Çözüldü R7 5800X sistemde WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İsmailÖzer

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI MAG X570S TORPEDO MAX
AMD Ryzen 7 5800X3D 3.4GHz 100MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3060 Ti V2 8GB
CMK16GX4M2D3600C16
MLD M300 500GB NVME 2280
Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200rpm
RAM
Corsair 2x8 GB CL16 3600 MHz
SSD veya HDD modeli
M300 500 GB & 2 TB Seagate 256 MB 7200 RPM
Ekran kartı
Strix 3060 Ti V2
Anakart
MAG X570S TORPEDO MAX
İşlemci
R7 5800X
Merhaba.
Her şeyi güncelledim Windows 11 tekrardan kurdum BIOS flash atıp sürücüleri tekrardan kurdum ve minidump dosyamı YouTube üzerinden rehberler ile inceledim.
AuthenticAMD.sys adlı bir durumdan hata aldığımı görüyorum ve PSU testimi şimdi yapıyorum şu anlık bir sıkıntı yok diye gözüküyor. Bilgisayarı İtopya üzerinden aldım işlemcimi ise stoklarında olmadığı için ayrı bir yerden aldım fazla fiyat farkları yoktu.

Not: CPU testimde bir sorun çıkmadı.

00:00:00 - ınfo - test schedule started at 2022-12-18 00:21:12
00:00:00 - ınfo - CPU - started (duration: 00:20:00)
00:20:00 - ınfo - CPU - stopped.
00:20:00 - ınfo - test schedule completed.

OCCT üzerinden extrem stres testi yaptım hiçbir sıkıntı yok, PSU çok güçsüz gibi geldi bana. Bazen bilgisayarım mavi ekran gelmeden kapanıyordu onda ise ekran kartının güç bağlantı yerindeki kırmızı ışıklar yanıp sönüyordu, kasanın içini açıp komple parçaları ve kartı kontrol ettim kablo düzenini yeniledim ve iyice zararsız malzemeler ile temizledim. Direkt çökmeler yaşamadı fakat daha farklı bir çökmeler ortaya doğdu ekran kartına yük verdiğim zaman oluyor diye düşünüyorum stres testlerinde herhangi bir sorun yaşamadım ve PC'yi ilk aldığım zaman 3D Mark testi de yaptığımda sorun olmadı. Ne olduğunu anlayamıyorum yavaş yavaş soğumaya başladım. RAM'lerin yerlerini A1-A2'den B1-B2 slotlarına aldım hala devam ediyor.

Bilgisayarım minidump dosyası oluşturmuyor artık AIDA64 ile aldığım rapor.

Çözüm
İletişime geçtim şimdi döndüler teknik servise yolluyorum işlemciyi konu ile alakalı bilgilendirme yapacağım.

Tekrardan merhaba an itibari ile bana ulaştılar ve işlemcinin arızalı olduğunu bildirdiler ellerinde sıfır ürün olmadığı için ürünün o zaman ki alış fiyatı ile bana iade edeceklerini söylediler 200 TL fark vardı bir şey demedim o da o kadar zahmetlerine ithafen olsun, kendilerine iade faturası kesip para iadesini alacağım.
Sağlacakla kalın.

Yardımların için çok teşekkür ederim.

@xxMFIxx

BIOS'unuz cihazınızda tek ram gösteriyor. Tam takamamış olabilir misiniz? Ya da RAM'lerden birisi arızalı olabilir mi?

OC işlemi yaptınız mı?

Kaç wattlık bir PSU kullanıyorsunuz?

Müsait zamanda Memtest86 yapıp resimle sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Soruları cevaplandırıp RAM test sonucunu aktarın daha sonra bakalım.

Merhaba, RAM'lerim tam şekilde takılı.
Thermaltake markasına ait 650W 80+Bronze PSU kullanıyorum.
Memtest86 ile BIOS üzerinden test yaptım ve Memtest86'nın BIOS ile yapılmayan versiyonu ile %1000 meblalarına kadar test yaptım bir sorun çıkmadı.
2- OC işlemleri yapamıyorum XMP profillerini aktif etsem de RAM MHz'lerim aynı kalıyor, manuel ise de OC işlemi başarısız oluyor.
Arkadaşıma ait aynı değerde RAM ile aynı testleri yaptım fakat aynı sorunları aldım.
Sizin dediğiniz gibi eve geçtiğimde garanti olsun diye RAM'leri tek tek teste sokacağım.
Prime95 ile CPU testi yapacağım.

BIOS'unuz cihazınızda tek ram gösteriyor. Tam takamamış olabilir misiniz? Ya da RAM'lerden birisi arızalı olabilir mi?

OC işlemi yaptınız mı?

RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

BIOS'unuz cihazınızda tek RAM gösteriyor. Tam takamamış olabilir misiniz? Ya da RAM'lerden birisi arızalı olabilir mi?

OC işlemi yaptınız mı?

Selam RAM'ler Memtest86 testlerinde başarı ile geçtiğini söyledi.

Son düzenleme:
Muhtemelen arızalı bir donanım olabilir. RAM olmadığını gördük. Alttaki linkten AMD işlemcinizin driverını kurun. Bundan önce sistemde bulunan amd ile ilgili bütün programları kaldırın.

Eğer sorun çözülmezse format atın. Temiz kurulum. Sonrasında Windows update yüklenecekleri yüklesin. Siz elle bir şey yüklemeyin. Sorun devam ediyor mu bakın. Eğer devam ediyorsa servise veya garantiye yollarsınız.

Muhtemelen arızalı bir donanım olabilir. RAM olmadığını gördük. Alttaki linkten AMD işlemcinizin driverını kurun. Bundan önce sistemde bulunan AMD ile ilgili bütün programları kaldırın.

Eğer sorun çözülmezse format atın. Temiz kurulum. Sonrasında Windows Update yüklenecekleri yüklesin. Siz elle bir şey yüklemeyin. Sorun devam ediyor mu bakın. Eğer devam ediyorsa servise veya garantiye yollarsınız.

Merhaba bilgisayar hafta başında format attım en son attığınız link üzerinden bilgisayarıma R7 5800X driveri kurduğum da bilgisayarım şifre girip açtıktan sonra PC çöküyordu daha farklı mavi ekranlar aldım ve safemode da girip driveri kaldırdım.

Merhaba bilgisayar hafta başında format attım en son attığınız link üzerinden bilgisayarıma R7 5800X driveri kurduğum da bilgisayarım şifre girip açtıktan sonra PC çöküyordu daha farklı mavi ekranlar aldım ve safemode da girip driveri kaldırdım.

Edit: Storeml yükledim önceden olduğu gibi bilgisayarım yine çöktü. 6-7 kere çöktü fakat 1 adet minidump dosyası oluştu.
BAD_POOL_CALLER
KERNEL_MODE_HEAP_CORRUPTION
Hatalarını aldım.

Sorunun işlemciden kaynaklı ise sorunun ne olduğunu yazarak yollayın diyor fakat tam olarak sorunun ne olduğunu bilmiyorum bundan dolayı bana sorunun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?
(İşlemciden şu şu kaynaklı sistem çökmeleri ve hata alıyorum ) gibi.

Son düzenleme:
Windows sistemi donanım arızası olarak bilgi verdi. Bilgisayarımın diğer parçalarını test ettim. Onlarda bir sıkıntı yok. Geriye bir tek işlemcim kaldı. Arızayı bulmanızı ve değişim talebimi onaylamanızı arz ederim. İyi çalışmalar dilerim. Sistem sürekli ara ara çöküyor.

Diyebilirsin. Zaten arıza varsa direk fark ederler. Baksınlar yeterki.

İletişime geçtim şimdi döndüler teknik servise yolluyorum işlemciyi konu ile alakalı bilgilendirme yapacağım.

Tekrardan merhaba an itibari ile bana ulaştılar ve işlemcinin arızalı olduğunu bildirdiler ellerinde sıfır ürün olmadığı için ürünün o zaman ki alış fiyatı ile bana iade edeceklerini söylediler 200 TL fark vardı bir şey demedim o da o kadar zahmetlerine ithafen olsun, kendilerine iade faturası kesip para iadesini alacağım.
Sağlacakla kalın.

@xxMFIxx

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Sağlacakla kalın.

@xxMFIxx

Rica ederim. İyi günler

Yeni konular

Geri
Yukarı