R9 280 sistem yeni işlemci ve anakart tavsiyesi

Loveiscry

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Benim sistemim şu şekilde:
İşlemci i5 Core 750 2,67 GHz.
Anakart P7P55D LE 1156 soket
Ekran kartı Asus R9 280 3 GB 384 bit
Üstünde 2x2 ve 4 GB olmak üzere 8 GB RAM var.
Oyun oynarken PC kasılıyor ve ben işlemcinin yetersiz kaldığını düşünüyorum. Bayağı bir eskidi çünkü. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyim?
Birde işlemci olarak i5 4690K almayı düşünüyorum ama buna uygun bir anakarta karar veremedim. İşlemci ve anakart konusunda yardım edebilir misiniz? İşlemci ve anakartı değiştirince üstündeki RAM'lar beni idare eder mi ? Bu konularda çok bilgi sahibi değilim açıkçası. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçem 1500 TL civarı ama 1700-1800 arasına da zorlayabilirim. Son günlerde fikrim yavaş yavaş skylike i5 6600k işlemciye doğru kaymaya başladı. Anakart olarakta asus z170 pro gaming uygun görünüyor bana. Asusun pro gaming modeli tek çeşit mi değişik modelleri var mı? Bir de bu anakarta ddr4 RAM takılacak tabi. Ram seçimim nasıl olmalı. Tek ram mi çift ram mi önerirsiniz?
Bu işlemci ve anakart dışında önerileriniz varsa duymak iterim.

Arkadaşlar forumda biraz araştırma yaptım da sonunda K olanlar overclock yapılanlarmış galiba. Ben overclock yapmayı bilmiyorum ve riske girmeyi de düşünmüyorum. i5 6600 ile 6600K arasında çok fazla performans farkı var mıdır? Çok kararsız kaldım biraz bilgisi olan arkadaşlar fikrini belirtebilir mi?

Son düzenleme:
Hız aşırtma yapmak korkulacak bir şey değildir. Technopat Youtube kanalında OC yapımı hakkında bir video vardı. Araştırıp öğrenebilirsin. Ayrıca İ5 6600K aldın diye hız aşırtma yapmak zorunda değilsin. Hız aşırtma yapmadan bile en az 4 yıl sorun çıkarmaz sana. İ5 6600 ve Z170 Pro Gaming ikilisini alırsan yazık olur anakartın OC potansiyeline. RAM olarak Kingston HyperX Fury 2x4 8 GB 2666 MHZ RAM alabilirsiniz. Çift modül daha iyidir. İşlemcinin kutusundan soğutucu çıkmıyor, yanında 50 TL'lik bir soğutucu alsanız bile yeter(OC yapmayacaksanız yeterlidir).

Güç kaynağım 700 w.
Ram olarak iki tane KINGSTON KNG HYPERX FURY 8GB D4 2400 MHZ HX424C15FB/8 düşünmüştüm ama Kingston Kng Hyperx Fury 8gb D4 2666 Hx426c15fb/8 şunu da alabilirim. Bunlar uygun olur mu? Soğutucu olarak Deep Cool Gammaxx S40 120x25mm Fan Cpu Soğutucu taksam OC yapabilir miyim. Bazı sitelerde yapılabilir bazılarında yapılamaz diye yorumlar atmışlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı