R9 390 80 derece normal mi?

Bourdain

Hectopat
Ekran kartım AMD Sapphire R9 390 Nitro TRI-X OC 8 GB.
AIDA64 Extreme adlı programda deneme sürümünde "System stability test" yaptırdım (stress test oluyor galiba). 1 dakika gibi kısa sürede ekran kartım 80 derecelere kadar yükseldi ve yükselmeye devam ediyordu durdurmasam. Başlattığım ilk anda da zaten aniden fırladı sıcaklık (GPU-Z ve Afterburner'den aynı anda baktım eşit değerler verdi). Bu kadar kısa sürede böyle yüksek sıcaklığa ulaşması normal değil diye düşünüyorum. 2016 yılında aldım kartı ve hiçbir işlem yapmadım üzerinde termal macun yenilemek gibi.
Kasam Xigmatek Assasin Black Edition 700W Tauro 80Plus.
İçinde kendiliğinden gelen egzoz fan ve 1 adet fan takılı. İşlemcim için sıvı soğutma ve kasa için 5 adet fan(Akasa Viper s-Flow) alacağım. Egzoz fanını da bu fanla değiştireceğim, bu fan sanırım daha iyi kasanın egzoz fanının değerlerini bulamadım. Bu 5 adet fan ekran kartı sıcaklığını önemli ölçüde düşürür mü yoksa ekran kartına termal macun mu sürmem gerekiyor? Açıkçası korkuyorum sürmeye çünkü izlediğim videolarda adamlar sürerken ve temizlerken macunu sürdüğü zeminin çevresinde çipler veya devreler var (çip olmayabilir bilmiyorum hakim olmadığımdan) bu çiplere de eski macundan kalma ya da yeni macun sürerken bulaşmış. Ben de sürerken bulaştırırsam bir şey olmasından korkuyorum. Termal macun sürmem şart mı yoksa 5 adet fan ekran kartını soğutur mu?
Sıvı soğutucu ve fanla birlikte kasada bütün fan girişleri dolmuş olacak.

Fanları eklersen ekran kartının sıcaklığı düşer evet ama büyük bir farklılık göremeyebilirsin. Macununu değiştirmen güzel olur ama deneyimin yoksa kötü sonuçlar olabilir. Güvenilir bir yere yaptırabilirsin.

Bu arada cipin yanındaki devrelerle alakalı olarak: oralara bulaşan eski macunu temizlemen bir işe yaramayacağı için sadece cipi temizleyip yenisini sürmen yeterli olacaktır. Yenisini sürerkenki taşma olayı için ise markalı bir macun aldığın sürece(markasızlar da iletmez ama garanti veremem) elektriği iletmediği için aşırı fazla sürmediğin sürece sorun olmaz.

Fanları eklersen ekran kartının sıcaklığı düşer evet ama büyük bir farklılık göremeyebilirsin. Macununu değiştirmen güzel olur ama deneyimin yoksa kötü sonuçlar olabilir. Güvenilir bir yere yaptırabilirsin.

Bu arada cipin yanındaki devrelerle alakalı olarak: oralara bulaşan eski macunu temizlemen bir işe yaramayacağı için sadece cipi temizleyip yenisini sürmen yeterli olacaktır. Yenisini sürerkenki taşma olayı için ise markalı bir macun aldığın sürece(markasızlar da iletmez ama garanti veremem) elektriği iletmediği için aşırı fazla sürmediğin sürece sorun olmaz.
Babam elektrikçi olduğundan ve bilgisayar donanımlarından anladığından ona yaptırmayı düşünüyorum. Çevremde güvenilir bir yer bildiğim kadarıyla yok.
Normal. Çok ısınan bir kart zaten. Ek fanlar ile 4-5 derece düşürebilirsin ama 75 derece aşağısı bu kart için mümkün değil yaz günlerinde. Gördüğüm kadarıyla kasanızda çok havalandırması iyi değil.
Termal macun ne kadar etki eder yaparsam eğer?

Kart biraz eski, Furmark VB. testlerde stabil olmayabilir. Oyunlardaki sıcaklıklara bakın.
Afterburner kullanabilirsin. 85 derece olması lazım o değer bu arada.
Masaüstünde sıcaklık 50 derece gösteriyor benim kartım. Bir videoda termal macundan sonra 38 derece almış biri videoda gösteriyor. Önceden de 50-52 derece arası alıyormuş masaüstündeyken ama orasını göstermiyor ne kadar doğru bilmiyorum. Bu kadar fark yaratır mı yenilemek?

Masaüstünde sıcaklık 50 derece gösteriyor benim kartım. Bir videoda termal macundan sonra 38 derece almış biri videoda gösteriyor. Önceden de 50-52 derece arası alıyormuş masaüstündeyken ama orasını göstermiyor ne kadar doğru bilmiyorum. Bu kadar fark yaratır mı yenilemek?
Evet yaratır.
Babam elektrikçi olduğundan ve bilgisayar donanımlarından anladığından ona yaptırmayı düşünüyorum. Çevremde güvenilir bir yer bildiğim kadarıyla yok.
Çok zor bir şey değil el yatkınlığı yeterli. En basitinden açıp çipi peçeteyle temizleyip kenarlarıyla uğraşmadan macun yayıp geri toplamak yeterli.

Geri
Yukarı