R9 380 sürücü zaman aşımına uğradı hatası

Yusufkk38

Hectopat
Yer
Dathomir
Daha fazla  
Arkadaşlar 1 ay önce 2. el ASUS ROG STRIX R9 380 4 GB satın aldım ama maalesef kart WattMan hatası veriyordu bende bunun üzerine undervolt yaptım değerleri ekleyeceğim XMP kapattım ve ekran kartı sürücüsünü WHQL sürümüne çektim bunları yapmadan önce sistem açılırken falan da WattMan hatası alıyordum ama artık belki 2 günde bir belli oyunlarda alıyorum.
Ek olarak sorunun sebebini 3 şeye bağlıyorum:
1. Cooler Master MWE 400W Bronze 80 + PSU kullanıyorum belki PSU yetersiz kalıyor diye düşündüm ama OCCT Power testinde sistem WattMan hatası vermedi veya FurMark testinde falanda WattMan hatası almadım ama bazı oyunlarda çok saçma yerlerde hata aldım.
Örnek vereyim Star Wars Jedi: Fallen order oynarken bir bölümde aynı sahnede 2 defa WattMan aldım zaten bu olay üzerine under Volt yaptım ve WHQL sürümüne geçtim.
2. RAM'lerim Dual channel 16 GB birinci RAM Corsair 3000MHz 16 CL 8 GB, ikincisi XPG Gammix 3000 MHz CL 16 8 GB tahminimce RAM'ler uyumsuzluk yapıyor diye düşünüyorum.
3. ekran kartımın donanım sıkıntısı var ama bu olasılık biraz uzak geliyor çünkü 2 yıl önce sıfır RX 560 almıştım aynı hatayı veriyordu. Ama 3 ay önce 2. el RX 470 almıştım canavar gibiydi hata falan yoktu ve büyük ihtimal mining çıkmasıydı.
Ek olarak Jedi Fallen Order crackli belki bu sebepten dolayı olabilir mi?
Ek olarak olay günlüğünü kontrol ettiğimde şu hatayı buldum -------------------------------->

Ekran Görüntüsü (5).png

Olay günlüğü == olay günlüğü
Stock voltaj ve frekans ayarlarım:

Ekran Görüntüsü (7).png

Undervolt ayarlarım:

Ekran Görüntüsü (6).png

Düşünceleriniz fikirleriniz benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallaha Antalya bana göre değil başkan alışamıyorum insanları soğuk geliyor zaten Antalya'ya geldiiğimden beri başıma gelmeyen kalmadı çoğu kişi Kayseri'yi sevmez ama ben başka yerde yaşayamam :)

Bende Kayseri'ye gidince gelesim gelmiyor hiçbiraz durumları toparlarsam gideceğim. Antalya da evet insanlar çok soğuk nedense kimseye bir şey sorulmuyor bir kere markete gitmiştim kasiyer kız resmen terslemişti beni utanmasa küfür edecekti.

Yaş kaç hocam?
Hocam şey soracağım şimdi ben BIOS'u Update yaptım bayağıdır yapmıyordum bunun etkisi olur mu? Bir de undervolt yapsam yukarıdaki değerler gibi çünkü biliyorsunuz AMD voltajı bol keseden veriyor ve kart ısınıyor ek olarak ekran kartı watt tüketimi undervolt ile 130W'a kadar düşüyor. Şu an test yapıyorum OCCT'den yani demek istediğim PSU'ya binen yük azalmaz mı?
Arkadaşlar sorun çözüldü nasıl çözdüğüme gelirsek Windows olay görüntüleyiciden çökme sorununun meydana geldiği zamana baktım ve sorunun radeonsoftware.exe sebep olduğunu gördüm. Ardından biraz araştırma ile radeonsoftware.exe uygulamasının uyumsuzluk sorunu yaptığını fark ettim tahminimce R9 380 eski jenerasyon bir kart olduğu için kartın son sürüm sürücüleri Windows 10 da Radeon Software ile çakışıyor. Bunu düşünerek Radeonsoftware.exe ye uyumsuzluk sorunu gider yaptım ve yazılımın Windows 8 uyumluluk ile çalıştığını gördüm ve sorunu düzelt dedim. Kaydettim ek olarak yönetici olarak çalıştırı seçtim sorunum düzeldi. Bu sorun için denemediğim yol kalmadı. Undervolttan tut en eski sürücüye kadar regeditten tut Windows 10 sürümü bile değiştirdim ve sorunu böyle çözdüm. Benim gibi WattMan hatası alan arkadaşlara Allah kolaylık versin inşallah bu yol sorunu çözer herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaş kaç hocam?
Hocam şey soracağım şimdi ben BIOS'u Update yaptım bayağıdır yapmıyordum bunun etkisi olur mu? Bir de undervolt yapsam yukarıdaki değerler gibi çünkü biliyorsunuz AMD voltajı bol keseden veriyor ve kart ısınıyor ek olarak ekran kartı watt tüketimi undervolt ile 130W'a kadar düşüyor. Şu an test yapıyorum OCCT'den yani demek istediğim PSU'ya binen yük azalmaz mı?
Arkadaşlar sorun çözüldü nasıl çözdüğüme gelirsek Windows olay görüntüleyiciden çökme sorununun meydana geldiği zamana baktım ve sorunun radeonsoftware.exe sebep olduğunu gördüm. Ardından biraz araştırma ile radeonsoftware.exe uygulamasının uyumsuzluk sorunu yaptığını fark ettim tahminimce R9 380 eski jenerasyon bir kart olduğu için kartın son sürüm sürücüleri Windows 10 da Radeon Software ile çakışıyor. Bunu düşünerek Radeonsoftware.exe ye uyumsuzluk sorunu gider yaptım ve yazılımın Windows 8 uyumluluk ile çalıştığını gördüm ve sorunu düzelt dedim. Kaydettim ek olarak yönetici olarak çalıştırı seçtim sorunum düzeldi. Bu sorun için denemediğim yol kalmadı. Undervolttan tut en eski sürücüye kadar regeditten tut Windows 10 sürümü bile değiştirdim ve sorunu böyle çözdüm. Benim gibi WattMan hatası alan arkadaşlara Allah kolaylık versin inşallah bu yol sorunu çözer herkese teşekkürler.

Bu R9 serisinde hangi sürücüleri kursak daha iyi olur acaba bilmiyorum ki. Bir yerde okudum 19 sürümleri harici kurmayın yeni sürücüler RX serisi kartlar için falan yapılıyor dediler de.

Bu R9 serisinde hangi sürücüleri kursak daha iyi olur acaba bilmiyorum ki. Bir yerde okudum 19 sürümleri harici kurmayın yeni sürücüler RX serisi kartlar için falan yapılıyor dediler de.
hocam ben şuan 21.3.1 sürümünü kullanıyorum daha bi sorun çıkmadı 1 gündür kullanıyorum ek olarak u.v yaptım bağımlılık yaptı u.v nedense :)

Hocam ben şu an 21.3.1 sürümünü kullanıyorum daha bir sorun çıkmadı 1 gündür kullanıyorum ek olarak u. V yaptım bağımlılık yaptı u. V nedense :)

Bende 21.5.2 olanını kullanıyorum son sürüm yani ama bilmiyorum sanki kart tam performans vermiyor gibi bu sürümde. Stabil değil gibi. Emin değilim tabii.

Bende 21.5.2 olanını kullanıyorum son sürüm yani ama bilmiyorum sanki kart tam performans vermiyor gibi bu sürümde. Stabil değil gibi. Emin değilim tabii.

Vallahi hocam 21.3.1 sürümü gayet stabil ben 2 gündür stabil sorun yok GPU saat hızını 20 MHz düşürdüm voltajı da 1193 mvdan 1100 mv a dusurdum yağ gibi akiyor kart.
Kart oyunlarda 73 derecenin üstüne çıkmadı

GPU %100 mu kullanılıyor çok serin çünkü bana normal gelmedi eski nesil bir AMD kart için 😄

Evet %100 hocam hatta NFS Payback oynadım az önce yarım saat kadar 1080p ayarlar medium da 80-100 arası FPS veriyor 50'yi geçmiyor şu an da. Oynadığım her oyunda böyle. Geçen 2 ay önce macun ve temizlik işlemi yapmıştım acaba macun bu kadar çok kaliteli mi 😃 Cooler Master MasterGel regular diye macun kullandım. Memnunum şu an keşke hep böyle olsa 😀 hatta inanmazsan SS'de alıp atabilirim.
GPU %100 mu kullanılıyor çok serin çünkü bana normal gelmedi eski nesil bir AMD kart için 😄

NeedForSpeedPayback_2022_01_22_20_46_58_164.jpg

NeedForSpeedPayback_2022_01_22_20_48_08_693.jpg

NeedForSpeedPayback_2022_01_22_20_48_46_603.jpg

Son düzenleme:
Şaşırtıcı :)
hocam sizin ekran kartı testlerine baktım 55 dereceyi hiçbir oyunda geçmedi yani 28 nm 180w bir gpu birimi nasıl bu kadar serin çalışabilir anlayamıyorum

Son düzenleme:

Geri
Yukarı