R9 280 sistemde oyun oynarken ekran kararıyor ve sinyal yoktur hatası veriyor

yusuf00000

Centipat
Daha fazla  
Oyunu açıyorum, bir müddet oynamaya devam ediyorum(birkaç dakika) sonra kendi kendine aniden ekran ya bembeyaz ya da kapkara oluyor. Renk değişebiliyor. Yemyeşil olduğu da oldu. Ama her şey donuyor, klavye tuşları, mouse hiçbir tepki göstermiyor. Kararmadan kısa süre sonra da sinyal yoktur hatası alıyorum. Daha dün oyun oynarken böyle bir sorun yoktu. Bugün başladı. Problem nedir?

R9 280.
Ryzen 5 1600 AF.
X570'a Pro.

Dosya Ekleri

• F2F072F1-ECC6-45E5-92D7-D5B09E8D13D5.jpeg
    F2F072F1-ECC6-45E5-92D7-D5B09E8D13D5.jpeg
    80,2 KB · Görüntüleme: 40
Reballing işleminde ekran kartının içi açılır ortadaki çip çıkartılır ve çipin altındaki lehimler tamamen temizlenir daha sonra teker teker yeni lehimler yapılır. Fakat bu çok pahalı bir işlemdir. Benim 1000TL'ye aldığım ekran kartına 800TL tamir masrafı çıkarttılar yaptırmadım.
Isıtma işlemiyse çipin çıkartılmadan üstüne ısı tutulmasıdır. Genellikle BGA denilen bir makine yardımıyla yapılır fakat reballing gibi kesin sonuç vermeyebilir verse bile en fazla 2-3 ay dayanıyor sonra kart tamamen ölüyor. Bunun fiyatıysa genelde 300TL civarındadır.
Eğer para vermeden ısıtma işlemi yapmak istersen(ki ben öyle yaptım)evinde fırın varsa fırına 5dk boyunca 200 derecede atıyorsun altına alüminyum folyo koyuyorsun. Daha sonra yüzde 50 50 bir ihtimal oluyor yani çalışabilir de çalışmayabilir de karar sana kalmış. Fakat yine söylüyorum bu ısıtma işlemleri kesin sonuç vermez yani çalışsa bile en fazla 2-3 ay dayanır.

Reballing işleminden sonra kartın ömrü aynı mı kalıyor, kısalıyor mu peki?
Her halükarda kart ömrünü tamamlamış yani, doğru mu anlıyorum? Isı işlemi yahut fırın zaten öldürüyor. Lehimleme işlemi (reballing) kartı kurtarıyor mu kurtarmıyor mu acaba? Kurtarsa bile 1 yıl falan uzatacaksa ömrünü gerek yok onu yapmaya da bence. Yani illaki yeni kart mı almam lazım, bu pahalılıkta?

R9 serisinin klasik vertical Lines hatası. VRAM'lerden birinin arıza yapması veya aşırı ısınmasından kaynaklı hocam. İşinin ehli bir tamirci sorunu çözebilir.

Götüreceğim şahsın işinin ehli olduğunu bilemem ki ama. Tavsiyeleriniz nedir? Ayrıca bu bahsettiğiniz işlem için kaç TL isterler?

Her halükarda kart ömrünü tamamlamış yani, doğru mu anlıyorum? Isı işlemi yahut fırın zaten öldürüyor. Lehimleme işlemi (reballing) kartı kurtarıyor mu kurtarmıyor mu acaba? Kurtarsa bile 1 yıl falan uzatacaksa ömrünü gerek yok onu yapmaya da bence. Yani illaki yeni kart mı almam lazım, bu pahalılıkta?

Götüreceğim şahsın işinin ehli olduğunu bilemem ki ama. Tavsiyeleriniz nedir? Ayrıca bu bahsettiğiniz işlem için kaç TL isterler?

Reballing işlemi eğer sorun chipset kaynakliysa kesin çözümdür. Fırınlama işi bana sorarsanız gereksiz tamir edilebilir kartları tamir edilemez hale getiriyor bir süre sonra.. öneri olarak şu youtube kanalına sahip tamirci arkadaşla bir iletişime geç istersen. Gerçekten temiz iş yapıyorlar..

Her halükarda kart ömrünü tamamlamış yani, doğru mu anlıyorum? Isı işlemi yahut fırın zaten öldürüyor. Lehimleme işlemi (reballing) kartı kurtarıyor mu kurtarmıyor mu acaba. Kurtarsa bile 1 yıl falan uzatacaksa ömrünü gerek yok onu yapmaya da bence. Yani illaha yeni kart mı almam lazım, bu pahalılıkta?
Hocam ben hiç reballing yaptırmadım fakat yaptıranların yorumlarını okudum.
1-2 sene civarında dayanıyor diyorlar daha sonra tekrar bozuluyormuş. Bence yeni bir ekran kartı alın. Fakat yine de önce bir tamirciye götürün sorunun ne olduğunu kesin olarak anlayalım.

Herkese teşekkür ediyorum öncelikle.
Reballing işlemi eğer sorun chipset kaynakliysa kesin çözümdür. Fırınlama işi bana sorarsanız gereksiz tamir edilebilir kartları tamir edilemez hale getiriyor bir süre sonra.. öneri olarak şu youtube kanalına sahip tamirci arkadaşla bir iletişime geç istersen. Gerçekten temiz iş yapıyorlar..

Gönderdiğiniz bilişimle iletişime geçtim, onlardan da bilgi aldım az önce arayarak. Teşekkür ediyorum önerdiğiniz için.

Arkadaşlar ben reballing işlemine para yatırmaktansa 4000₺ gibi bir bütçeye yeni nesil bir grafik kartı almak istiyorum. Bana ne önerebilirsiniz acaba? X570-a pro, 1600af li sisteme f/p ekran kartı tavsiyesi olan var mı? Dayz Standalone, total war gibi oyunları en yüksek ayarlarda oynamak istiyorum.

Herkese teşekkür ediyorum öncelikle.

Gönderdiğiniz bilişimle iletişime geçtim, onlardan da bilgi aldım az önce arayarak. Teşekkür ediyorum önerdiğiniz için.

Arkadaşlar ben reballing işlemine para yatırmaktansa 4000₺ gibi bir bütçeye yeni nesil bir grafik kartı almak istiyorum. Bana ne önerebilirsiniz acaba? X570-a pro, 1600af li sisteme f/p ekran kartı tavsiyesi olan var mı? Dayz Standalone, total war gibi oyunları en yüksek ayarlarda oynamak istiyorum.
RX6500xt öneririm gayet güzel bir f/p kart. Bende kullanıyorum.
Zaten 4K ile bundan daha iyi bir kart yok.

Biraz üzerine eklenip alınabilecek kartları da kıyaslamaya kattığımızda verdiğimiz parayı hakedecek bir kart mı acaba? Dayz, tw, bf2042 gibi oyunları ve önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni oyunları rahatlıkla oynatır değil mi 1600af ve rx570-a pro ile? Ben de görmüştüm bu kartı, fiyatı da cazip ama aldıktan sonra "4000₺ vermişsin, 700 800 ya da 1000 tl ekleyip şu kartı alırdın çok daha iyi arada uçurum var" gibisinden tepkilerle karşılaşmaktan çekiniyorum.

Biraz üzerine eklenip alınabilecek kartları da kıyaslamaya kattığımızda verdiğimiz parayı hakedecek bir kart mı acaba? Dayz, tw, bf2042 gibi oyunları ve önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni oyunları rahatlıkla oynatır değil mi 1600af ve rx570-a pro ile? Ben de görmüştüm bu kartı, fiyatı da cazip ama aldıktan sonra "4000₺ vermişsin, 700 800 ya da 1000 tl ekleyip şu kartı alırdın çok daha iyi arada uçurum var" gibisinden tepkilerle karşılaşmaktan çekiniyorum.

Bazı şeyleri düşünmeden alın gitsin. Daha sonra o fiyata bile alamayabilirsiniz. Ülkemizin hali ortada ne olacağı belli değil hocam..

Biraz üzerine eklenip alınabilecek kartları da kıyaslamaya kattığımızda verdiğimiz parayı hakedecek bir kart mı acaba? DayZ, TW, BF2042 gibi oyunları ve önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni oyunları rahatlıkla oynatır değil mi 1600 AF ve RX570-A Pro ile? Ben de görmüştüm bu kartı, fiyatı da cazip ama aldıktan sonra "4000₺ vermişsin, 700 800 ya da 1000 TL ekleyip şu kartı alırdın çok daha iyi arada uçurum var" gibisinden tepkilerle karşılaşmaktan çekiniyorum.

Hocam bu karttan bir üst seviye olan kartlar 6K'dan başlıyor. Eğer 6K yaparsanız bütçeyi önerebilirim yok yapamayacaksanız tek alternatifiniz RX 6500 XT.

Hocam bu karttan bir üst seviye olan kartlar 6K'dan başlıyor. Eğer 6K yaparsanız bütçeyi önerebilirim yok yapamayacaksanız tek alternatifiniz RX 6500 XT.
Anladım hocam. Biraz inceledim, güzele benziyor. 4gb 64 bit ama. 64 bit az değil mi? Yeni ekran kartlarında neden eskisi gibi bit değerleri artık yüksek değil de hep 64, 128 ya da 192 bit? 64 bit olması bir şey kaybettirir mi? Bu arada amazon'da XFX markalı olanını buldum 3000₺ ye. Alınır değil mi?

Anladım hocam. Biraz inceledim, güzele benziyor. 4gb 64 bit ama. 64 bit az değil mi? Yeni ekran kartlarında neden eskisi gibi bit değerleri artık yüksek değil de hep 64, 128 ya da 192 bit? 64 bit olması bir şey kaybettirir mi? Bu arada amazon'da XFX markalı olanını buldum 3000₺ ye. Alınır değil mi?
Hocam bitin eksikliğini yaşatmıyor kart gerçekten güçlü. Neden düşük bitle çıkıyor açıkçası bilmiyorum. Amazondaki 3000TL olan yurtdışından geliyor ve gümrük vergisiyle beraber 3900TL oluyor. O yüzden almayın.
Buradan alın en ucuz burada satılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı