Ryzen 3600X Sıvı soğutma gerekli mi?

DeSeRT_TR

Hectopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar yukarıdaki videoda Recep Baltaş tek fanlı kaliteli sıvı soğutma ile yükte 82 derecelere kadar çıktığını söylüyor işlemcinin. Bir de soğutcu kaliteli soğutucu. Benim Ryzen 3600X stok fan bile daha soğuk çalışıyor, kışın 69 derece, yazın 78 - 80 derece. Bu videodan çıkarım yaparak sıvı soğutma almak mantıksız mı? Zaten aynı derecelere çıkıyor. Adam sıvı soğutucu ile 82 derece görüyor hiç tınlamıyor, demek ki 82 - 85 dereceler işlemci için zararsız, zararlı olsa Recep Baltaş uyarırdı, tavsiye etmezdi. Bu arada benim yükte 60 dereceyi geçmiyor diye yalan atan arkadaşlara kapak gibi cevap oldu bu video. Adam sistemi yeni toplamış, daha termal macunu bile ıslak. Buna rağmen 82 derece. Sizce sıvı soğutma almaktan vazgeçeyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi birçok değişken var. Kasanın tipi ve soğutması, fanların hızı, çalışan uygulamalar, sisteminizdeki tanımlanmış fan hızı vb. gibi birçok neden sayılabilir. Bunları hesaba katarak net ısı dereceleri hiçbir sistem için söylenemez. Şöyle bir durum var; stok fan yeterlidir değildir kavgasının öncelikle bir manası yok. Ben mesela stok kullanıyorum. Ayrıca derecelere takılmanın da pek bir getirisi olmaz zira işlemciniz 90 derecede bile çalışsa verimi düşerek dahi işinize yarayacaktır ki bu soğutucular o derecelere çıkartmaz. Tüm mesele voltaj ayarlarında gizli esasında ve fan hızında. Ben ufak fan ayarlaması yaptım, sorunsuz kullanıyorum. Ne gürültülü, ne sıcak. Gerekli diye bir şey yok, ancak alırsanız tabii ki daha güzel verim alınır bu net. Öte yandan sıvı veya hava soğutma olması da aman aman bir fark yaratmayacaktır. Sizin bütçeniz, kullanım sıklığı ve amacınız, çalıştırdığınız programlar vs. önemli. BIOS üzerinden güzel bir PWM ayarı ile üstesinden gelinebilir.

Tek fanlı sıvı soğutma almanın mantıklı olacağını düşünmüyorum. Tek fanlı sıvı soğutma yerine sağlam bir hava soğutma alabilirsiniz.

Ryzen 5 5600x başka Ryzen 5 3600x başka. Direkt kıyas etmek doğru olmayabilir.
Videoda 120mm radyatör kullanılmış. 140mm ,240mm ya da daha büyük kullanılsaydı o zaman "60 dereceyi geçmiyor" diyenlere hak verirdiniz. İşlemcilerin çalışabileceği en yüksek sıcaklık değerleri üreticiler tarafından internet sitelerinde yazıyor. 80 derece çoğu işlemci için probleme yol açmaz.

Ryzen 5 5600x başka Ryzen 5 3600x başka. Direkt kıyas etmek doğru olmayabilir.
Videoda 120mm radyatör kullanılmış. 140mm ,240mm ya da daha büyük kullanılsaydı o zaman "60 dereceyi geçmiyor" diyenlere hak verirdiniz. İşlemcilerin çalışabileceği en yüksek sıcaklık değerleri üreticiler tarafından internet sitelerinde yazıyor. 80 derece çoğu işlemci için probleme yol açmaz.
Benim de o garibime gidiyor. Birine işlemci 80 - 85 derece oluyor dediğimde, napıyon sen aşırı fazla, derhal sıvı soğutma falan al diyor fakat videoda Recep Baltaş sıvı soğutma ile 82 dereceye çıkıyor hiç tınlamıyor bile, gayet normal, zararsız bir sıcaklıkmış gibi bahsediyor. Valla bilemedim kim haklı. 😕
Başka düşüncesi olan ? Flood yapmak zorunda kaldım , inşallah ban yemem.
@Recep Baltaş sizce sıvı soğutmaya geçmelimiyim ? Stok soğutucu ile %50 fan devrinde sizinle aynı değerleri alıyorum. 😳

Son düzenleme:

Geri
Yukarı