS, Advanced menu, CPU Configuration, scroll to bottom, CPU Power management, CPU C-states, disable.
Yalçın hocam aylardır bende aynı dertten sıkıntılıyım BIOS'dan neresını kapattın resım paylaşabılır mısın ben PC işlerinden anlamıyorum pek benım sıstemle senın sıstem aynı sadece benım ekran kartı MSI GeForce RTX 2080 Super Gaming X Trio 8 GB 256bit.

In the BIOS, Advanced menu, CPU Configuration, scroll to bottom, CPU Power management, CPU C-states, disable.

Yeni konular

Geri
Yukarı