R7 5800x3D vs R5 7600

5800x3D daha güçlü bir işlemci. FPS oyunlar özellikle multiplayer ise işlemciye yükleniyor. Elinizde halihazırda D4 bir sistem varsa, 7600 için DDR5'e geçirmenin bir manası yok. İleriye dönük olsun diyorsanız veya yeni toplayacağınız bilgisayarı ileride geliştirecekseniz 7600 mantıklı olabilir.

Hocam şu an elimde 12 yıllık bir PC var.
i7 2600.
1333MHz 8 GB RAM.
ASUS P8H61-M LX3 PLUS R2.0 0
Sonradan RX 570 taktım
Ama anakart artık USB sürücüleri arada okumuyor sonra kafasına göre tekrar çalışıyor anlamadım o yüzden artık yeni bir PC alacağım 2 3 ay sonrasında.
AM5 yeni nesil işlemciler ne zaman gelecek.

Bir de i7 2600 uygun anakart var mı ki şu an beni 2 3 ay idare edecek.

5800x3D daha güçlü bir işlemci. FPS oyunlar özellikle multiplayer ise işlemciye yükleniyor. Elinizde halihazırda D4 bir sistem varsa, 7600 için DDR5'e geçirmenin bir manası yok. İleriye dönük olsun diyorsanız veya yeni toplayacağınız bilgisayarı ileride geliştirecekseniz 7600 mantıklı olabilir.
Yeni nesilleri beklemeli miyim sizce

5800x3D geçmek mantıklı gibi gözüksede DDR5 geçmek çok daha mantıklı ve neredeyse aynı fiyata denk geliyor çünkü elinizdeki RAM ve anakartta boşa çıkıyor, 5800x3D sağlam bir soğutucuyla 12.500 TL civarına geliyor DDR5 geçmek ise 14-15 civarına denk geliyor ama tabii elinizde eski anakart RAM ve işlemciyi hesaba kattığımızda daha ucuza geldiğini bile söyleyebiliriz üstelik AM5 soket geçiyorsunuz.

RAM demişken CL16 ve 18 arasında bile gecikme farkı oluyordu DDR5 RAM'lerde CL36 40'lar var ben genelde FPS tarzı oyun oynuyorum gecikme olarak fark yaratır mı?
Gerçi bu mantıkla 1600MHz RAM'ler CL9 sanırım pek etkilemiyor.

Ben de ikisi arasında kalıp 7600X seçmiştim. Sıfırdan topladığım için DDR5 toplamak daha mantıklı geldi. Elinizde AM4 soket anakart varsa 5800x3D takın geçin.

0'dan toplayacağım o yüzden yeni nesilleri beklesem mi diye düşünüyorum. 3D işlemciler bayağı güçlü çıkıyor bu senekilerde ısınma sorununu da çözerlerse bayağı iyi işlemciler görebiliriz diye düşünüyorum ama kararasızım.

Hazırda 5800x3D varsa şu an geçmeye gerek yok. Sıfırdan toplayan biri zaten 7600/7600X almalı. Yüksek GHz ve DDR5 bayağı fark ediyor. 6000MHz, CL30 RAM kullanıyorum. Mükemmel bir şey. Önümüzdeki yıllarda DDR5 hızları daha da artacak zaten.

Oyunda 6 ve 8 çekirdek arasında resmen fark yok. 7600X'in çekirdekleri kolayca 5500MHz çalışıyor. 5600'ün 6 çekirdeği ile karıştırmayın. İş amaçlı biri gider 13600K alır zaten.

6000MHz CL 30 RAM'ler fiyat konusunda biraz üzücü ama CL30 ve CL36 arasında çok fark eder mi?

Katılıyorum oyun oynayacak birisi için ıpc önce gelir. Çekirdek sayısı fazla olsun geleceğe yönelik olsun diye çoğu kişi 2-3 seneyi bile çıkaramadan yükseltmek zorunda kalıyor.

Zaten hiçbir şey geleceğe yönelik değildir. YouTube'da yabancıların 3-5 sene önce topladığı "en pahalı" sistemlere bakıyorum bugün orta seviyeler tokatlayıp geçiyor iş oyun olduğunda. Server, stüdyo kurarsın o ayrı zaten.

FPS tarzı oynadığım için çoklu çekirdek gücünü bile kullanmıyor zaten, ekran kartı konusunda NVIDIA mı yoksa AMD mi onu da bilmiyorum NVIDIA Reflex olduğu için ona biraz yöneldim ama o kadar etkili mi oyunlarda bilmiyorum baktığım kadarıyla etkili gibi gördüm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı