R7 5800x3D undervolt nasıl yapılır?

Siya

Kilopat
  • CPU: Ryzen 7 5800x3D.
  • GPU: Red Devil 6900 XT.
  • Mobo: B450 MSI Tomahawk Max.
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 32 GB 3600 MHz.
  • SSD: Samsung 860 EVO 500 GB + Kioxia Exceria G2 1 TB
  • HDD: Seagate 1 TB
  • PSU: MSI MAG A750GL 750W
Modern Warfare III'te yarım saat sonrasında şu değerleri elde ettim. Sanırım bu işlemci için normal dereceler ama yine de undervolt yapmak istiyorum. Açıklayıcı bir rehber bırakırsanız sevinirim.

1699992281863.png

1699992295187.png

@Elio Talvinen 80 yine kritik bir derece değil mi? Acaba üzerine UV de eklesem mi. Başka bir forumda yorum okudum UV ile 5 FPS kaybı yaşamış ama 65'e kadar düşürmüş ısıyı.
UV ile FPS kaybı olmaz. 80 derece kritik ama dediğim gibi, bu anlık olabilir. O sebepten oyun içinde değerleri takip etmen en doğrusu ondan sonra aksiyon alabilirsin. Eğer anlık yükseliyorsa iyi bir termal macun alman gerekir. Yok, sürekli 80 ise UV düşünülebilir.

Ki dediğim gibi oyun içinde 80 derece olmaması lazım. Çünkü oyunda az W çekiyor bu işlemci. Eğer oyunda 80 derece ise stres testinde kapanmaya kadar yolu var.

Hangi soğutucuyu tavsiye edersiniz? Bütçe söyleyemiyorum ama çok uçuk bir model önermeseniz sevinirim. Bahsettiğiniz soğutucu ile kaç derecelere düşer onu da söylerseniz sevinirim.

Demin Premiere Pro'da 2K video çıktısı almaya çalıştım, 15 dk boyunca sabit derecede 81 derecede çalıştı.

Bu arada konuya yazdığımı sanıyordum ama yazmamışım, soğutucum ID Cooling SE 224 XT. Yeni bir soğutucu almak çok fark yaratmaz sanırım, çünkü elimdeki kötü bir soğutucu değil. Yani Kombo Strike evet yardımcı oldu ama UV de gerekiyor gibi bu işlemciye. Bilmem siz ne düşünürsünüz?

Demin Premiere Pro'da 2K video çıktısı almaya çalıştım, 15 dk boyunca sabit derecede 81 derecede çalıştı.

Bu arada konuya yazdığımı sanıyordum ama yazmamışım, soğutucum ID Cooling SE 224 XT. Yeni bir soğutucu almak çok fark yaratmaz sanırım, çünkü elimdeki kötü bir soğutucu değil. Yani Kombo Strike evet yardımcı oldu ama UV de gerekiyor gibi bu işlemciye. Bilmem siz ne düşünürsünüz?
D15 alırsan 20 derece daha serin çalışır. :D

Geri
Yukarı