Çözüldü R9 380, i5 6400 Sistem Oyunlarda FPS Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mattheas

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Sistemim daha çok yeni. Alalı 1 ay falan oldu tahminimce. Aldıktan sonra sürekli oynadığım oyunları indirdim. CS:GO, LoL, Rocket League gibi. Hazırda GTA 5 vardı hiç oynamamıştım. İnternet'ten testlere bakmıştım. Very High ayarlarda yaklaşık 100 FPS alanlar vardı. Ben Very High ayarlara aldığımda öyle olmadı. 50 FPS'in altına düşüyordu ve hiç 100 FPS görmedim. High ayarlara alıp bazı şeyleri OFF yaptığımda ortalama 70 FPS alıyordum. Grafikler ve oynanış benim için mükemmeldi. Yani kısaca High ayarlara alıp oynadığımda hiç bir sorunum yoktu. Sonrasında sanırım yeni sürücü çıktı. Öyle hatırlıyorum. AMD Gaming Evolved ve ya Radeon Settings programı yenisinin çıktığını bildirdi. İndirip kurdum sürücüyü. Sorunsuz bir şekilde bitti. Sürücüyü kurduktan sonra LoL ve CS:GO oyununda hiç bir değişiklik yoktu yani o oyunlarda FPS ve oynanış aynıydı. Sonrasında GTA 5 oynadım yine sorun yoktu. Fakat aradan biraz zaman geçti oyuna tekrar girdiğimde ayarlar tamamen aynı olmasına rağmen 70 FPS değilde 35-40-50 FPS falan alıyordum. MSI Afterburner yazılımıyla oyun içinde değerlere bakıyorum herhangi bir sorun yok GPU ve CPU sıcaklıkları 50-60 derecelerde ve herhangi bir darboğaz da yok ortada. Sebebini bulamadım. Ayrıca internette FPS testlerinde olan değerler benim oyunumda yok. Mesela Very High ayarlarda 150 FPS gösteriyor 2 videoda. Ben Very High'a aldığım zaman FPS çok düşüyor. Akıcılık falan kalmıyor. Neden böyle olduğunu çözemedim. Bilen birisi varsa yazsın. Bilgisayarımı ben bu değerler için almadım. :(

ASUS STRIX R9380 GAMING 4G GPU
*MSI H110M PRO-VD MOBO
*AEROCOOL KCAS 600W 80+ PSU
*AEROCOOL CRUISESTAR ADVANCE CASE
*INTEL CORE I5 6400 SKYLAKE CPU
*WESTERN DIGITAL 1TB HDD
*DELL E2216H 1920x1080 MONITOR

Çözüm
Uğraşma gönder. Zaten yaptıklarına eminsen bundan sonraki çaban ölüyü yıkama hesabı olur.

Sorunum çözüldü! İlk başta kurduğum gibi flash bellekle sıfırdan UEFI kurulum yaptım. Kurulum yapmadan önce 3 gün çıkan driverı görmedim ve dolayısıyla onu yüklemedim. Sıfırdan kurulum yaptıktan sonra internet sitesinden driver indirecek iken hotfix adında yeni driver çıktığını gördüm. O driverı indirdim ve ertesi gün Rocket League oyununda denedim. Eskisi gibi az FPS vermiyordu. GTA 5 daha yükleyemedim ama o oyundada düzeldiğine eminim. Ek olarak ekran kartımda artık boşta iken ısınmıyor. Sanırım bir çeşit virüs yüzünden oldu. Ben Windows'u etkinleştirme aracı olan KMSpico programından kaynaklandığını düşünüyorum. Windows şu anda etkin değil. KMSpico programı haricinde önereceğiniz bir program var mıdır?
Overwatch ve CoD Black Ops 3 alma vakti geldi benim için. Herkese teşekkür ederim. Mutlu son :D
Bilgisayarınızı her şeyden önce bir virüs tarama yazılımı ile (Norton, Kaspersky vb.) tarattırın ardından tespit edilen virüsleri silin ve oyunda bir test yapın.

Ben aynı kartla abartmıyorum LoL de 450 fps den aşağısını görmüyorum monitörüm darboğaz yaptığından 144 fps sabit oynuyorum.
Bir problem olduğu aşikar acaba onboardlamı açıyor desem gta 5 i öyle açmaz.

Arkaplanda sistemi yoran işlemler olabilir.
Sistem boştayken görev yöneticisinde ki CPU, RAM ve HDD kullanımı normal değerlerde.
Bilgisayarınızı her şeyden önce bir virüs tarama yazılımı ile (Norton, Kaspersky vb.) tarattırın ardından tespit edilen virüsleri silin ve oyunda bir test yapın.
1 saat önce Norton ve Kaspersky ile taradım 0 sıkıntı 0 sorun hiçbir şey bulunmadı.
Ben aynı kartla abartmıyorum LoL de 450 fps den aşağısını görmüyorum monitörüm darboğaz yaptığından 144 fps sabit oynuyorum.
Bir problem olduğu aşikar acaba onboardlamı açıyor desem gta 5 i öyle açmaz.
Hocam işlemcin nedir? Veya tam sistem özelliklerin falan? Ben 150 fps alıyorum LoL'de.

Belki test edilen sistem de işlemci ve bellek çok daha güçlü olabilir. Diğer sorunlar da olmadığına göre bir de test sistemlerini kontrol eder isen belki sonuç o şekilde ortaya çıkabilir.

Belki test edilen sistem de işlemci ve bellek çok daha güçlü olabilir. Diğer sorunlar da olmadığına göre bir de test sistemlerini kontrol eder isen belki sonuç o şekilde ortaya çıkabilir.
R9 380 ve i5 6400 ile yapılan çok fazla video var dediğiniz gibi çok daha güçlü olabilir ama hepsinde aynı sonuç veriyor örnek videolar atabilirim. Benim burada anlatmak istediğim asıl olay o değil zaten. Anlamadığım bir sebepten dolayı performans birden düştü. Ben GTA 5'i High ayarlarda 1080P 70FPS oynarken birden 15 FPS'e falan düşüyor.

Bu arada GTA 5'de iken bazı yerlerde akıcılık yerine geliyor sonra hemen yeniden düşüyor performans. Ama son 2 haftadır 70 FPS göremedim ve göremiyorum. Ayrıca LoL ve CS:GO dediğim gibi hala aynı ve bir performans düşüklüğü yok.

uTorrent'den deneme amaçlı Dying Light indirdim. Ondada GTA 5 gibi az FPS alıyorum 30 FPS'ye falan anca çıkıyor. Darboğaz falan da değil CPU kullanımı %80 e bile gelmiyor.

R9 380 ve i5 6400 ile yapılan çok fazla video var dediğiniz gibi çok daha güçlü olabilir ama hepsinde aynı sonuç veriyor örnek videolar atabilirim. Benim burada anlatmak istediğim asıl olay o değil zaten. Anlamadığım bir sebepten dolayı performans birden düştü. Ben GTA 5'i High ayarlarda 1080P 70FPS oynarken birden 15 FPS'e falan düşüyor.

Bu arada GTA 5'de iken bazı yerlerde akıcılık yerine geliyor sonra hemen yeniden düşüyor performans. Ama son 2 haftadır 70 FPS göremedim ve göremiyorum. Ayrıca LoL ve CS:GO dediğim gibi hala aynı ve bir performans düşüklüğü yok.

uTorrent'den deneme amaçlı Dying Light indirdim. Ondada GTA 5 gibi az FPS alıyorum 30 FPS'ye falan anca çıkıyor. Darboğaz falan da değil CPU kullanımı %80 e bile gelmiyor.

Darboğaz imkanı yok zaten de sürücüler güncel olduğunu düşünüyorum. Yani diğer oyunlarda sorun yok sadece gta da sorun var ise oyun güncellemesi ya da içersinde bir ayarlama ile ilgili olabilir. Görev yöneticisin de işe yaramayan uygulamaları Windows ile birlikte başlat ibareleri kapatıp deneyin belki gizli bir düşman vardır.

Şuan bende i5 6600 kullanıyorum. Onboard ve gta denedim 20-30fps alıyor bu hali ile. Ekran kartı kullanılmıyor da olabilir. Ya da kullanılıp bir an da onboard dönebilir başka seçenek bulamıyorum.

Genel anlamda istediğim performansı alamıyorum gibi hissediyorum. Bir şeylerin değiştiği apaçık ortada ve gerçekten neyden kaynaklandığını çözemiyorum ve bu beni üzüyor. Gereksiz hiç bir program yüklü değil

Dosya Ekleri

• 123.png
    123.png
    3,6 KB · Görüntüleme: 235
  • 321.png
    321.png
    13,1 KB · Görüntüleme: 155
Benim bu şekilde sorunum olmuş olsa en kötü sıfırdan sistemi kurmayı denerdim. Yani bir sorun bir süreden sonra oluşmuş belli ki. Sistem geri yükleme de deneyebilirsin tam ne zaman sorun başlamış ise belki kurtarılır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı