R7 5800X yüksek sıcaklık değerleri

Gryergl

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,
Yaklaşık 3 hafta önce yeni bir sistem topladım. Fakat işlemcim çok yeni olmasına rağmen çok sıcak çalıştığını düşünüyorum. AIDA 64 stress testinde 95 dereceleri gördü. Sistem boştayken 50, hafif kullanımda 60, oyunda ise 70-75 arası seyrediyor. Oyun da LoL ve orta grafiklerde oynuyorum dikey senkronizasyonu açıp. Bana bu dereceler yeni bir bilgisayara göre çok fazla geldi. Soğutucum yetersiz olabilir mi? Arctic soğutucunun AMD stock Fan'a göre daha iyi olduğunu okuduğum için almıştım. Sıvı soğutma tercih etmemiştim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dipnot: Render ve 3D için toplanmış bir bilgisayar fakat LoL oynadığım zaman karakterde ileri doğru yürürken anlık ışınlanmalar oluyor ileri geri bunun sebebini de çözemedim.

---Sistem özelliklerim---
İşlemci: Ryzen7 5800X.
Ekran kartı: Palit RTX 3070 OC 8 GB.
Anakart: ASUS TUF Gaming X570-PLUS (BIOS vers. 3001 en son)
RAM: Corsair 16x2 32 GB 3600MHz.
SSD-HDD: Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB-Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB.
Power: Corsair 850M 80+ Gold.
Kasa: MSI Mag Forge 100M(önde 3 tane 120mm fan, arkada 120M egzoz fan, üstte 1 adet 120 egzoz fan bulunmaktadır. Öne ve üste 1 er tane ekledim 120'lik Arctic marka)
Soğutucu: Arctic Freezer 34E-Sports Duo(çift fanlı)
Monitör: ASUS TUF Gaming VG249Q1R 23.8" 165Hz 1ms (HDMI+display) FreeSync Full HD IPS monitör.

Dosya Ekleri

• Başlıksız-1.jpg
    Başlıksız-1.jpg
    330,7 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi toplarken x570 anakart 5000 serisi işlemciyi görmedi. O yüzden bilgisayarcıya götürüp daha düşük bi işlemci takıp biosunu güncellettim. Geldiğimde soğutucu dahil uzay kasa montaj yapmış ve çok pahalı bi termal macun sürdüğünü ziyan olmaması için açmamam gerektiğini söyledi. Bende de 20tl lik bir macun var bozmadım o yüzden. Montajda bir sıkıntı yok tam oturuyor.

Hocam merhabalar işlemcinin bios ayarlarında core performance boost özelliği otomatik olarak gelir. Bu ayar frekansı en yükseğe kitler bundan ötürü stok fan sogutmaya yetmiyor. Stok fan yetiyor dedikleri overclok yapmassan yani bu özelliği biostan kapatman gerekiyor. (Bendede 5600x var )

Hocam merhabalar işlemcinin BIOS ayarlarında Core performance Boost özelliği otomatik olarak gelir. Bu ayar frekansı en yükseğe kitler bundan ötürü stok fan sogutmaya yetmiyor. Stok fan yetiyor dedikleri overclock yapmazsan yani bu özelliği BIOS'tan kapatman gerekiyor. (Bende de 5600X var )

Adamda kule tipi soğutucu mevcut. Bu arada bence bu ısınma sorununun sürdüğü kalitesiz macundan kaynaklanıyor olabilir. Ben hayatımda ilk defa soğutucu açılınca termal macunun ziyan olduğunu burada duydum. :D.

Aşırı yüksek FPS aldığın zaman LoL'de bu sorun oluyor V-Sync açıp denedin mi?
V-sync açık. Dediğiniz gibi fps sabitlemenmediği zaman hiç oynanmıyor bile. ya fps i sabitlediğimde ya da dikey senkronizasyonu açtığım zaman düzeliyor. fakat 2-3 dakikada bir ışınlanmalar oluyor.
Adamda kule tipi soğutucu mevcut. Bu arada bence bu ısınma sorununun sürdüğü kalitesiz macundan kaynaklanıyor olabilir. Ben hayatımda ilk defa soğutucu açılınca termal macunun ziyan olduğunu burada duydum. :D.
hocam bendeki macun şuymuş. ürün yorumları bayağı olumlu. olmazsa söküp kendim macun sürüp monte edeyim. Peki biz emin miyiz bu kule tipi soğutucunun yeterli olduğuna?
V-sync açık. Dediğiniz gibi fps sabitlemenmediği zaman hiç oynanmıyor bile. ya fps i sabitlediğimde ya da dikey senkronizasyonu açtığım zaman düzeliyor. fakat 2-3 dakikada bir ışınlanmalar oluyor.

hocam bendeki macun şuymuş. ürün yorumları bayağı olumlu. olmazsa söküp kendim macun sürüp monte edeyim. Peki biz emin miyiz bu kule tipi soğutucunun yeterli olduğuna?
Fanı söküp tekrar taktım. macunu arctic fanla beraber gelen macunu kullandım.sıcaklık değerlerinde 5 derece düşme oldu fakat yine yüksek gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı