R9 3900X için OC yapmak

Cidden bilgisiz OC yapacak kadar zor durumda mısınız yapmasanız olmaz mı ? OC'nin işlemci ömrünü kısalttığını da hatırlatayım.

Sen hala alamadın mı PC'yi telefonu veriyorlarsa PC'yi de vermeleri gerek ben çözemedim sizinkileri.
OC konusuna gelirsek ne kadarlık volaj vereceksiniz?

Bu günkü hakkımı kullanıyorum :(
Konuya eklemeyi unutmuşum kusura bakmayın. Anakartım MSI X570-A PRO hangi frekans değerine getirmem gereklidir? Voltajı bilgisayar kapanana kadar kısıp, kapandıktan sonra o kapanan ayarın biraz üstüne alacağım doğru mu anladım?

Bilmiyorum çok acemiyim OC konusunda voltaj ve frekans ne anlama geliyor onu bile bilmiyorum tam olarak.

Sayılır render değil ama onun gibi bir şey diyeyim.

Evet kapanana kadar kısın. Kapandıktan sonra biraz arttırıp stres testi yapın. Stres testinde kapanıyorsa voltajı biraz daha arttırın.

BIOS' da denemeden önce ilk bir Ryzen Master üzerinden otomatik OC' yi deneyeceğim performansı arttırırsa gerek kalmaz, arttırmazsa mecbur BIOS' dan deneyeceğim.
Hocam değerlerinize baktım da ufak ufak değer değişiklikleriyle stabil değeri bulmanızı öneririm. Biraz zaman alabilir ama sonucu iyi olur. Mesela ilk adım olarak 1.325 voltaj ile 4.3 GHz deneyin, stabil olursa ister mevcut hızdaki minimal voltajı bulun ister mevcut voltajdaki maksimum hızı bulun. Yük altındaki sıcaklık değerleriniz çok iyi, işlemcini aldığını varsayarak 1.4 volt verseniz bile stabil olduğu sürece ısınma sorunu olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

Bi önerim daha var OC ile işlemcinin stok halde çıktığı en yüksek hızı aşmaya çalışmak yerine hep stok hızda en yüksek frekansta çalışması için Denetim Masasından AMD Ryzen High Performance güç ayarını aktif edebilirsiniz.
Ekran Görüntüsü (44).png

Bi önerim daha var OC ile işlemcinin stok halde çıktığı en yüksek hızı aşmaya çalışmak yerine hep stok hızda en yüksek frekansta çalışması için Denetim Masasından AMD Ryzen High Performance güç ayarını aktif edebilirsiniz.
Eki Görüntüle 676813
Teşekkürler zaten şuan bu ayarda fark ettiriyor baya.
Hocam değerlerinize baktım da ufak ufak değer değişiklikleriyle stabil değeri bulmanızı öneririm. Biraz zaman alabilir ama sonucu iyi olur. Mesela ilk adım olarak 1.325 voltaj ile 4.3 GHz deneyin, stabil olursa ister mevcut hızdaki minimal voltajı bulun ister mevcut voltajdaki maksimum hızı bulun. Yük altındaki sıcaklık değerleriniz çok iyi, işlemcini aldığını varsayarak 1.4 volt verseniz bile stabil olduğu sürece ısınma sorunu olmayacaktır diye tahmin ediyorum.
Bu günkü hakkımı kullanıyorum :(

Evet kapanana kadar kısın. Kapandıktan sonra biraz arttırıp stres testi yapın. Stres testinde kapanıyorsa voltajı biraz daha arttırın.
Tamam çok teşekkürler bu akşam deneyeceğim her şeyi şuan işlem olduğu için PC de deneyemiyorum.
Hocam çok korkarak ilk denemeyi yaptım, 4.25GHZ olarak ayarladım hızı voltajı da 1350 olarak şuan değerlere bakıyorum fakat bir sorun var mı yok mu anlayamıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Değerler stress testi altında.
110 dereceyi gördü işlemci testi sonlandırdım, şimdi voltaj mı düşürmem gerekli?

Dosya Ekleri

• 16009534460215159259489392723883.jpg
    16009534460215159259489392723883.jpg
    138,7 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Geri
Yukarı