R9 3900X için sıvı soğutma gerekli mi?

maxbilisim

Femtopat
Arkadaşlar, malum her şey dünyanın parası ve zaten RAM, CPU, M.2 disk vs. derken çok masraf yaptım.
Bilgisayarımda 64 GB RAM, Ryzen 9 işlemci (3900X), 3060 Ti ekran kartı var.
Unreal Engine çalıştırırken işlemci sıcaklığı 85-87 arasında sabitleniyor gibi (şimdilik ileride bilmiyorum)
Bu şekilde bir süre daha stok fanla idare edebilir miyim?
Yoksa sıvı soğutucu almazsam başıma sorunlar çıkar mı?
Teşekkürler.

Duruma göre geçersin, belli bir sıcaklıktan sonra çekirdek frekans düşürür. 90 derece üzeri pek sağlıklı değil ancak idare eder, bütçe ayırıp iyi bir sıvı soğutma almanız gerek, aksi halde tam yükte render işlemlerinden verim alamazsınız.

Ryzen Master ile stabil serin çalışan bir ayar bulmadıkça 3900X sıcak çalışır. Önce Ryzen Master ile biraz kurcalamak lazım tüm çekirdekleri belirli bir hıza sabitleyip CPU voltage aşağı çekerek denemeler yapabilirsiniz internette bayağı video mevcut bununla ilgili.

Bunu deneyeceğim teşekkürler, işlemci bozulmasında tek korkum o.
Forumda 85 derece için uzun kullanımda tehlikeli gibi yazılar okuduğum için sormak istedim tekrar.
Duruma göre geçersin, belli bir sıcaklıktan sonra çekirdek frekans düşürür. 90 derece üzeri pek sağlıklı değil ancak idare eder, bütçe ayırıp iyi bir sıvı soğutma almanız gerek, aksi halde tam yükte render işlemlerinden verim alamazsınız.

Şöyle birşey başlangıç olarak işimi görebilir mi? Kendim belki bu tutarlarda biraz zorlayabilirim.

Evet arkadaşlar, dün unreal ile render denemesi yaptım CPU 92 derece oldu ve endişe ettim. Mecbur kaldım bir tanede PF240 sıvı soğutucu aldım.

Dün bekleme modunda 57, aşırı yükte 90-92 dereceye çıkan işlemcim şu an;
bekleme modunda 40-43 derece, aşırı yükte ise en fazla 80 dereceye çıktı, fakat fanlar hızlanınca 75 dereceye geri düştü. Yani gerçekten gerekliymiş, neredeyse 20 derece fark atıyor.

Son düzenleme:
Bende 3900x 3060ti kullanıcısıyım birçok denememden en stabil olarak aşşağıdaki voltaj sonuçlarına ulastım tum çekirdekler 4.2ghz ve cpu voltaj 1.25625 şeklinde yaptm nu gunluk render ve kullanım için oyun içinse 4.4ghz tum çekirdekler cpu voltajıda 1,36750 seklinde kullanabiliyorum

Soğutma olarak deep cooler deep cool captain 240 ex kullanıyorum.

4,2ghz değerlerinde boşta 36-42 arası yükte (render) 75 derece oyunda 50-55 derece

4,4ghz değerinde boşta 40-45 arası yukte (render) 84 derece oyunda 52-60 derece
serdar.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı