R7 7800X sistem alınır mı?

Fatih Karademir

Decapat
SİSTEM.png

Arkadaşlar merhaba. Bütçe 55k, sistemi 1 hafta içerisinde ekran kartsız almayı düşünüyorum. Malum seçim var. Attığım parçaların yerine alınabilecek bir parça var mı? PC vatandan toplanacak taksit yapılınca üstüne fazla koymadığından dolayı. Bu haliyle nasıl fikirlerinizi bekliyorum.

Carbon'da ikinci veya üçüncü olması gerek M.2 takınca hız düşüyor. Tomahawk daha iyi diyorlardı. Carbon PCI-E5 mi bilmiyorum Tomahawk PCI-E4.

4090 PCI-E4 ve bu veri yolunun yüzde kaçını kullanabiliyor, PCI-E5 sanırsam iki katı bant genişliğine sahip. 5090 çıksa 4090'dan ne kadar hızlı olur ve ne kadar veriyolu kullanır? Kaçımız 5090 alabiliyoruz ?

Bunun dışında M.2 SSD de DRAM yani cache var mı? Yoksa Kingston Fury veya KC3000 öneririm.

Carbon'da ikinci veya üçüncü olması gerek M.2 takınca hız düşüyor. Tomahawk daha iyi diyorlardı. Carbon PCI-E5 mi bilmiyorum Tomahawk PCI-E4.
Hangi M.2 hangi yuvaya twkınca yavaşlıyor.
4090 PCI-E4 ve bu veri yolunun yüzde kaçını kullanabiliyor, PCI-E5 sanırsam iki katı bant genişliğine sahip. 5090 çıksa 4090'dan ne kadar hızlı olur ve ne kadar veriyolu kullanır? Kaçımız 5090 alabiliyoruz ?
PCI-E 3.0 çoğu ekran kartı için yeterliyken 4090 kullansa dahi 4.0'a taktığında bir sorun olmaz. PCI-E seçimini alacağımız SSD'lerin hızları için seçmek daha doğru olur.
Eki Görüntüle 2144689

Arkadaşlar merhaba. Bütçe 55k, sistemi 1 hafta içerisinde ekran kartsız almayı düşünüyorum. Malum seçim var. Attığım parçaların yerine alınabilecek bir parça var mı? PC vatandan toplanacak taksit yapılınca üstüne fazla koymadığından dolayı. Bu haliyle nasıl fikirlerinizi bekliyorum.
Başlık yanlış olmuş aldığınız işlemci 7800X3D.
PSU niye o kadar güçlü merak ediyorum. O kadar fazla olmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Ek olarak birkaç fan daha alırsanız güzel olur.

PCI-e 3.0 çoğu ekran kartı için yeterliyken 4090 kullansa dahi 4.0'a taktığında bir sorun olmaz. PCI-e seçimini alacağımız SSD'lerin hızları için seçmek daha doğru olur.

Başlık yanlış olmuş aldığınız işlemci 7800x3D.
PSU niye o kadar güçlü merak ediyorum. O kadar fazla olmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Ek olarak birkaç fan daha alırsanız güzel olur.

Hocam başlığı ben yazmadım. X670E Tomehawk Wi-Fi nasıldır sizce? Ekran kartında 5080-5090'ı bekleyeceğim. PSU'yu ondan yüksek tutmak istedim.

Hocam başlığı ben yazmadım. X670E Tomehawk Wi-Fi nasıldır sizce? Ekran kartında 5080-5090'ı bekleyeceğim. PSU'yu ondan yüksek tutmak istedim.
MSI MAG serisinin kartından bahsediyorsunız sanırım. Bana soruyorsanız benimde almayı düşündüğüm bir kart ama benim kişisel görüşümden çok sizin isteklerinize uygunluğu önemlidir. Buraya tıklayarak listeden bazı anakartları karşılaştırabilirsiniz. Tüm anakartlar olmayabilir. Bir kullanıcı kendisi hazırlamış. İsteklerinize en uygun olanı seçebilir ya da internette bir miktar daha araştırma yapabilirsiniz.

Bir arkadaş için Tomahawk ve Carbon arasında kalmıştık. Malum yüksek kapasite SSD'ler çok pahalı. İlk fikrimiz Carbon almaktı 4 tane M.2 takılabiliyordu. Kimden duyduk ne yaptık hatırlamıyorum ama kullanıcısı söylemişti Dh'de olabilir. Durum böyle. Spesifik olarak hangi slot bilmiyorum ama bundan dolayı Tomahawk almıştık.
PCI-E4 konusunda yanlış anlaşıldım. Diyorum ki şu an en güçlü kart 4090 ve o bile PCI-E4 bir kart. Acaba 4090 PCI-E4 X 16 yolunun ne kadarını kullanabiliyor? 5090 çıksa 4090'a göre ne kadar güçlü olacak ve ne kadarını doldurabilecek. Hatta her şeyi geçtim kaç kişi 4090 aldı ki 5090 alabilecek. Alabilecekler bunu dert edebilir ancak şahsen ben alamayacağım için düşünmüyorum. Kısaca ekran kartı için PCI-E5 slotu varmış yokmuş önemsemiyorum hatta SSD için bile önemsemiyorum. PCI-E5 SSD'ler aşırı ısınıyor. Bugün gördüm MSI modelinin birinde sıvı soğutma vardı evet şaka yapmıyorum =) az önce baktım zaten Carbon da da PCI-E5 yokmuş.
Dipnot: Söylenti siteleri ve vlog kanalları AMD 8000 serisinde kuş uçurtup boncuk çıkartmazsa RTX 5090 kartların 1500$ civarında MSRP'ye sahip olacağı söyleniyor. 7900XTX MSRP'si şu an 800$ iken Türkiye'de en ucuz 40bin liraya (yani 1000$ üstü) bulunabildiğini hatırlatayım.

1710852793320.png

M.2 yuvası ile GPU yuvasının aynı olması sıkıntı olmuş biraz.
Ekran kartı konusunda yanlış anlamışım üzgünüm.
Hıza önem veren veya işi gereği hızlı SSD'lere sahip olması gereken kişiler var. Onlar için önemli olduğundan yazmıştım. Yoksa 4.0 x4 yuvaları 8GB/sn dosya transferini destekliyor.

Anakartı MSI X670E Tomehawk Wi-Fi yaparak aldım sistemi hocam. Halihazırda ki ekran kartımı kullanıp. 5080-5090'ı bekleyeceğim sağ olun cevaplarınız için.

Geri
Yukarı