Çözüldü R7 5800X sistem yük altında değilken donuyor ve reset atmadan düzelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YalcinA

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Ben bir yıla yakındır bir sorundan kurtulamadım bilgisayarım boşta donuyor. Bu sebepten sistemi komple yeniledim fakat yeni sistemimde de aynı sorun bana merhaba dedi.

Sistemim:
  • ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero anakart.
  • ASUS ROG STRIX 6700XT ekran kartı.
  • Ryzen 7 5800X işlemci.
  • G.Skill 32 GB (2x16) 3600MHz CL 16 trend Z Neo RAM.
  • ASUS ROG STRIX 750W Gold güç kaynağı.
  • Cooler Master MB511a RGB kasa.
  • Samsung 980Pro SSD.
Sistemim bunlardan oluşmakta.

Windows temiz kurulum yapıldı. Bu arada orijinal Windows kullanıyorum.
SSD değişik denendi.
XMP açık kapalı denendi.
Fakat bilgisayarım boşta donmaya devam etti.

Netflix'ten bir dizi izlerken, masaüstünde bırakıp bir su içmeye gittiğim vakit veya Google'da herhangi bir şeye bakarken veya YouTube izlerken donuyor, görüntü ekranda sabit kalıyor herhangi bir müdehalede bulunamıyorum. Kasanın ön panelindeki HDD ışığı sönmüş oluyor ve reset atmadan bilgisayarımı kullanamıyorum.

Sorun eski sistemimle aynıydı, sistemde sadece RAM'lerimi aynı model tercih ettim eski sistemimde de bulunan RAM'ler yukarıda belirttiğim RAM'lerdi ki onların da yenisini alıp taktım, eski sistemimin RAM'leri değil. Sorunu ancak BIOS'tan işlemci voltajını 1,325 çarpanını da 46 yaparak düzeltebildim, bu şekilde donma yaşamadım. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Çevremde bilgi alabileceğim kimse yok. Yıllardır da takip ediyorum videolarını fakat bu sefer bir sorunumu çözmemde yardımcı olman için buradayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü ben de öğrenciyim ve artık bilgisayara harcayabileceğim bir param kalmadı, benim için çok masraflı oldu anlayacağın zor duruma düşüp yine bir sonuç elde edemedim. Sağlıklı günler dilerim.

Çözüm
Dediğiniz C statei kapattım ve dün geceden bu saate kadar donma yaşamadım. Sanırım sorunu çözdünüz. Bir süre daha test ettikten sonra kesin olarak yazacağım. Teşekkürler.

BIOS güncellemesi mi beklemeliyim bunun çözümü için çünkü aylardır süregelen bir sorun bu. C state off yapmadan sorunsuz kullanabilmek için.

Hocam C state aslında güç tasarruf vs modları işlemci boştayken voltaj frekans kısar tasarruf sağlar, sistemi uykuya sokar vs. Bunu kapatınca performans kaybı yaşamazsınız işlemci aktif olur sürekli.

Muhtemelen yeni BIOS guncellemesi geldiginde çözülür aksi halde cbs kapalı kullanmaya devam etmenizde herhangi bir sorun olmayacaktır.
Herkese merhaba,
Ben bir yıla yakındır bir sorundan kurtulamadım bilgisayarım boşta donuyor. Bu sebepten sistemi komple yeniledim fakat yeni sistemimde de aynı sorun bana merhaba dedi.

Sistemim:
  • ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero anakart.
  • ASUS ROG STRIX 6700XT ekran kartı.
  • Ryzen 7 5800X işlemci.
  • G.Skill 32 GB (2x16) 3600MHz CL 16 trend Z Neo RAM.
  • ASUS ROG STRIX 750W Gold güç kaynağı.
  • Cooler Master MB511a RGB kasa.
  • Samsung 980Pro SSD.
Sistemim bunlardan oluşmakta.

Windows temiz kurulum yapıldı. Bu arada orijinal Windows kullanıyorum.
SSD değişik denendi.
XMP açık kapalı denendi.
Fakat bilgisayarım boşta donmaya devam etti.

Netflix'ten bir dizi izlerken, masaüstünde bırakıp bir su içmeye gittiğim vakit veya Google'da herhangi bir şeye bakarken veya YouTube izlerken donuyor, görüntü ekranda sabit kalıyor herhangi bir müdehalede bulunamıyorum. Kasanın ön panelindeki HDD ışığı sönmüş oluyor ve reset atmadan bilgisayarımı kullanamıyorum.

Sorun eski sistemimle aynıydı, sistemde sadece RAM'lerimi aynı model tercih ettim eski sistemimde de bulunan RAM'ler yukarıda belirttiğim RAM'lerdi ki onların da yenisini alıp taktım, eski sistemimin RAM'leri değil. Sorunu ancak BIOS'tan işlemci voltajını 1,325 çarpanını da 46 yaparak düzeltebildim, bu şekilde donma yaşamadım. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Çevremde bilgi alabileceğim kimse yok. Yıllardır da takip ediyorum videolarını fakat bu sefer bir sorunumu çözmemde yardımcı olman için buradayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü ben de öğrenciyim ve artık bilgisayara harcayabileceğim bir param kalmadı, benim için çok masraflı oldu anlayacağın zor duruma düşüp yine bir sonuç elde edemedim. Sağlıklı günler dilerim.
Sorun güç kaynağınızdan olabilir çünkü zaten AMD ekran kartınız için 650w önermiş. Birde işlemcinin güç tüketimi var fanların falan var bu nedenle kaynaklanıyor olabilir. Bunu söylememin nedeni işlemci voltu ile oynayınca donmamasını bildirmeniz. Herhangi bir mavi ekran aldınız mı? açılışta veya aniden.

Sorun güç kaynağınızdan olabilir çünkü zaten AMD ekran kartınız için 650W önermiş. Bir de işlemcinin güç tüketimi var fanların falan var bu nedenle kaynaklanıyor olabilir. Bunu söylememin nedeni işlemci Volt'u ile oynayınca donmamasını bildirmeniz. Herhangi bir mavi ekran aldınız mı? Açılışta veya aniden.

PSU gayet yeterli AMD o değeri işlemciyi katarak veriyor ki toplasan 500W zor harcayacak duruma geliyor.

Eski bilgisayarımda aynı durum oluyordu. Ekranda o an ne varsa donuyor, HDD ışığı sönüyor, hiç bir işlem yapılmıyordu. Sorunun tespiti için mecburen bilgisayarcıya götürdüm. Tek tek tüm parçaları alıp başka sistemde denedi. Sorun gözükmüyordu. Geriye anakart kaldı sorun buradadır dedi ve değiştirdi. Eski parçaları taktı ve sıkıntısız birkaç yıl daha kullandım. Eğer tüm parçaları (anakart hariç) değiştirdiyseniz geriye o kalıyor.

Öncelikle BIOS güncel mi? Sonrasında da voltaj ile oynanmamış halde iken BIOS'tan, C-State ayarını kapatmayı denediniz mi? BIOS içinde Advanced bölümünde, CPU Configuration, CPU Power Management altında ya da benzer bir yerde CPU C-State ayarı olmalı.

Son düzenleme:
Öncelikle tüm yazdıklarınızı okudum. Anakart dahil olmak üzere tüm parçalar değişti hepsi yeni. PSU konusuna gelince ben yeterli olduğunu düşünüyorum 750W 80+ Gold sertifikalı ASUS'un ROG serisini kullanıyorum ki işlemciye OC yaptığım zaman sorun yaşamıyorum güç kaynaklı olsa OC esnasında daha çok güç çekeceği için sorun yaşamaz mıydım? BIOS'um son sürüm BIOS. BIOS ayarlarına çok hakim değilim. XMP açıyorum ve video izleyerek işlemcime OC yaptım o zaman sorun yaşamadım fakat BIOS'un varsayılan ayarlarında donuyor. Elektrik tesisatına gelecek olursak farklı evlerde kullandım değişen bir şey olmadı. Tesisat sorunlu olsaydı OC yapılmış halde de donardı diye düşünüyorum fakat dediğim gibi bu kadar ince detaya girmek sağlam bilgi birikimi ve tecrübe gerektiriyor sanıyorum o bende yok oyunda veya indirme yaparken gibi şeylerde sorun yok sadece bomboşken donuyor. Google masaüstü ve Netflix'te buna dahil tabii bunlar açıkken de donuyor. Bu arada hayır mavi ekran almadım.

Son düzenleme:
Bu arada klavye mouse gibi çevre birimlerinde de kısadevre varsa sistemde açılmama, resetleme gibi durumlar olabiliyor, bunu bizzat kendim yaşamıştım. Sistemi çevre birimlerini söküp açık bırak bir süre aynı olay gerçekleşmezse sorun dediğim gibidir.

Bu arada klavye mouse gibi çevre birimlerinde de kısadevre varsa sistemde açılmama, resetleme gibi durumlar olabiliyor, bunu bizzat kendim yaşamıştım. Sistemi çevre birimlerini söküp açık bırak bir süre aynı olay gerçekleşmezse sorun dediğim gibidir.

Çevre bileşenleri olmadan da denedim sorunu tespit edemedim.
2 farklı şehirde kullandım bilgisayarı fakat değişen olmadı tesisat kaynaklı bir problem yok evde başka bilgisayarlarda vardı. Sorun yaşayan bendim.

Çevre bileşenleri olmadan da denedim sorunu tespit edemedim.
2 farklı şehirde kullandım bilgisayarı fakat değişen olmadı tesisat kaynaklı bir problem yok evde başka bilgisayarlarda vardı. Sorun yaşayan bendim.
Sistemde illaki değişmeyen bir durum olmalı ki sorunu açıklayabilelim ancak her şeyi değiştirmişsiniz, monitörü de değiştirip denemişsinizdir muhtemelen. Geriye yazılımsal sorunlar kalıyor, spesifik olarak kullandığınız bir yazılım buna sebep oluyor olabilir bunun dışında varsa bios update onu da deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı