R9 280X Ekran Kartı Görüntü Vermiyor

Fluie

Hectopat
Yaklaşık beş yıl önce aldığım R9 280X Sapphire 3G ekran kartım birkaç hafta önce sorun çıkarmaya başladı.
Ekran kartı 65 dereceyi aştığı zaman ekranda garip çizgiler çıkıyordu ve bilgisayarı kapatıp açıncaya kadar düzelmiyordu.
Bunu fark edince fanların devrini arttırarak kullanmaya devam ettim, iki gün önce bir kez daha ekran kartım çöktü ve bir daha hiçbir şekilde görüntü vermemeye başladı. Şunları denedim;
*RAM'leri kontrol ettim memtest86 ile ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım.
*Başka bir ekran kartı taktım ve saatlerce oyun oynadım ve yine problem ile karşılaşmadım.
*Başka bir güç kaynağı taktım maalesef yine çalışmadı.
*Ekran kartını başka bir sisteme taktım ve yine görüntü vermedi.

Bahsettiğim ekranda beliren çizgileri araştırdığımda başkalarının da karşılaştığını gördüm;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
saniye: 0: 52
Sanırım artık yeni bir ekran kartı almanın zamanı geldi ama yine de bir umut belki kurtarabilirim neler önerebilirsiniz?

Bilgisayarı açık unutup yarım saat sonra gelip kapatıp açtım ve bilgisayar normal bir şekilde açıldı.
Arabanın motorunun ısınması beklemek gibi sanırım ekran kartının biraz ısınmasını bekleyerek bir şekilde kullanıma devam ediceğim cevap veren herkese teşekkürler.Bu yıl üniversite sınavım var onu atlatana kadar böyle idare ediceğim.Kesin bir çözüm yolu bulamadım.100 liraya tamir ettireceğime ki onun da garantisi yok biraz dişimi sıkıp GTX 1060 alıcağım.

Bilgisayarı açık unutup yarım saat sonra gelip kapatıp açtım ve bilgisayar normal bir şekilde açıldı.
Arabanın motorunun ısınması beklemek gibi sanırım ekran kartının biraz ısınmasını bekleyerek bir şekilde kullanıma devam ediceğim cevap veren herkese teşekkürler.Bu yıl üniversite sınavım var onu atlatana kadar böyle idare ediceğim.Kesin bir çözüm yolu bulamadım.100 liraya tamir ettireceğime ki onun da garantisi yok biraz dişimi sıkıp GTX 1060 alıcağım.
aynı sorunu 2 yıldır yaşadığım için merak ettim . O bahsettiğiniz düzelmeden sonra tekrar aynı sorunla karşılaştınız mı ?

Aynı sorunu 2 yıldır yaşadığım için merak ettim. O bahsettiğiniz düzelmeden sonra tekrar aynı sorunla karşılaştınız mı?

Bir haftaya kalmadan ekran kartı tamamiyle öldü. Ekran kartını taktığımda bilgisayarım herhangi bir şekilde Boot etmiyor. Ekran kartını açtım ve biraz kurcaladım ama neyin yanlış olduğunu anlayamadım (elektrik/elektronikten çok iyi anlamıyorum).Ekran kartı çipinin herhangi bir şekilde ısınmadığını fark ettim belli ki grafik işlemcisine herhangi bir güç gelmemekte.
İnternette uzun süre araştırmalarımda yüksek ısıda çalışan bazı ünitelerin lehimlerinin zamanla kırılabileceğini ve bu tür problemlere sebep olabileceğini öğrendim veya işlemciye ulaşmadan bir şey gücü engelliyor olabilir. Ekran kartı halen elimde bilgi birikimim arttığında ve para ayırmaya başladığımda problemi anlamaya uğraşacağım.
2019 yılındaki son yazımdan birkaç ay sonra yeni bir ekran kartı aldım.
Görüntü işlemcisinin yeniden lehimlenmesi işlemi sanırım pahalı ve işinin ehli biri tarafından yapılması gerekiyor ve kimileri kesin bir çözüm olmadığını da not düşüyor.
Normal bir tüketicinin çözemeyeceği bir problem anladığım kadarıyla.

Bir haftaya kalmadan ekran kartı tamamiyle öldü. Ekran kartını taktığımda bilgisayarım herhangi bir şekilde Boot etmiyor. Ekran kartını açtım ve biraz kurcaladım ama neyin yanlış olduğunu anlayamadım (elektrik/elektronikten çok iyi anlamıyorum).Ekran kartı çipinin herhangi bir şekilde ısınmadığını fark ettim belli ki grafik işlemcisine herhangi bir güç gelmemekte.
İnternette uzun süre araştırmalarımda yüksek ısıda çalışan bazı ünitelerin lehimlerinin zamanla kırılabileceğini ve bu tür problemlere sebep olabileceğini öğrendim veya işlemciye ulaşmadan bir şey gücü engelliyor olabilir. Ekran kartı halen elimde bilgi birikimim arttığında ve para ayırmaya başladığımda problemi anlamaya uğraşacağım.
2019 yılındaki son yazımdan birkaç ay sonra yeni bir ekran kartı aldım.
Görüntü işlemcisinin yeniden lehimlenmesi işlemi sanırım pahalı ve işinin ehli biri tarafından yapılması gerekiyor ve kimileri kesin bir çözüm olmadığını da not düşüyor.
Normal bir tüketicinin çözemeyeceği bir problem anladığım kadarıyla.
Teşekkür ederim deneyiminizi paylaştığınız için .

Geri
Yukarı