R7 7800x3D Arctic Liquid Freezer ii 360 ile çok sıcak çalışıyor

Sorunu bendeyaşadım kendi başıma macun değişimi yaptım ve sıcaklık daha da arttı bir bilgisayarcıya götürün soğutmanın jelatinini söktüğünüzde emin olun bence tam oturmamıştır. Stok fan var ise onu takıp deneyin sıcaklıkta fark var mı bunu yaparak sorunun teknikmi yazılımsalmı olduğunu anlarsınız

İşlemcinize curve optimizer yapmayı deneyebilirsiniz. Yukarıda ki diğer bütün seçeneklere nazaran işlemci performans kaybınız daha az olur. Sıcak değerleri de tatmin edici seviyelerde kalır.

Oyun oynadığım zaman bu ayarı açmalı mıyım? Bu ayar kapalıyken oyunlarda tam frekansta oto çalışır mı? Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim.
Oyun oynadığınız zaman açmanıza gerek yok. Şu anda her yeni sürüm Ryzen çıktığında BIOS tutarsızlıkları olduğundan işlemciniz ihtiyaç duymasa bile OverClock yaparak en yüksek hızda çalışmaya çalışıyor. Bu da voltajı artırıyor ve ısınma olarak karşınıza çıkıyor. Siz o durumu kapattığınızda işlemciniz 4.2Ghz hızda çalışacak. 5'e çıkmasına gerek var mı? Hiç sanmıyorum. Sisteminizi müthiş şekilde besler o durumda bile.

MX5 macun garip şekilde pomp out oluyor. Arctic Liquid Freezer II 360 offset kurulum sıcaklıklarda 3-10 derece fark yapabiliyor. Termal grizzly Extreme macun ile kullanıyorum. 7950X X670e Hero anakart ile. PBO açık. Takılmalar sadece ilk açıldıktan sonra başlangıç uygulamaları tamamlanınca sona eriyor. HWiNFO, CPU-Z gibi uygulamalar sensörlere eriştiği için program başlangıcı sırasında takılmalar oluyor. Core performans Boost oyunlarda hiç işe yaramıyor. Takılmalar BIOS, RAM zamanlamalarıyla alakalı olabilir. En az 10 farklı BIOS ile denedim bazı BIOS'larla stabil olmayan RAM zamanlamaları bazı BIOS'larda daha sıkı zamanlamalarla hiç sorun olmadan çalışıyor. Zamanlamaları biraz gevşeterek deneyebilir misin? Tavsiyem kaliteli bir macunla offset kurulum yapmanız. AMD işlemcilerde chip tam ortada olmadığından dolayı offset kurulum PUBG oynarken 77 dereceden 67 72 derece aralığına geriledi ve diğer benchmark testlerinde hiçbir ayar değiştirmeden biraz daha yüksek skorlar elde ettim.

MX5 macun garip şekilde pomp out oluyor. Arctic Liquid Freezer II 360 offset kurulum sıcaklıklarda 3-10 derece fark yapabiliyor. Termal grizzly Extreme macun ile kullanıyorum. 7950X X670e Hero anakart ile. PBO açık. Takılmalar sadece ilk açıldıktan sonra başlangıç uygulamaları tamamlanınca sona eriyor. HWiNFO, CPU-Z gibi uygulamalar sensörlere eriştiği için program başlangıcı sırasında takılmalar oluyor. Core performans Boost oyunlarda hiç işe yaramıyor. Takılmalar BIOS, RAM zamanlamalarıyla alakalı olabilir. En az 10 farklı BIOS ile denedim bazı BIOS'larla stabil olmayan RAM zamanlamaları bazı BIOS'larda daha sıkı zamanlamalarla hiç sorun olmadan çalışıyor. Zamanlamaları biraz gevşeterek deneyebilir misin? Tavsiyem kaliteli bir macunla offset kurulum yapmanız. AMD işlemcilerde chip tam ortada olmadığından dolayı offset kurulum PUBG oynarken 77 dereceden 67 72 derece aralığına geriledi ve diğer benchmark testlerinde hiçbir ayar değiştirmeden biraz daha yüksek skorlar elde ettim.
Hocam bende özenle seçerek am5 topladım. 7800x3d , 4070 ti super, sizdeki sorunlar yok bende ama bende de tuhaf sorunlar var. Kasaya harici HDD takıyorum görmüyor , aynı yuvaya USB flash bellek takınca açıyor. HDD yi anakarta takınca açıyor bı defa. Bazen yeniden başlat yapınca görüntü gelmiyor ekrana, tekrar reset yapınca görüntü geliyor. Power Corsair 750e acaba güç kaynağı mi yetersiz anlamadım. Daha farklı sorunlar da vardı onlar bios update yapınca gitti.

Am4 sistemimde hem 3800x hemde 5800x3d yı elimdeki soğutucu yani fark rock Pro 4 boşta 30-35 arasında tutarken gariptir ki 7800x3d de hiç 40 dereceyi dahi görmüyorum boşta hep sıcak çalışıyor oyunlarda 70 görmüyor valla neredeyse pişman oldum bu işe
Bence sizdeki ve bendeki soğutucularda sorun yok sorun ya işlemci yada am5 tarafın da yada soğutucu işlemci uyumunda

Hocam bende özenle seçerek AM5 topladım. 7800x3D, 4070 Ti super, sizdeki sorunlar yok bende ama bende de tuhaf sorunlar var. Kasaya harici HDD takıyorum görmüyor, aynı yuvaya USB flash bellek takınca açıyor. HDD'yi anakarta takınca açıyor bir defa. Bazen yeniden başlat yapınca görüntü gelmiyor ekrana, tekrar reset yapınca görüntü geliyor. Power Corsair 750e acaba güç kaynağı mi yetersiz anlamadım. Daha farklı sorunlar da vardı onlar BIOS Update yapınca gitti.

Aynı reset sorunu bende devam ediyor reset atınca görüntü geliyor bazen sondan 2 BIOS öncesini kullanıyorum.

1. BIOS olabilir,
2. sıvı soğutmada ya da pompada olabilir,
3. kablolamada bir sorun olabilir, yani pompanın kablosunu anakartta takıp uygun ayarları yaptınız mı?
Ayrıca MX5'in o kadar da iyi mbir macun olduğunu zannetmiyorum çünkü tutmadı. Bence önce yeni bir MX6 ya da daha uyi bir macun alarak başlayın. Tabii pompada ya da ayarında ve kablosunda bir sorun yoksa.

AMD'nin AM5 anakartlarının BIOS'ları leş, EXPO açıp 1 saat sistemin açılmasını mı bekleyen dersin... Güncel BIOS'ları takip edin belki düzelir o zaman.

Hocam bende özenle seçerek AM5 topladım. 7800x3D, 4070 Ti super, sizdeki sorunlar yok bende ama bende de tuhaf sorunlar var. Kasaya harici HDD takıyorum görmüyor, aynı yuvaya USB flash bellek takınca açıyor. HDD'yi anakarta takınca açıyor bir defa. Bazen yeniden başlat yapınca görüntü gelmiyor ekrana, tekrar reset yapınca görüntü geliyor. Power Corsair 750e acaba güç kaynağı mi yetersiz anlamadım. Daha farklı sorunlar da vardı onlar BIOS Update yapınca gitti.

Hangi monitörü kullanıyorsun. Bu bazen bende de oluyor bilgisayarı kapatmadan monitörü kapatıp açınca görüntü geliyor. Güç kaynağı değil sanmıyorum. Görüntü kablosu, monitör ya da ekran kartında. Çünkü kasa açılıyor. HDD konusunda bilgim yok ama AM5 anakartlarda USB portlarda güç sorunları olduğuna dair bir şeyler okumuştum.

Geri
Yukarı