R9 280 WattMan hatası

Muarex

Decapat
Daha fazla  
Ben bilgisayarda oyun oynarken birden aşağıdaki resim gibi ekran gitti, ben de tuşundan bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım. Bilgisayarı yeniden açtığımda BIOS ekranında falan garip çizgiler oluyor ama Windows başlayınca normale dönüyor, ve bu sorunu sadece oyun oynarken yaşıyorum. İnternette gezinirken falan bir sorun olmuyor.
Bilgisayarı yeniden başlattığımda WattMan hatası bildirimi geliyor kenardan. Ve ekran kartı çok düşük MHz'te çalışıyor. Ben MHz'i yükseltiyorum ve kısa süre sonra bilgisayarın ekranı yeniden attığım görseldeki gibi oluyor. Ama MHz yükselttiğim için mi oluyor bilmiyorum. Çözümü var mı bu sorunun?

IMG_20210516_165447.jpg

IMG_20210515_152902.jpg

IMG_20210514_232956.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bilgisayarda oyun oynarken birden aşağıdaki resim gibi ekran gitti, ben de tuşundan bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım. Bilgisayarı yeniden açtığımda BIOS ekranında falan garip çizgiler oluyor ama Windows başlayınca normale dönüyor, ve bu sorunu sadece oyun oynarken yaşıyorum. İnternette gezinirken falan bir sorun olmuyor.
Bilgisayarı yeniden başlattığımda WattMan hatası bildirimi geliyor kenardan. Ve ekran kartı çok düşük MHz'te çalışıyor. Ben MHz'i yükseltiyorum ve kısa süre sonra bilgisayarın ekranı yeniden attığım görseldeki gibi oluyor. Ama MHz yükselttiğim için mi oluyor bilmiyorum. Çözümü var mı bu sorunun?

Eki Görüntüle 1026191

Eki Görüntüle 1026193

Eki Görüntüle 1026194

Hocam büyük ihtimal VRAM'de sorun var gibi.

Hız aşırtma yapmayın. Bu hata, donanımsal veya yazılımsal olabilir. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp WHQL sürücüyü yükleyip deneyin.
20.11.2 olan WHQL sürücüyü yükleyip deneyin.

Bende öyle düşünüyorum hocam. Tamiri var ama kaç lira olur bilemiyorum VRAM'da arıza olabilir.
Overclock mu yaptınız?

WattMan hatasından sonra 300 MHz de çalışıyor ekran kartı bende Afterburner üzerinden biraz yüksektiyorum normalde ayarları sıfırladığımda 1300 MHz de çalışıyor bende kaç MHz de çalışması gerektiğini bilmediğimden kafama göre biraz yükseltiyorum.
Hız aşırtma yapmayın. Bu hata, donanımsal veya yazılımsal olabilir. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp WHQL sürücüyü yükleyip deneyin.
20.11.2 olan WHQL sürücüyü yükleyip deneyin.

Driver silmeyi az sonra denerim.

Bende R9 280X var aynı sorun bende de var muhtemelen donanımsal VRAM 1400e GPU clock 800-850'ye çek böylece oyun oynayabilirsin ama bir zaman sonra yine aynı sorunu veriyor benim bahsettiğim geçiçi çözüm. Sorun yük altına girdiğinde ortaya çıkıyor. Eğer yine aynısı olursa reset atmış olacağı için değerleri yine dediğim değerlere getirmen gerek tamir ettirene kadar böyle kullanabilirsin.

Geri
Yukarı