R9 280X görüntü vermiyor

Dex10

Centipat
2. el ekran karti aldim (R9 280X), iş göreceğini düşünüyorum. Fansız aldım, böyle kullanmayı düşünmüyorum ama test etmek istedim. Fakat PC görüntü vermedi ve sonra çıkardım. Isınmısti, yani elektrik vardı. PC acilmadi, onu da BIOS pilini çıkarıp takınca duzeldi.
Bunun sebebi nedir? Ne yapmaliyim? Ekran karti kullanilir mi? Risk var mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Fansız/Soğutucu bloksuz hiçbir ürünü çalıştırmayın. Dediğiniz sorunun birçok cevabı olabilir. BIOS kendini korumaya aldıysa, anakart üzerinde bir şeyler yolunda gitmemiş demektir. Kart anakartta bir şeyle çakışıyor/kısa devre yaratıyor/açık devreye düşürüyor vs. olabilir. Veya çok daha küçük bir problem ısındığı için kapandı ve korumaya geçti. Soğutucu ile deneyin tekrar aynısını yaparsa kartta problem olduğunu anlarsınız. Ancak fansız kullanmak kesinlikle risk teşkil eder.

Güç kaynağı ekran kartını besleyecek güçte mi? Isınması normaldir fan takarsın fakat, güç kaynağı tam beslemese bile görüntüyü verdirmesi lazım diye düşünüyorum.

Eski bir kart Sapphire modeli ise arıza çıkarma ihtimalı daha yüksek.

Güç kaynağı ekran kartını besleyecek güçte mi? Isınması normaldir fan takarsın fakat, güç kaynağı tam beslemese bile görüntüyü verdirmesi lazım diye düşünüyorum.

Eski bir kart Sapphire modeli ise arıza çıkarma ihtimalı daha yüksek.

Güç kaynağı beslemese bile, GPU yük altına binmediğinden o kadar yüksek güç çekmeyecektir. O yüzden güç kaynağını direk elemiş bulunuyoruz.

Veya çok daha küçük bir problem ısındığı için kapandı ve korumaya geçti. Soğutucu ile deneyin tekrar aynısını yaparsa kartta problem olduğunu anlarsınız. Ancak fansız kullanmak kesinlikle risk teşkil eder.

Ne kadar ısınmış olabilir ki 100 derece olucak hali yok BIOS kısmında. Birden o yüksek sıcaklıklara ulaşmaz. Henüz kartı zaten kullanmamış.

Ne kadar ısınmış olabilir ki 100 derece olacak hali yok BIOS kısmında. Birden o yüksek sıcaklıklara ulaşmaz. Henüz kartı zaten kullanmamış.

Oda doğru bir kanı ama bir ihtimal yükselmiş veya sensörlerde arıza durumu olabilir. BIOS'u kitlemiş olması sıcaklık değeri sorununu destekler bir durum bence.

Oda doğru bir kanı ama bir ihtimal yükselmiş veya sensörlerde arıza durumu olabilir. BIOS'u kitlemiş olması sıcaklık değeri sorununu destekler bir durum bence.

Tahmin yürütüyoruz :D Pcb'de voltaj sıkıntısı olabilir, fazlarda yada. Sorun öyleyse sıkıntı büyük zaten. Hem arkadaş neden fansız bir ekran kartı almış onu merak ediyorum.

Tahmin yürütüyoruz :D PCB'de voltaj sıkıntısı olabilir, fazlarda ya da. Sorun öyleyse sıkıntı büyük zaten. Hem arkadaş neden fansız bir ekran kartı almış onu merak ediyorum.

Polyanna gibi yaklaşıp o sorunların olmadığını varsaydım ben. Öyleseyle sıkıntı dediğiniz gibi büyük. Fansız kartı bende çok merak ettim ama soramadım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı