R9 390, i3 6100 vs R9 380, i5 6500?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Darboğaz işlemcinin, ekran kartının tam performansını almayı engellemesidir. Gayet iyi biliyorum yuvarlak cevaplar vermek yerine iddialarınızı delilleriyle güçlendirin bence.
CryEngine 3 ve RAGE gibi bol segment kullanıp, İndividual Artificial İntelligence fazla olan ve ufuk uzaklığı geniş olan oyunlarda i3 6100, R9 390 gibi ekran kartlarının vermesi gereken FPS'i verememesine sebep olabilir ama bu oyunun akıcılığını etkilemez ve gözünüzü rahatsız etmek. Unreal, Chrome Engine ve özellikle Lithtech gibi işlemyici yormayan, her bir GHz'in hakkını veren oyunlarda ise ekran kartından tam performans alırsınız.

Tabii doğal olarak i5 6400 gibi bir işlemci ile kullanman daha iyi olacaktır.
Bunu demek istiyorum. Yani i3 6100 işlemciye yüklenen oyunlarda yer yer r9 390 a darboğaz yapabilir. Yapmaz diye ısrar etmek komik. Bi de işi inada bindirmek bunun gibi mesajlar atmak daha da komik.
Tekrar ediyorum. Darboğaz olmaz.
Hiçbir delil yok. Sanki otorite bu işlerde. Eminim senin bu mesajından sonra i3 6100 oyunlara dört elle sarılıp daha çok performans verecektir (y).

@Egehan Orçun Sadece Tecnopat sistem önerilerine bakmıyorum tabiki, ama bu sitedeki sistemlerin test videolarına senin bulduğun videolardan daha çok güveniyorum tabikide. Sende hiç takmıyorsun galiba, ne sistem önerilerine ne de test videolarına. Dışardan kolay öğrenemeyeceğin çoğu şeyi burada öğrenebilirsin dikkatli incelemeni tavsiye ederim.
Konuya dönecek olursak i3 6100 testleri koymuş ve yorumlamışsınız. 50-60 FPS akıcı oyun oynanmış ve buna darboğaz diyorsunuz. Denecek fazla bir şey yok. Komik durumdasınız.
Bunu söyleyerek sen daha komik olmuşsun haberin yok. Burada da bildiğini sananın kim olduğu çok açık. Darboğaz olunca akıcı oyun oynayamayacağını mı sanıyorsun? Gayet güzel oynarsın sonuçta işlemcide boru değil. İşlemci performansının sınırladığı değerde (Bu akıcı olabilir.) ama olması gereken FPS'den daha düşük FPS ile...
CryEngine 3 ve RAGE gibi bol segment kullanıp, İndividual Artificial İntelligence fazla olan ve ufuk uzaklığı geniş olan oyunlarda i3 6100, R9 390 gibi ekran kartlarının vermesi gereken FPS'i verememesine sebep olabilir ama bu oyunun akıcılığını etkilemez ve gözünüzü rahatsız etmek. Unreal, Chrome Engine ve özellikle Lithtech gibi işlemyici yormayan, her bir GHz'in hakkını veren oyunlarda ise ekran kartından tam performans alırsınız.

Tabii doğal olarak i5 6400 gibi bir işlemci ile kullanman daha iyi olacaktır.
@JaroxJamaica Benim demek istediğimde tam olarak bu zaten daha önce (İ3 6100 ile r9 390 için.) yapmaz deyip kapattığınız konuda da dediğim gibi darboğaz yapıp kasılıp kalır demiyorum. Bazı oyunlarda olmaz bazılarında anlık gösterilen sahneye göre darboğazlar olur. Olması gereken FPS'nin altında kalmasına sebep olur diyorum.
@CJack60 İşlemci ekran kartını yüke sokmaz. Oyunlarda zaten ekran kartı sürekli (Eğer işlemci bunu darboğaz yapıp sınırlamazsa.) tam performansta çalışır. Tam tersi ekran kartı işlemciyi gerektiği kadar yüke sokar. Eğer işlemci kullanımı %95-%100 olabiliyorsa ekran kartının daha fazlasını isteyebildiği ve daha fazlası olduğunda daha verimli çalışacağı anlamına gelir. Böyle olunca da %100 olması gerek ekran kartı kullanımı düşer.
@BERWAR Anlamayan sensin. İşlemciyi istesende sürekli %100 yükte çalıştıramazsın ki. İşlemcinin doğasına aykırı zaten bu, eğer tam performans veriyorsa %95 civarlarında gezer arada %100 olur geri düşer.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videonun 5. dakikasından sonra gözünü ayırmadan iyice bak değerlere. Performans testinin son bölümüne kadar sorun yok FPS aynı ama son bölümde jipin olduğu sahnelerde FPS i7'ye göre düşük bunu görebiliyor olman lazım. İşte bak orda işlemci Cpu'su %100 değil ama FPS düşmüş. Orda %100'e yakın. İşlemci elinden geleni yapıyor orda ama yetmiyor FPS düşüyor. Daha önceki sahnelerde herşey normal FPS'ler aynı, işte orda olan şey işlemcinin yetersizliğinden. Anlıyor musun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu söyleyerek sen daha komik olmuşsun haberin yok. Burada da bildiğini sananın kim olduğu çok açık. Darboğaz olunca akıcı oyun oynayamayacağını mı sanıyorsun? Gayet güzel oynarsın sonuçta işlemcide boru değil. İşlemci performansının sınırladığı değerde (Bu akıcı olabilir.) ama olması gereken FPS'den daha düşük FPS ile...

Ona darboğaz denmez işte. Daha darboğaz ne bilmiyorsun ki. Allah cahil cesareti vermiş. :)

Hiçbir delil yok. Sanki otorite bu işlerde. Eminim senin bu mesajından sonra i3 6100 oyunlara dört elle sarılıp daha çok performans verecektir (y).

Genç arkadaşım, biraz araştırsan ya da biraz bilgin olsaydı sen de bana katılırdın. Delil tonla var. Sadece ufak bir analiz yeteneği lazım.

Ona darboğaz denmez işte. Daha darboğaz ne bilmiyorsun ki. Allah cahil cesareti vermiş. :)
O kadar saçmalıyorsun ki cevap bile vermek istemiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Senin mantığın doğru ise o zaman darboğaz denen şey 2x980 ti sli ile bile olmuyor. Baksana yukarda adam akıcı oynuyor. Saçmalamanın zirvesini yapmışsın. 8x980 ti Sli felan lazım heralde ki orda bile akıcı oynarsın. Anlam veremiyorum yorumlarına!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı