R7 7700X sistem Alt Tab'a atınca donuyor ve yeniden başlatmak gerekiyor

Mehmet Ergin

Hectopat
Merhaba. Bilgisayarimda arada sirada Alt Tab yapinca donma yasiyorum. Fare 2-3 saniye donuyor sonra devam ediyor. Spesifik olarak duzenli olmuyor. Bazen 10 saat acik kalıyor PC olmuyor bazen 4-5. saat acikken oluyor, bazen de bilgisayari actiktan 10-20 dk sonra basliyor. Cok sik rastlamiyorum soruna fakat duzeltmek istiyorum cunku her oldugunda PC restartlamam gerekiyor. Yakin zamanda sistem yükseltmesi yaptim. Sistemim su sekilde:

Corsair 6000MHz 2x16 RAM.
RX590 AMD ekran karti.
Ryzen 7 7700X islemci.

Ve de 2018 yilinda aldigim bir SSD var M.2 degil. Sorun Windows yuklu olan SSD ile ilgili olabilir mi?

Guncellenmis olan sistemim Windows yuklu oldugu SSD'ye gore fazla geliyor olabilir mi?

Ramden kaynaklı olduğunu düşünüyorum, hatta bellek denetleyicisindeki hatalarda bu şekilde düzensiz mavi ekransız hatalar verebiliyor. Ramleriniz expo destekli değilse yapabilir. Biostan xmp, expo ayarınızı kapayıp tekrar gözlemleyin. Devam ederse memtest86 ile bir test yapmanızı tavsiye edebilirim.

RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum, hatta bellek denetleyicisindeki hatalarda bu şekilde düzensiz mavi ekransız hatalar verebiliyor. Ramleriniz EXPO destekli değilse yapabilir. BIOS'tan XMP, EXPO ayarınızı kapayıp tekrar gözlemleyin. Devam ederse Memtest86 ile bir test yapmanızı tavsiye edebilirim.

Hiç mavi ekran yemedim. EXPO 1 de calistiriyordum simdi EXPO 1'i kapadim bir sure kapali skeilde 4800MHz ile deneyecegim.

Hiç mavi ekran yemedim. EXPO 1 de calistiriyordum simdi EXPO 1'i kapadim bir sure kapali skeilde 4800MHz ile deneyecegim.

Bu arada bilgisayar 30 saniyede aciliyor bunun cozum yolu var midir?
DDR5 RAM'lerde galiba normal ama bilmiyrum.

Merhaba. Bilgisayarimda arada sirada Alt Tab yapinca donma yasiyorum. Fare 2-3 saniye donuyor sonra devam ediyor. Spesifik olarak duzenli olmuyor. Bazen 10 saat acik kalıyor PC olmuyor bazen 4-5. saat acikken oluyor, bazen de bilgisayari actiktan 10-20 dk sonra basliyor. Cok sik rastlamiyorum soruna fakat duzeltmek istiyorum cunku her oldugunda PC restartlamam gerekiyor. Yakin zamanda sistem yükseltmesi yaptim. Sistemim su sekilde:

Corsair 6000MHz 2x16 RAM.
RX590 AMD ekran karti.
Ryzen 7 7700X islemci.

Ve de 2018 yilinda aldigim bir SSD var M.2 degil. Sorun Windows yuklu olan SSD ile ilgili olabilir mi?

Guncellenmis olan sistemim Windows yuklu oldugu SSD'ye gore fazla geliyor olabilir mi?

Hocam en son sürüme güncellediniz mi? Ona göre yardımcı olacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı