R7 7700X sistem ekran kartı kullanımı 30'a düşüyor

LuciferM.

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengenace 32 GB RGB
Anakart
MSI MPG B650 Carbon
Arkadaşlar merhaba. Hazır sistemli bilgisayarımı aldığım günden beri sürekli servise gönderiyorum. Sorunum oyunlarda ekran kartı kullanımı vb değerler normalken bir an da ekran kartı kullanım oranı 30'lara düşüyor ve bir süre böyle devam ederken bir anda cızırdama sesine benzer bir ses çıkıyor. Oyun bir süreliğine yavaşlıyor ve bu ses sona erdikten sonra değerler normale dönüyor. Bu sorunum hiçbir zaman çözülemedi ve 3-4 kez servise gitti hep bir şey bulunamadan geri gönderildi. PSU, işlemci, ekran kartı hepsi servise gitti ve sorun bulunmadı. Bugün servisten aradılar ve işlemcinin throttle yaptığını ve herhangi bir şey yapamayacaklarını ben sistemi yükselttiğim için böyle olduğunu söylediler. Bu arada güç kaynağım 750W eğer bunu yükseltirsem böyle bir şey olmayacağını söylediler. Acaba sizin yorumunuz nedir bu duruma?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci throttle yapıyorsa işlemci sıcaklığınızı kontrol edin, kullanım düştüğü zaman sıcaklık yüksek çıkıyorsa işlemci soğutucunuza odaklanın. Psu marka modeliniz ne ?

İşlemci throttle yapıyorsa işlemci sıcaklığınızı kontrol edin, kullanım düştüğü zaman sıcaklık yüksek çıkıyorsa işlemci soğutucunuza odaklanın. Psu marka modeliniz ne ?
Dediklerinize bakacağım. PSU modeli Corsair iCUE 4000X 750W 80+ budur. Peki dedikleri gibiyse ne yapmam gerekiyor?

Dediklerinize bakacağım. PSU modeli Corsair iCUE 4000X 750W 80+ budur. Peki dedikleri gibiyse ne yapmam gerekiyor?
Sıcaklık yüksek çıkarsa, işlemci soğutucusunda bir problem varmı diye bakacaksınız veya yeterli değilse iyi bir soğutucu almanız gerekir, tabi bunlar sorunun throttle kaynaklı olduğu senaryoda yapacaklarınız. Psu nuz ile kasanızın modeli farklı olabilir, eğer psu markanız da corsairse ve ekran kartınız en üst seviye değilse, problemin psu dan kaynaklandığını düşünmüyorum.

Sıcaklık yüksek çıkarsa, işlemci soğutucusunda bir problem varmı diye bakacaksınız veya yeterli değilse iyi bir soğutucu almanız gerekir, tabi bunlar sorunun throttle kaynaklı olduğu senaryoda yapacaklarınız. Psu nuz ile kasanızın modeli farklı olabilir, eğer psu markanız da corsairse ve ekran kartınız en üst seviye değilse, problemin psu dan kaynaklandığını düşünmüyorum.
Belirtmeyi unutmuşum ekran kartı RTX 4070TI. Ayrıca sıvı soğutucu kullanıyorum ve modeli Corsair H100 RGB 240 mm. Önceki gönderdiğimde sıvı soğutucuyu servis yenisiyle değiştirmişti.

Belirtmeyi unutmuşum ekran kartı RTX 4070TI. Ayrıca sıvı soğutucu kullanıyorum ve modeli Corsair H100 RGB 240 mm. Önceki gönderdiğimde sıvı soğutucuyu servis yenisiyle değiştirmişti.
Değişim yapıldıysa ve işlemci sıcaklığı yüksek değilse sorun throttle olmayabilir. Performans düştüğünde o ses nerden geliyorsa onunla ilgili olma ihitmali yüksek, sesin kaynağını bulmaya çalışın.

Ekran kartı sürücünüzü sıfırdan ddu ile kurun olmaz ise bir alt sürümü deneyin gene olmaz ise başka bir ekran kartıyla deneme şansınız varsa deneyin.
Bilgisayar elime ulaştığında dediğinizi deneyeceğim. Fakat ekran kartı da servise gönderilmişti ve ekran kartında da bir sorun bulunmamıştı.

Ekran kartı sürücünüzü sıfırdan ddu ile kurun olmaz ise bir alt sürümü deneyin gene olmaz ise başka bir ekran kartıyla deneme şansınız varsa deneyin.
Bakın bu gönderdiğim videodan önce değerler normalken kendi kendine bir süre sonra ekran kartı kullanım oranı düşüyor bir süre devam ettikten sonra şimdi gönderdiğim videoki durum söz konusu oluyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı