R9 390X ve FX 9590 sistem aniden kapanıyor

GrocTs

Centipat
Bilgisayarım boşta 6-8 saat arası çalıştıktan sonra donuyor ve tepki vermiyor, mecbur resetlemek zorunda kalıyorum. Çok nadir olsa da aniden kapanıyor, yaklaşık 1 aydır sorunu bulmaya çalışıyoruz. İki farklı bilgisayarcıya götürdüm, ilk götürdüğüm işlemcimin ömrünün bittiğini söyledi. Diğer götürdüğüm ise ilk başta RAM'lerin bittiğini, sonra da ekran kartının bozulduğunu söyledi. Sonrasında farklı RAM'ler ve ekran kartıyla denediğimizde yine aynı sorunu yaşamaya devam ettim. Sonrasında sıvı soğutma soğutmuyor diye düşündük ama sıcaklık değerlerine baktığımızda yine yanıldık. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  • Ekran kartı: ASUS STRIX R9 390X
  • İşlemci: AMD FX9590
  • Anakart: ASUS Crosshair v Formula-Z

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşın dediğine katılıyorum. Malum markanın güç kaynakları kaliteli değil tanıdık birinden iyi bir PSU bulup bir deneyin derim. Belirtiler güç kaynağını gösteriyor gibi. Ayriyeten kullandığın anakart 140W'a kadar işlemcileri destekliyor kullandığın işlemci 220W güç tüketimine sahip muhtemel sorunun kaynağıda anakart beslemesinin yükte yetersiz gelmesi olasılığıda var sistemi toplarken keşke araştırsaydın FX9000 serisini sorunsuz besleyebilen çok fazla anakart yok.
Şuan kullandığım bilgisayarı yaklaşık 4 senedir kullanıyorum ve bu sorun yaklaşık 6 ay önce başlamıştı format attırmıştım ve sonrasında böyle bi sorun yaşadım çok bilgisayar oynamadığım için de yaptırma gereği bulmamıştım. Peki sizce sorun anakartta mı yoksa psu'da mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı