Çözüldü R7 7800x3D %100 kullanımda

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KeljiX

Centipat
Daha fazla  
1 ay önce sistem topladım.
İşlemci sürekli %100'de çalışıyor diye 4080 ekran kartını besleyemiyor sandım ve yetersiz diye iade ettim.
Akabinde yeni işlemciye geçtim fakat hala her şey aynı. Masaüstünde bile %100 olarak çalışıyor. Bu saçmalıktan sıkıldım. 1 aydır sistemle uğraşıyorum. Artık bitirip işlerime yoğunlaşmam gerek. Yardımcı olabilecek varsa ücretli ücretsiz fark etmez benimle iletişime geçsin. AnyDesk iletebilirim. Gelip inceleyebilir. Veya buradan istediği bilgileri sorsun ileteyim artık bu olaydan kurtulmak istiyorum.
Eski işlemcim: Ryzen 5 7600X
Yeni işlemcim: Ryzen 7 7800x3D

1697125003550.png

%100 olunca Windows kasıyor gibi oluyor. Bu da acayip rahatsız edici oluyor.
Daha nasıl bir sistem toplamalıyım ki hangi parçayı değiştirmeliyim ki bu sorun düzelsin. Her şeyin en iyisini almaya çalıştım. Sistem bilgisi aşağıdaki gibi.

MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi 6600(OC) DDR5
G.Skill 32 GB (2x16 GB) flare X5 6000MHz CL30
PNY GPU - vCG408016tfxxpb1-o-RTX4080 OC verto
Samsung 970 EVO Plus 2 TB
Arctic Liquid Freezer II 280mm
Lian Li LANCOOL II'i X ARGB 3 fanlı Black e-ATX
MSI MPG A1000G PCI-e-5 1000W PSU

Dosya Ekleri

• 1697124982036.png
    1697124982036.png
    831,9 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorununu cozebildin mi? Ayni problemin bir farklisini ben yasiyorum. Oyunlarda islemci kullanimi 75-86 arasi gidip geliyor, ama oyunda ne FPS kaybi ne de drop sorunum var. İslemcim 7800x3D ekran karti 4080.
Çözdüm aşağıdaki adımları takip edebilirsin.
Windows Arama > msconfig.'ya giriş yap.
1697802387114.png

Sonra açılan pencereden hizmetler sekmesine gir.
"Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" kutucuğunu işaretleyip "tümünü devre dışı bırak" butonuna tıkla. Daha sonra sadece gerekli olan uygulamaları işaretleyip "Başlatma" sekmesine tıklayıp "Görev Yöneticisini Aç" butonuna tıkla.

1697802436009.png

Burada da sadece gerekli olanları aktif bırak geri kalanı devre dışı yapıp pencereyi kapat.
Daha sonra "Uygula" butonuna tıkla. Bilgisayarı yeniden başlatıp kontrol et.
Steam, razer, valorant vanguard gibi uygulamaları devre dışı bırakma. Bırakırsan uygulama başlatma sorunları yaşayabilirsin.

1697802651973.png
7800x3D her sekilde beslemesi lazim 7700X bıle beslıyor.
İşte lazım da hocam olmuyor galiba. Oyun testlerine birazdan başlayacağım. Ama daha masaüstünde bile %100 ise oyunda da büyük ihtimal darboğaz yapacaktır.

Her iki işlemcide de aynı sorunu yaşadığım için açıkçası anakarttan şüphelenmeye başladım. Onla alakalı olabilir mi? 2 tane elimde 4080 var. Aynı marka aynı model. İkisinde de aynı sorunu yaşıyorum. Ekran kartıyla alakalı değil. Ekran kartı önceden yaptığım tüm testlerden geçmişti. Bunu da not olarak ekleyeyim.

İşte lazım da hocam olmuyor galiba. Oyun testlerine birazdan başlayacağım. Ama daha masaüstünde bile %100 ise oyunda da büyük ihtimal darboğaz yapacaktır.

Her iki işlemcide de aynı sorunu yaşadığım için açıkçası anakarttan şüphelenmeye başladım. Onunla alakalı olabilir mi? 2 tane elimde 4080 var. Aynı marka aynı model. İkisinde de aynı sorunu yaşıyorum. Ekran kartıyla alakalı değil. Ekran kartı önceden yaptığım tüm testlerden geçmişti. Bunu da not olarak ekleyeyim.

Anakart degistirme ihtimalin var mı bende ayni sistemi toplamayi düşünüyorum eger darbogaz varsa vazgececegim.

Her iki işlemcide de aynı sorunu yaşadığım için açıkçası anakarttan şüphelenmeye başladım. Onunla alakalı olabilir mi? 2 tane elimde 4080 var. Aynı marka aynı model. İkisinde de aynı sorunu yaşıyorum. Ekran kartıyla alakalı değil. Ekran kartı önceden yaptığım tüm testlerden geçmişti. Bunu da not olarak ekleyeyim.

Hocam HWiNFO çok kullanıyor arka plan uygulamaları kapattınız mı?
Temiz kurulum bir Windows 11 kurmayı denediniz mi? Denemediyseniz bir dener misiniz bir formatı

1 ay önce sistem topladım.
İşlemci sürekli %100'de çalışıyor diye 4080 ekran kartını besleyemiyor sandım ve yetersiz diye iade ettim.
Akabinde yeni işlemciye geçtim fakat hala her şey aynı. Masaüstünde bile %100 olarak çalışıyor. Bu saçmalıktan sıkıldım. 1 aydır sistemle uğraşıyorum. Artık bitirip işlerime yoğunlaşmam gerek. Yardımcı olabilecek varsa ücretli ücretsiz fark etmez benimle iletişime geçsin. AnyDesk iletebilirim. Gelip inceleyebilir. Veya buradan istediği bilgileri sorsun ileteyim artık bu olaydan kurtulmak istiyorum.
Eski işlemcim: Ryzen 5 7600X
Yeni işlemcim: Ryzen 7 7800x3D

Eki Görüntüle 1974976

%100 olunca Windows kasıyor gibi oluyor. Bu da acayip rahatsız edici oluyor.
Daha nasıl bir sistem toplamalıyım ki hangi parçayı değiştirmeliyim ki bu sorun düzelsin. Her şeyin en iyisini almaya çalıştım. Sistem bilgisi aşağıdaki gibi.

MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi 6600(OC) DDR5
G.Skill 32 GB (2x16 GB) flare X5 6000MHz CL30
PNY GPU - vCG408016tfxxpb1-o-RTX4080 OC verto
Samsung 970 EVO Plus 2 TB
Arctic Liquid Freezer II 280mm
Lian Li LANCOOL II'i X ARGB 3 fanlı Black e-ATX
MSI MPG A1000G PCI-e-5 1000W PSU
Beslemekle ilgili problem olduğunu sanmıyorum RTX 4090'ı bile besleyen bir işlemci 4080'i nasıl beslemesin? Sorun başka bir yerde ama nerede bilemiyorum.

Anakart degistirme ihtimalin var mı bende ayni sistemi toplamayi düşünüyorum eger darbogaz varsa vazgececegim.
Maalesef elimde sadece ekstra intel anakart var.

Hocam HWiNFO çok kullanıyor arka plan uygulamaları kapattınız mı?
Temiz kurulum bir Windows 11 kurmayı denediniz mi? Denemediyseniz bir dener misiniz bir formatı
Sıfır kurulumla ilgisi yok hocam. Sistem yeni zaten dediğim gibi. Sadece oyun ve sistemin çalışması için gerekli uygulamalar var. Harici bir şey yok.

Hem intel-amd hem de amd-nvidia sistem topladım. Hepsi rezalet (Oyun performansından bahsetmiyorum. Stabilizasyondan bahsediyorum.) Sözde internette uyumlu ve beraber stabil çalışıyor denen kaliteli parçaları tercih ettim ama iki sistemde de sorun yaşanır mı? 2 farklı işlemci 2 farklı ekran kartı kullandım durum aynı. Anakartta sorun olsa ekran kartı benchmark testlerinde veya stress testlerde problem çıkartması gerekmez miydi? PSU'da da sıkıntı yok. Tam yükte tüm parçalara tam watt veriyor. OCCT ile test ettim.

SSD'yi de tüm testlere soktum. Hepsinde sağlıklı çıktı. (HDTune, Crystaldiskinfo, crystaldiskmark, crucial storage executive, samsung magician)

Geriye tek parça kalıyor ramler. Onları da memtest86'ya soktum. Sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Hiçbir parçada sorun yoksa neden sorun yaşıyorum :) BIOS, windows ve sürücüler güncel.

CS:GO 2 oynadım gayet iyi performans aldım fakat masaüstünde işlemci sürekli %100 oluyor.

1697139540200.png

arka planda çalışan uygulamalar bunlar. (Nvidia denetim masası, windows defender kapalı, msi center, ekran resmi almak için lightshot, steam, razer centrel, vanguard, riot client vangruaddan dolayı, samsung magician, amd radeon software)

Sorununu cozebildin mi? Ayni problemin bir farklisini ben yasiyorum. Oyunlarda islemci kullanimi 75-86 arasi gidip geliyor, ama oyunda ne FPS kaybi ne de drop sorunum var. İslemcim 7800x3D ekran karti 4080.

Bu tür atımları (iade / değişim) yapmadan önce format atmayı deneyin 15dklık iş.

Yeni sistem diye bir şey yok. İsterseniz 10dk önce yeni sistem kurmuş olun yapılan bir hata var ise bu 100% kullanıma sebep olabilir..

İşlemcinin çok güçlü öyle hwinfo ile falan kasacak bir durum değil. HWinfo yu portable şeklinde indirmediyseniz format sonrası portable halini indiriniz.

Bu durum ile karşılaşanlar genelde format ile sorunu çözmüş oluyor.

Formatı denedikten sonra düzelmes ise başka olasılıkları konuşuyor oluruz.

Saygılar

Yeni konular

Geri
Yukarı