R7 5825U işlemci güç yönetimi nasıl olmalı?

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba, Ryzen7 5825U işlemcili bir bilgisayara sahibim. Bazen basit işlemde bile fan açtığı oluyor kısa sürelide olsa fakat basit işlemler için fan sesi duymak istemiyorum. Güç yönetimi üzerinden en yüksek işlemci durumunu %95 ve %100 yaparak AIDA64 ile kısa bir test yaptım. %5'lik bir oynama bile olsa arada ciddi farklar var. Daha önce Intel işlemci kullenırken XTU ile voltaj düşürme yapıyordum, AMD tarafında da Ryzen Master programı olduğunu öğrendim fakat açmak istediğimde mobil işlemcileri desteklemediği yazıyordu. Bende resmi olmayan programlar kullanmadan böyle bir yol denemek istedim.
Sizce hangi değerde kullanmak iyi olur? Kullanım açısından fazla bir yavaşlama olur mu? Değerleri aşağıya bırakıyorum.
%95

%95.jpg

%100

%100.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan sesi duymak istemiyorsan Ryzen Controller üzerinden TDP'yi düşür. Dediğiniz gibi Ryzen Master uygulaması U serisi işlemcileri desteklemiyor. U serisinin asıl önemi düşük güç tüketimi zaten.

Ben 3200U kullanırken, işlemci güç tüketimini %100'e çekiyorum minimum bile olsa. Performans için de işlemciyi duruma göre minimum 25-30W aralığında kullanıyorum, fan sesinden rahatsız olmuyorum pek. 5825U'da potansiyeli olan bir işlemci.

Fan sesi duymak istemiyorsan Ryzen Controller üzerinden TDP'yi düşür. Dediğiniz gibi Ryzen Master uygulaması U serisi işlemcileri desteklemiyor. U serisinin asıl önemi düşük güç tüketimi zaten.

Ben 3200U kullanırken, işlemci güç tüketimini %100'e çekiyorum minimum bile olsa. Performans için de işlemciyi duruma göre minimum 25-30W aralığında kullanıyorum, fan sesinden rahatsız olmuyorum pek. 5825U'da potansiyeli olan bir işlemci.
Teşekkür ederim bilgisayara geçtiğimde dediğiniz yönetimi deniyim.
Sanırım 15W TDP değeri var 5825U'nun, 10'a indirsem yetecektir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı