R9 280X ekran kartı açılmıyor

VolumePlays

Femtopat
Daha fazla  
2019 yazının sabahında YouTube'da dolaşırken bir anda kapanan bilgisayarım, o günden sonra bir daha ekran kartını çalıştırmadı. Bilgisayarın donanımlarından fazla anlamıyorum.
Intel Core i5 4460 3.20 GHz işlemci.
Gigabyte Z97 HD3 anakart.
8 GB RAM.
Kullanamadığım ekran kartı ise MSI R9 280X 3GB.
600W güç kaynağı.

Ekran kartını taktığımda hiçbir türlü açılmıyor. Sanki fiş takılı değilmiş gibi fan vesaire hiçbir şey çalışmıyor. Çıkarttığımda ise onboard üzerinden sıkıntısız açılıyor. Silgi ile silme vesaire etki etmiyor. Sorum şu; sanırım ekran kartım yandı. Kurtarmamın herhangi bir yöntemi var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, kurtarmanın yolları var ancak deneyimli kişiler sorunun tespitini yapması gerekir. Birçok nedenden dolayı bozulmuş olabilir. Soğuk lehim, kısa devre, VRAM hatası, BIOS arızası. Ancak işlem görmüş ekran kartları genelde tekrar hata veriyor. Bunu da göz önünde bulundurman gerek.

Selam dostum,

2012 yıllarında Casper yetkili teknik serviste çalıştığım dönemde ekran kartı tamiri yapıyorduk. Fakat garantili bir işlem değildi kimi zaman 6 ayda kart tekrar gidiyordu kimi zaman hiç sorun çıkartmıyordu. Bu da hatasına göre değişiyor tabii.
Ama benim tavsiyem şu ki tamire vereceğin paraya 2. el bir kart alıp ona bir stress testi yapman. Isı seviyesi 15 20 dk sonunda 70'i geçmiyorsa onu kullanmaya devam et daha iyi.

Geri
Yukarı