R9 390, i3 6100 vs R9 380, i5 6500?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Burda Darboğaz olmaz diyen arkadaşlar hepinize söylüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda i5 3570k ya bakın işlemci çekirdek kullanımı (Yada cpu kullanımı aynı şey.) %95 civarlarına çıktığı an en üstteki ekran kartı cpu kullanımı düşüyor. Ama en sağdaki i7'de sürekli %100. İşte burda i5 3570k ya olan şey darboğazdır. Anlayabiliyor musunuz?

Yahu anlamakta neden bu kadar zorlanıyorsun merak ediyorum. Video da ekran kartı olması gereken performansı vermiş ki işlemci fazlasına ihtiyaç duymamış. İşlemci ekran kartını yüke sokamadı o halde bunun sebebi ne olur sence?

CPU kullanımı ile çekirdek kullanımı arasında fark var. İ7 6700K, 4 gerçek ve 4 sanal çekirdeğe sahip, 8 çekirdek gibi çalışıyor. Bu işlemci oldukça güçlü bir işlemci ve darboğaz olasılığı zaten yok ve de o CPU o kadar zorlanmaz.
Sen o yorumumdan onu mu anladın? Onu bile açıklamam gerekiyor sana çok zahmet veriyorsun. :) Orda mecaz anlam var tersini kastediyorum.

R9 390 ve R9 390X'ın GTX 970'den daha performanslı olduğunu inkar eden yok. Sadece R9 390X ile GTX 970 arasında %15 civarları kadar bir fark var ve bu fark ciddi bir fark değildir.
Fark %15'in üstünde ki %15 bile ciddi bir fark bana göre ki r9 390x'i 1500 dolaylarına bulmak mümkün.

Son düzenleyen: Moderatör:
@merttrkz Anlaşılacağı üzere keçi inadından vazgeçmeyeceksin? Darboğaz olması için işlemcinin sürekli olarak %100 kullanımda olması lazım, attığın videolarda da böyle bir şey yok, sana gerekçelerini de yeteri kadar anlattık ama anlamıyorsun hala.

@Asg66 Aradaki fark o kadar R9 390X ve R9 390 varken de GTX 970 alınmasını şahsen doğru bulmuyorum. Burada da R9 390X ve R9 390 yerine GTX 970 önermedim zaten önermem de. İki kartta fiyat olarak GTX 970'e göre daha avantajlı.

@merttrkz Anlaşılacağı üzere keçi inadından vazgeçmeyeceksin? Darboğaz olması için işlemcinin sürekli olarak %100 kullanımda olması lazım, attığın videolarda da böyle bir şey yok, sana gerekçelerini de yeteri kadar anlattık ama anlamıyorsun hala.

@Asg66 Aradaki fark o kadar R9 390X ve R9 390 varken de GTX 970 alınmasını şahsen doğru bulmuyorum. Burada da R9 390X ve R9 390 yerine GTX 970 önermedim zaten önermem de. İki kartta fiyat olarak GTX 970'e göre daha avantajlı.

Kanıksanmış doğrular çabuk gelişen teknolojide önemsiz işte. R9 300 serisi çıkmadan evvel millet öyle alışmış ki GTX970 F/P olmasına hala aynı zannediyorlar. Aynı şey F/P kasa olarak halen Zalman Z3 plus önerenler içinde geçerli.

Bazısında var bazısında yok. Gerçi ben PSU ayrı alma taraftarıyım. Bu yüzden dahili PSU önerilerini bilhassa Z3 plus önerisini artık tasvip etmiyorum. Onunda dahili PSU'su kaliteli değil çünkü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı