R9 380X Isınma Sorunu

enesenol

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartımın VRM2 sıcaklık değeri VRM1'e göre dengesiz. Sistem boştayken 70 derece sıcaklık aşırı fazla. Ekran kartımda bir teknik sorundan dolayı - (Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure) - deneme yanılma yoluyla GPU Tweak II üzerinden değerleri düşürdüm. Bu yüzden olmuş olabilir mi ? Ekran kartımı normal ayarlarında çoğu oyunda açamıyorum PC aniden reset atıyor. - Özellikle PUBG'de bazen oyun yüklenmeden resetliyor. -

Sorunun yazılımsal bir problemden olduğunu %99 ihtimalle düşünmüyorum. Çünkü anakartın BIOS güncellemesine kadar yaptım.

İstanbul içi bildiğiniz ekran kartı tamiri yapan yer önerir misiniz ? Ürünü Amazon'dan aldığım için burada garantisi yok.

Sistem Özellikleri:
  • - W10
  • - Intel I5 6400
  • - 8 GB DDR4 2400 Mhz RAM
  • - 512 GB SSD
  • - MSI Gaming M3 H170 Anakart
  • - Corsair 650 W Power Supply

değerler.png
gpu1.png
gpu2.png
gpu3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, Sizinkine benzer bir sorunda bende var. VRM1 boşta 52 derece iken VRM2 80 derece oluyor. Yükte 125 130 derecelere çıkıyordu. Garantiye gönderdim ilkinde bir şey yok deyip geri gönderdiler 22 şubat'da tekrar gönderdim 18. İş günü oldu ve hala VRM değerleriyle ilgili yurt dışından bilgi bekeldiklerini söylediler. Sizin yükdeki değerleriniz nedir ? Benim yükde aldığım değerlerde burada.

Dosya Ekleri

• asus1-1519649419.jpg
    asus1-1519649419.jpg
    216,1 KB · Görüntüleme: 126
Bu ısınma sorununu yeni fark ettim. Ya önceden beri var gözümden kaçmış yani ekran kartı sorun çıkardığından beri ya da yeni çıktı bu VRM2'nin ısınma sorunu. Şimdi attığım sistem yükte iken sıcaklık değerleri 6 ay öncesine ait. Bence sizin değerler olması gerekenden baya fazla.

Edit: Yeni "Stability Test" yaptım. Sıcaklık değerleri öncekine göre hayli yüksek tabi bunda bence farklı hava sıcaklıklarının biraz etkisi var.

Dosya Ekleri

• screenshot.png
    screenshot.png
    74,4 KB · Görüntüleme: 118
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 116
  • stabilitytest2.png
    stabilitytest2.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 123
  • stabilitytest3.png
    stabilitytest3.png
    18 KB · Görüntüleme: 115
Bu ısınma sorununu yeni fark ettim. Ya önceden beri var gözümden kaçmış yani ekran kartı sorun çıkardığından beri ya da yeni çıktı bu VRM2'nin ısınma sorunu. Şimdi attığım sistem yükte iken sıcaklık değerleri 6 ay öncesine ait. Bence sizin değerler olması gerekenden baya fazla.

Edit: Yeni "Stability Test" yaptım. Sıcaklık değerleri öncekine göre hayli yüksek tabi bunda bence farklı hava sıcaklıklarının biraz etkisi var.

Hocam bu değerler gayet iyi. Bir sorun yok. Forumdaki bir arkadaşımız bana söylemişti sanırım max 113 dereceye kadar çalışabiliyor. Sizinki gayet iyi durumda. Bende de R9 380 var ve ben bu sıcaklığın yanında yeşil ekran da alıyordum. @Murat5038 arkadaşımız musaitse size yardımcı olacaktır.

Peki iki sıcaklık değeri arasındaki fark neden kaynaklanıyor olabilir ?

O konuda bir bilgim yok hocam. Ama sıkıntı yaratacak bir durum yok gibi duruyor. Benim açtığım konuda bir arkadaşımız termal pedlerini değiştirmemi tavsiye etmişti. Daha iyi bir soğuma için. Ama bence sizin kartınızda pek sorun yok. Oyunlarda sorun yaşıyormusunuz ? Bende performans düşüşleri de oluyordu.

O konuda bir bilgim yok hocam. Ama sıkıntı yaratacak bir durum yok gibi duruyor. Benim açtığım konuda bir arkadaşımız termal pedlerini değiştirmemi tavsiye etmişti. Daha iyi bir soğuma için. Ama bence sizin kartınızda pek sorun yok. Oyunlarda sorun yaşıyormusunuz ? Bende performans düşüşleri de oluyordu.
Benim ekran kartı normal ayarlarında oyun açıkken PC'ye reset attırıyor. Sorun galiba voltajdan kaynaklanıyor.
https://www.technopat.net/sosyal/konu/r9-380x-voltaj-degeri-sorunu.535214/

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı