R7 7800x3D Arctic Liquid Freezer ii 360 ile çok sıcak çalışıyor

AMD 7000 serisi acayip sıcak çalışan işlemciler. Bende de 7800x3D ve 4080'li sistem var, MSI MEG 360mm ile soğutmaya çalışıyorum ama bu işlemciyi sogutmakta çok zorlanıyor. Boşta 50 ile 70 arası geziniyor. Yalnız herhangi bir takılma ve donma yok bende. Oyunlarda ( 2K çözünürlük ) 77-78 civarında geziyor. Stress testinde ise 83 derecelerde falan geziyor. Termal macun MX6 kullanıyorum. Ben bu işlemciyi böyle kabul ettim çünkü sıcaklıkla alakalı şikayet eden en az 50 kişinin yazısını okumuşumdur.

Hangi uygulama ile stres testi yapıyorsunuz.

Herkese iyi sosyaller.
Ryzen 7 7800x3D işlemcim var. Arctic Liquid Freezer II 360 sıvı soğutmam var.
İşlemcim gereksiz yüksek GHz'lerde çalışıyor ve sadece tarayıcıda gezmeme rağmen 68-70 derecelerde çalışıyor. Normalde oyunlarda bile 65-66'nın üstüne çıkmadığı halde normal kullanımda sadece masaüstünde bile olsam bu derecelerde çalışıyor. Termal macun vs. gayet iyi MX-5 kullanıyorum. Yüksek GHz kullanımından kaynaklandığını düşünüyorum çünkü oyunlarda hiçbir sorun yok. Herhangi bir overclock veya EXPO işlemi yapılmadı. Standart ayarlarında kullanıyorum ek bir işlem yapmadım. Windows güç seçeneklerinde nihai performanstaydı dün dengeli moda aldım ama değişen hiçbir şey olmadı. Arka planda işlemciyi yoracak hiçbir uygulama aktif değil zaten utilization kısmından işlemci kullanımının olmadığını bile görebilirsiniz. Maksimum %16.6 görmüş o da anlık. Aşağıda anlık HWMonitor çıktısı mevcut. Sadece yardımcı olmak isteyen arkadaşlar yazarsa sevinirim. Buraya yazdıklarımı göre göre aynı soruları tekrar soracak kişiler hiç yazmasın. Yoruldum onlardan.

Eki Görüntüle 2122814

Eki Görüntüle 2122828

Eki Görüntüle 2122829

Eki Görüntüle 2122830

PC'yi aldığım günden beri anormal bir şekilde tarayıcı vb. yerlerde takılmalar yaşıyorum. Masaüstünde uygulamaları vs. seçerkende takılmalar oluyor. Tüm testlere saatlerce soktum hepsinden yüksek puan aldı. (Prime95, CPU-Z, OCCT, 3DMark testleri, ismini sayamayacağım birçok benchmark ve stress teslerine de soktum.)

Bana ücretli veya ücretsiz yardımcı olabilecek var mı? PC'nin her parçasını ayrı ayrı aldım. Hazır sistem değil kendim topladım. Eylül 2023'ten beri kullanıyorum.

Tam sistem bilgisi aşağıdaki gibidir.

AMD Ryzen 7 7800x3D.
MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi
32 GB RAM ( G.Skill flare X5 F5-6000J3038F16GX2-FX5)
Zotac RTX 4090 Trinity.
MSI MPG A1000G PSU.
Samsung 970 EVO 2 TB NVMe SSD.
Arctic Liquid Freezer II 360.
aynı işlemci anakart soğutucu kombosuna sahibiz bende de sorun var. Önceden Msi Mag 360r v2 kullanıyordum, onda sorun daha büyüktü. 4 ay önce Arctic aldım sorun azaldı fakat sıçramalar devam ediyor. Sorun anakartta gibi geliyor bana. Gücü kısıtlamakla çözdüm bu sorunu ama default ayarlarda sorun devam ediyor. Bu sıcaklıklara kabullendim artık.

Bende sıvı soğutmada bile tam yük verince 80 dereceye kadar çıkıyor, güçlü işlemci, normal bence fazla kurcalamaya gerek yok. Macunun yine iyi performans vermiş pump out olursa daha da kötü olabilir. Zaten 85 dereceye kadar normal sanırım, ürün sayfasından bakabilirsin. Silikon kalitesi eskisi gibi değil, çok daha dayanıklı silikonlar var artık.

Bende sıvı soğutmada bile tam yük verince 80 dereceye kadar çıkıyor, güçlü işlemci, normal bence fazla kurcalamaya gerek yok. Macunun yine iyi performans vermiş pump out olursa daha da kötü olabilir. Zaten 85 dereceye kadar normal sanırım, ürün sayfasından bakabilirsin. Silikon kalitesi eskisi gibi değil, çok daha dayanıklı silikonlar var artık.

Benim AIDA64 testinde 90 91leri görüyor oyunlarda 70-74 tarkovda öyle en azından dereceler, eski bir sıvı soğutma var Gamepower iceberg 360.

Senin şu anki sorunun değil ama öncelikle mx5 sorunlu bir macun piyasadan çekildi direk mx6 ya geçildi haberin olsun montajı yenileyeceğin zaman aklında olsun.

Benim ilk önerim de chipset driver güncelleme yönünde olacak denemeni tavsiye ederim sorun sürücü kaynaklı duruyor, bir diğer düşüncem de virüs olabilir arka planda iş yapıyor olabilir.

Benim AIDA64 testinde 90 91leri görüyor oyunlarda 70-74 tarkovda öyle en azından dereceler, eski bir sıvı soğutma var Gamepower iceberg 360.
Fan ve pompa hızıyla da alakalı birazda, elbette marka ve modele göre değişiklik gösterir çok daha iyi ürünler de var, bende bu değerleri stres test hariç sürekli tam yüke bindirecek bir işlem yapmadığım sürece hiç görmediği için problem yapmıyorum, bu değerleri görsem bile sorun yapmam çünkü üretici güvenli demiş. En kaliteli laptobu alın ve strese test yapın görün kaç derecelere çıkıyor, throttling oluyor mu olmuyor mu. MSI GP76 laptobumda bile işlemci yerine göre 90-100 dereceleri görüyor ayrıca Bios ince ayar kısmından yanlış hatırlamıyorsam 120 dereceye kadar throttling yapmaması sağlanabiliyor. Bir önceki mesajımda yazdığım gibi, eskisi gibi değil, artık silikonlar çok daha dayanıklı. Demek istediğim, laptoptaki çipte aynı malzemeden yapılıyor, bunlar buralara saatlerce dayanıyor ve yıllarca çalışıyorsa masaüstünde de çalışması lazım.

Ben normalde kutudan fan çıksaydı ekstra soğutucu almayacaktım, indirimde görünce hava soğutucuya 1000-2000 lira vereceğime 3000 lira verir sıvı soğutma alırım, güzel durur dedim. (aslında iyi bir hava soğutucu iyi bir sıvı soğutucudan daha iyidir, kanıtlayabilirim)

Ben mesela 50 dereceye kadar fanlara %25 pompaya da %50 güç verecek şekilde ayarlıyorum. 50 olunca fanları %40, sonra 60 olunca %60, 70 olunca %75 ve 80 olunca %100 şeklinde ayarlıyorum. 80 dereceyi hiç geçmedim, Corsair H100 RGB 360mm(3 fanlı) kullanıyorum. Ancak benim ince bir püf noktam var, Honeywell PTM7950 termal pad kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim, ayrıca çok gözünüze batıyorsa voltaj düşürün. Bunları yaparsanız temiz 10 derecelik bir düşüş olacaktır diye düşünüyorum.
20240225_212415.jpg

Senin şu anki sorunun değil ama öncelikle mx5 sorunlu bir macun piyasadan çekildi direk mx6 ya geçildi haberin olsun montajı yenileyeceğin zaman aklında olsun.

Benim ilk önerim de chipset driver güncelleme yönünde olacak denemeni tavsiye ederim sorun sürücü kaynaklı duruyor, bir diğer düşüncem de virüs olabilir arka planda iş yapıyor olabilir.
Chipset driver güncel hocam 2-3 gün önce güncelledim. Hala takılma sorunlarım maalesef devam ediyor. İşin kötü yanı bu işlemci kaynaklı mı onu da bilmiyorum.

@KeljiX hocam bendeki sıkıntıyı hallettim artık.

Sistemim:

İşlemci: i7 14700K.
Anakart: ASUS Prime Z790M-Plus
Soğutucu: Arctic liguid Freezer II 360
Oyuna girdiğim anda işlemci 100 dereceye kadar çıkıyordu. Windows 11 Pro kullanıyordum. Temiz bir kurulum yaptığım halde bu değerleri görüyordum. Şimdi Windows 10 geçtim. Ve sıcaklık değerleri gayet iyi derecelere düştü. Belki yazılımsal olabilir. Windows 11 çok sevdiğim halde şimdilil Windows 10 kullanıyorum.

IMG-20240212-WA0002.jpg

IMG-20240219-WA0008.jpg

Son düzenleme:
@KeljiX hocam bendeki sıkıntıyı hallettim artık.

Sistemim:

İşlemci: i7 14700K.
Anakart: ASUS Prime Z790M-Plus
Soğutucu: Arctic liguid Freezer II 360
Oyuna girdiğim anda işlemci 100 dereceye kadar çıkıyordu. Windows 11 Pro kullanıyordum. Temiz bir kurulum yaptığım halde bu değerleri görüyordum. Şimdi Windows 10 geçtim. Ve sıcaklık değerleri gayet iyi derecelere düştü. Belki yazılımsal olabilir. Windows 11 çok sevdiğim halde şimdilil Windows 10 kullanıyorum.

Eki Görüntüle 2127241

Eki Görüntüle 2127240
Üzücü yanı ben zaten windows 10 kullanıyorum 😂 Sıcaklık olarak sorun yok. Diğer arkadaşlarda aynı dereceleri alıyormuş. O konu da artık içim rahat hepinize teşekkür ederim. Bu ani takılma olayını çözemedim. İşlemci kaynaklı olup olmadığını da bilmiyorum açıkçası.

Arkadaşlar öncelikle merhaba, bende 7800x3Dli sistem topladım, 2 gündür ani islemci sıcaklık yükselmesiyle kafayı yemek üzereydim taki sizin bu paylaşımınız görene kadar, neler denedim nafile 360 mm sivi sogutucu stres testte 45 dk boyunca sabit 74 derecede tutuyor, fakat bostayken birdenbire 70 dereceleri anlık olarak görüyor. Oyunlarda genel olarak 65 derece, bazı oyunlar (çok nadir )75- 80'i görüyor. Şimdi islemciyi böyle kabullenmem gerektiğine inandım. Kafam rahat 😀
Artı olarak DDR4 sistemime göre, bayağı bir geç açılma söz konusu, RAM'larim XMP formatında 7200 MHz.
BIOS guncelledikten sonra stabil 7200 de kullanabiliyorum. Fakat açılma süresi 35 bazen 40 sn buluyor. Ssd okuma 3500, yazma 3200 hizda cokta hızlı denemez ama aynı ssd ddr4 te çok daha hızlı açılıyordu.

Geri
Yukarı