R7 7700 işlemci 5.3GHz'e çıkmıyor

TheGulf

Hectopat
Yeni aldığım Ryzen 7 7700 işlemcim Turbo frekansı olan 5.3GHz'e çıkmıyor. Curve Optimizer'ı denedim olmadı, kendim BIOS'tan girdim +30 yaptım olmadı 4.9GHz'i geçmiyor işlemci ve ısılarda Max 70 derecelerde dolanıyor, sizce neden işlemci ısınmadığı halde tam frekansa çıkmıyor, BIOS'u sıfırlayıp baştan mı denesem bir şeyler yardımcı olur musunuz?

Sistem soguma ilkesini kapatin, acik ise.

ama soğutman iyiyse 5.5 e çıkarabilirsin

Bende de aynı işlemci var ve 5.3 mhz'e çıkıyor. Bu işlemcilerin 5.3 dedikleri tekli çekirdek hızıdır. Tekli çekirdek kullanan uygulamalarda örn. oyunlarda bu hıza ulaşabilirsin. Çoklu çekirdek kullanan uygulamalarda 5.3'e ulaşamazsın. Max. 4.9-5.0 mhz bandında gezinirsin. Sıcaklık arttıkça 4.7'ye kadar geriler.

Cinebench r24 indir. Orda single core testi çalıştır ve işlemci frekansını takip et. 5.3 mhz'e ulaştığını göreceksin. Multi thread testinde ise max. 4.9 mhz göreceksin. O zaman mantığını anlarsın. Endişelenecek bir şey yok.

ayarlarsan bütün çekirdekleri 5.5 te çalıştırabilirsin normalde 5.5 a kadar çıkıyorda bu resim de 5.4

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (23).png
    Ekran Görüntüsü (23).png
    262,7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Ayarlarsan bütün çekirdekleri 5.5'te çalıştırabilirsin normalde 5.5'a kadar çıkıyorda bu resim de 5.4

Dostum benim Cinebench test sonuçlarımda mı hata var anlamadım ama çekirdekleri 5.1GHZ'e 1.1V ile sabitledim. Testi de 2 defa yaptım 26k sonuç veriyor. İşlemcinin çıktığı ısılar stok fan ile 80 derece oldu en fazla, garip geldi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    53,8 KB · Görüntüleme: 3

Geri
Yukarı