R9 290X CS:GO Düşük FPS Sorunu

seco61

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu an kullandığım sistemim:

İşlemci: AMD Phenom II x6 1100t Black Edition 3.30 GHz (6 adet gerçek çekirdek, sanal değil.)
Ekran Kartı: AMD Sapphire R9 290x Trixx 4 GB 512 bit
RAM: DDR2 4x2 8 GB 800MHz hynix
Anakart: Gigabyte GA-M720-US3
PSU: Rampage RMP750-80pb 750watt

Tüm yazılım driver sistemim Win10, hepsi en son sürüm günceldir.

Ekran kartı ortalama 50 ile 60 derece arasında. 70 nadir gördüm neredeyse.
İşlemcim ortalama 50 derece civarlarında, ısınma problemim yok.
Monitör olmadığı için normal 1366*768 bir monitör kullanıyorum, 1080p değil.

Fakat CS GO'da FPS'im 60 ile 100 arasında. Benim düşüncem bu sistemin en az 200 FPS civarını görmesi. Anlamadığım bir sorun var CS'de.

LoL'de is FPS 100 ile 200 arasında değişiyor, ortalama 140.

BattleField 4 ile her şey ultrada 100 FPS altına nadir iniyor. Genelde 100-130 arası oynuyorum. Elimde bu oyun vardı bununla denedim.

Ama nedense bu CS GO ile ilgili sorunu bulamadım, bir fikri olan var mıdır? Hele CS'de yeni gelen battle royal modunda 40 FPS'e kadar düşüyorum.

İşlemcim eski nesil diye mi? Yoksa oyunla ilgili güncel yazılım sorunu mu? RAM frekansı 800 olduğu için mi? Nasıl bir çözüm bulabilirim? İşin içinden çıkamadım.

Bence bu sistemin 60 fps görmesi tuhaf. Aynı şekil dizüstü bilgisayarım i5 5.nesil gt740m ekran kartlı şu sistemden daha fazla fps alıyor.
Hocam tamamen işlemci farkı diye düşünüyorum. Zaten normalde CS:GO işlemciyi fazlaca kullanan bir oyun, siz çözünürlüğü düşürdükçe işlemciye binen yük artıyor. 2 bilgisayarı çözünürlük ve grafik ayarlarını yükseltip karşılaştırın.

Hocam tamamen işlemci farkı diye düşünüyorum. Zaten normalde CS:GO işlemciyi fazlaca kullanan bir oyun, siz çözünürlüğü düşürdükçe işlemciye binen yük artıyor. 2 bilgisayarı çözünürlük ve grafik ayarlarını yükseltip karşılaştırın.

Dediğiniz karşılaştırmayı yaptım masaüstü pc de aşırı bir değişiklik olmuyor ayarları açınca fps de yine 60 ila 100 arası dizüstü yüksek çözünürlük kaldırmıyor zaten donuyor .
Ama burada demek istediğim sonuç olarak ben bu oyunu yüksek de veya alçakta maximum 100 fps üstüne çıkaramadım hiç bir zaman ve 60 lara düşüş yaşıyorum çatışma esnasında. Burada zaten öğrenmek istediğim herhangi bir ayarla bunu yükseltebilir miyim yada çabalarımın sonucu yok mu onu anlamaya çalışıyorum.

Afterburner eski sürüm olduğu için yenisi ile güncelledim osd ile göster yoktu.
Değerler bunlar hocam dikkatimi çeken ise gpu kullanımı sabit değil sürekli %0 %2 %60 %90 arasında inip çıkıyor bi etkisi varmı yoksa ekran kartı güçlü diye sürekli çalışmak zorunda değil mi diyemi inişli çıkışlı ? Yinede fps sabit değil çatışmada 60 lara iniyor koşarken 110 120 Eki Görüntüle 354357Eki Görüntüle 354358Eki Görüntüle 354359
GPU kullaniminin dengesizligi AMD driverlerinden kaynaklanan bir sorun. MSI Afterburner genel ayarlar kisminda aşagida enable unified GPU usage monitoring kutucuguna tik koyup dener misiniz ? Sorununuzda islemciden kaynakli görünüyor. Tek cekirdek performansi zayif bir islemci ve CS GO tek cekirdege yüklenir.

GPU kullaniminin dengesizligi AMD driverlerinden kaynaklanan bir sorun. MSI Afterburner genel ayarlar kisminda aşagida enable unified GPU usage monitoring kutucuguna tik koyup dener misiniz ? Sorununuzda islemciden kaynakli görünüyor. Tek cekirdek performansi zayif bir islemci ve CS GO tek cekirdege yüklenir.
CPU yetmedikten ve CS GO kullanmadıktan sonra GPU ne yapsın...
Ben çözünürlüğün düşük olmasından kaynaklanarak CPU dan dolayı kaynaklandığını düşünüyorum.

CPU yetmedikten ve CS GO kullanmadıktan sonra GPU ne yapsın...
Ben çözünürlüğün düşük olmasından kaynaklanarak CPU dan dolayı kaynaklandığını düşünüyorum.
Yazdigimi okumadiniz galiba ben islemci yetersizligi diyorum zaten. Ama %0 a düşmesi saçmalik. Bu driver hatasi. Kendi RX570 kartımda da yaşıyorum aynı sorunu.

Yazdigimi okumadiniz galiba ben islemci yetersizligi diyorum zaten. Ama %0 a düşmesi saçmalik. Bu driver hatasi. Kendi RX570 kartımda da yaşıyorum aynı sorunu.
Yakın zamanda ben de takılmalar ile yaşadım hatta daha kötü bir şey olduğunu sanmıştım ama haklısınız.
CS GO da işlemci ile alaklı bir ayar vardı. Çekirdek performansını etkileyen yanlış hatırlamıyorsam?
Ona bakabilir misin rica etsem?

Yakın zamanda ben de takılmalar ile yaşadım hatta daha kötü bir şey olduğunu sanmıştım ama haklısınız.
CS GO da işlemci ile alaklı bir ayar vardı. Çekirdek performansını etkileyen yanlış hatırlamıyorsam?
Ona bakabilir misin rica etsem?
CS:GO da tek cekirdek performansi ve RAM frekanslari önem arz ediyor. Oyun ayarlarinda çoklu CPU kullanimi açık mi ?
Hocam konuyu hiç okumamışsınız.
Her ayar denenmiştir açık ile denedim kapalı ile denedim oyun içinde en düşük ayarda kullanıyorum değişen hiç birşey yok

Dediğiniz kutucuğu işaretlediğimde gözlemlediğim düzensiz iniş çıkışlar yerine GPU kullanımı %20 ile %30 arasında sabitlendi fps de bir değişim yok. Hocam bu ayar bişey uyandırdı bende bunu açınca gpu kullanımı %30 a sabitleniyor bunu arttırmanın bir yolu varmı öbür türlü düzensizlik var mesela bunu %80 %90 lara sabitleyemezmiyiz ? Böyle birşey mümkünse bir tek CS GO değil diğer oyunlarda bir nebze rahatlama yaşar çünkü GPU Kullanımı %0 düşünce anlık olarak CPU yüklenimi oluyor. Yani bir uyuşmazlık var iki taraf arasında.

Son düzenleme:
Dediğiniz kutucuğu işaretlediğimde gözlemlediğim düzensiz iniş çıkışlar yerine GPU kullanımı %20 ile %30 arasında sabitlendi fps de bir değişim yok. Hocam bu ayar bişey uyandırdı bende bunu açınca gpu kullanımı %30 a sabitleniyor bunu arttırmanın bir yolu varmı öbür türlü düzensizlik var mesela bunu %80 %90 lara sabitleyemezmiyiz ? Böyle birşey mümkünse bir tek CS GO değil diğer oyunlarda bir nebze rahatlama yaşar çünkü GPU Kullanımı %0 düşünce anlık olarak CPU yüklenimi oluyor. Yani bir uyuşmazlık var iki taraf arasında.
Hocam GPU kullaniminin %30 larda kalmasinin sebebi başka bir seyin yetersiz kalmasidir. Buda islemci ve RAM oluyor. Daha iyi anlamaniz için şu videoyu birakayim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı