R9 3950X sistem açılırken 2 saniye kapanıp tekrar açılıyor

yetisbeyy

Centipat
Daha fazla  
RAM
Trident Z Neo DDR4-3600 CL16-19-19-39 1.35V 64GB 4x16G BF4-3600C16Q-64GTZNC
SSD veya HDD modeli
Seagate FireCuda 520 SSD 2TB + 1TB
Ekran kartı
ROG-STRIX-RTX2080TI-O11G-GAMING
Anakart
ROG Crosshair VIII Formula
İşlemci
AMD Ryzen™ 9 3950X
Merhabalar, belirtilen sistem özelliklerinde bir PC topladım bir buçuk sene önce. Topladıktan bir süre sonra 4 tane RAM'i takınca tarayıcıda çoklu sekme açtığım durumlarda her seferinde sebebi farklı gözüken mavi ekran hataları başladı. Daha sonra RAM'leri çıkarıp değiştirerek denedim ve iki tanesini çıkarınca sorunun olmadığını gördüm ve aylarca öyle kullandım tüm kiti garantiye yollamam gerek diye uğraşamadım bilgisayar lazım olduğu için. DIMM A2 * ve DIMMB2 primary kanalına ikisini taktım ve öyle bıraktım o zamandan beri sorunsuz kullanıyordum.

Şimdi ise BIOS güncelledim (3904) 4 RAM'i takayım bir çözeyim bu olayı dedim birkaç çeşit farklı senaryoyla karşı karşıya kaldım.

ASUS AI Suite ile fanları vs otomatik ayarlıyordum fark ettimki overclokcta yapıyormuş bu program ve yaparken bilgisayarı mavi ekrana düşürüyor, kanser gibi program kaldırmak için ASUS ayrı program yayınlamış. Ona rağmen kayıt defteri girdilerini sildim, Revo Uninstaller ile kökünden kazıdım fakat çözüme ulaşamadım. Mavi ekrana düşmeyi bu programla test ediyordum eskiden iki RAM takılıyken optimizasyonu sorunsuz tamamlıyordu. (birkaç kere PC'ye reset atıyor işlemler bitene kadar).

1. Senaryo PC'yi ilk topladığım zamanda RAM'i ikiye düşürerek çözmüştüm. Yani en başta 4 RAM varken sadece PC açıkken zorlanınca çoklu sekme vs açınca mavi ekran veriyordu. 2 RAM'e düşürdüm tüm sorunlar gitti.

2. Senaryo
birkaç gün önce ise BIOS'u AMD chipseti vs güncelledim ve 4 tane RAM'i taktım. PC açılırken 2 sn çat diye kapanıp sonra geri açılmaya başladı. Bilgisayar açıkken yeniden başlatıyorum yine aynısını yapıyor. PC açıkken OCCT ile stres testi yapıp sıkıştırıyorum çat diye kapanıyor mavi ekran vs gelmeden. DOCP profilinden çıkarıp default değerlerinde BIOS'u sıfırlayarak çalıştırıyorum sonuç yine aynı. Bu süreçte termal macunu yeniledim Thermal Grizzly Kryonaut ile, anakarta sıçradı pinlere vs temas etti iletken olmadığı için sorun olmayacağını düşündüm diş fırçasıyla hafif darbelerle zorda olsa çıkardım. Bir miktar kalmış olabilir.

3. Senaryo Power fişini çekip CMOS'u temizliyorum ilk başlarda olmuyor sonra geri aynı problem geliyor. Anakart ekranında code: 22, code: 45, code 55, code F2, gibi hatalar beliriyor ve orada takılıyor ve ekran gelmiyor. Restart atıyorum bu sefer takılmazsa bilgisayar açılıyor. Hatalarda random geliyor takılmazsa dediğim bu. Çok fazla değişken var kafa karıştırıyor. Seçenekleri daraltmakta zor oluyor.

DOCP profilindeyken Memtest ile bellekleri test ettim hatalar çıktı. DOCP kapalı ikinci kez test yapmamda hata çıkmadı. Ayrıca Windows bellek tanılama aracındada sorunsuz çıktı (DOCP açık mıydı emin değilim).

Yaptıklarım:
  • Termal macun değişimi (bir şey değişmedi).
  • RAM'lerin yerini değiştirme (bir şey değişmedi).
  • Tek RAM'i sırayla tüm yuvalarda deneme (sorunsuz açılıyor PC hata ve açılırken aniden kapanıp geri açılma gidiyor).
  • Tüm RAM'leri birincil olarak belirlenen yuvada teker teker deneme (sorunsuz açılıyor PC hata ve açılırken aniden kapanıp geri açılma gidiyor).
  • Format atmadan Windows'u yeniden kurdum (bir şey değişmedi).
  • Toz temizliği yapıldı (bir şey değişmedi).
  • RAM'ler silgiyle temizlendi (bir şey değişmedi).
  • Harici ekran kartı çıkarıldı (sorunsuz açılıyor PC hata ve açılırken aniden kapanıp geri açılma gidiyor).
  • Harici ekran kartı + tüm RAM'ler çıkarıldı (sorunsuz açılıyor PC hata ve açılırken aniden kapanıp geri açılma gidiyor).
  • BIOS pilini çıkardım beş dk bekleyip taktım.
  • Statik elektrik problemi olabilir diye Power fişini çekip beş altı kere açma tuşuna basarak elektriği boşalttım.
  • QVL listesini kontrol ettim acaba RAM'ler uyumsuzmu işlemci veya anakartla diye. RAM'ler ASUS anakart qvl listesinde onaylı. Fakat AMD'nin sitesinde qvl listesinde yer almıyor. Sebebinin bu olduğunu sanmıyorum. Belleklerin resmi sitelerinde zaten, en yeni AMD Ryzen CPU'ları ve AMD DDR4 anakartlarıyla tüm oyun bilgisayarlarına veya iş istasyonlarına benzersiz bellek performansı ve canlı RGB aydınlatma getiriyor. Şeklinde reklamı yapılıyor.

PC açıkken aldığım mavi ekran hataları:
  • 1- SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  • 2- ATTEMPTED_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY

Sonunda bu sorunu çözemezsem hangi parçayı garantiye yollayacağım? Bunu gerçekten merak ediyorum. Çalışan parçayı yollasam garanti bunda bir şey yok dese ne oluyor süreç nasıl işliyor?

Diğer Donanımlara Ek:
Power Supply:
Seasonic Prime TX-850 80Plus Titanyum 850 Watt
Sıvı Soğutma: ROG STRIX LC 360 RGB

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-02-20 at 15.49.47.jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-20 at 15.49.47.jpeg
    119 KB · Görüntüleme: 32
  • 2022-02-21_15-20-09.png
    2022-02-21_15-20-09.png
    348,9 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir PC'de deneme şansın var mi işlemciyi veya başka bir islemci ile anakartını çalıştırman bellek kontrolcusu bozuk olabilir işlemcinin.

Başka bir PC'de deneme şansın var mi işlemciyi veya başka bir islemci ile anakartını çalıştırman bellek kontrolcusu bozuk olabilir işlemcinin.
GSKILL Trident Z Neo 32 GB (4X 8 GB) DDR4 3600 MHz CL16 ram sipariş verdim 4lü kit 32gb olması dışında neredeyse eşdeğer. Önce onunla bi deneyeceğim bakalım. Maalesef başka anakart yok ve bulma şansımda yok, şuanda yeni bir bios sürümü var fakat beta, güncellesem mi acaba? Stabil sürüm değil diye güncellemiyorum. Bu sefer ordanda bi sorun çıksa işler iyice karışacak.

G.Skill Trident Z Neo 32 GB (4X 8 GB) DDR4 3600 MHz CL16 RAM sipariş verdim 4'lü kit 32 GB olması dışında neredeyse eş değer. Önce onunla bir deneyeceğim bakalım. Maalesef başka anakart yok ve bulma şansımda yok, şu anda yeni bir BIOS sürümü var fakat beta, güncellesem mi acaba? Stabil sürüm değil diye güncellemiyorum. Bu sefer oradanda bir sorun çıksa işler iyice karışacak.

İşlemcinden şüphelenmiştim ben ama RAM arızalı mi diye test edip alsaydın keske boşu boşuna almış olabilirsin.

İşlemcinden şüphelenmiştim ben ama RAM arızalı mi diye test edip alsaydın keske boşu boşuna almış olabilirsin.
Umarım boşuna almamışımdır
Şimdi birşey farkettim anakartın işlemci civarından cızırtı sesi geliyor. Sıvı soğutmadan mı acaba? Onun devir sesini duyabiliyorum bu farklı. Bozuk hoparlörler boşta dururken elektrik sesi gibi gıcık bi cızır cızır ritmi çıkarır ya. Aynı o şekilde
Umarım boşuna almamışımdır

Şimdi birşey farkettim anakartın işlemci civarından cızırtı sesi geliyor. Sıvı soğutmadan mı acaba? Onun devir sesini duyabiliyorum bu farklı. Bozuk hoparlörler boşta dururken elektrik sesi gibi gıcık bi cızır cızır ritmi çıkarır ya. Aynı o şekilde
Ramleri çıkardığımda açılıyor ram olmadığını gösteren hata kodu ekranına kadar cızırtı gelmiyor. Ram takılı olmadığından herhangi bir işlem yapamadığı için mi ses gelmiyor, yoksa ram mi tetikliyor anlayamadım.
Yeni ram kitiyle aynı sorun yine oldu. Aldığım mağazaya götürdüm ramlerde sorun buldular direkt yenisini verdiler. Sonra anakarta baktılar yapamadılar anakartıda asusa yolladılar asusta yapamamış 8 hafta sonra yeni anakart verdiler. Şimdi ise yeni ram ve yeni anakartla yine aynı sorun var. 2 ram takınca sorun gidiyor. Gerçekten çıldırılacak bir durumun içine girdim. Görenler olursa faydalı olsun diye güncelliyorum durumu.
Sorun işlemcideymiş, amazon direkt para iadesi verdi €739. €410 ya 5900x aldım. Anakart yenilendi, işlemci yenilendi, ram kiti yenilendi. +€300 da extra geldi :D Üç aylık çilenin bedeli olsun oda. İşlemcideki sıkıntıyı bulmak anlamak cidden zormuş.

Anakartın bi özelliği olarak işlemcisiz çalışmadığını fark ettim. Açarken aniden kapanması ve tekrar açılması üzerinde düşününce anakartın işlemciyi göremiyor olabileceğini düşündüm. Ve 5900x sipariş ettim tüm sorunlar gitti. İşlemci bozulunca tamamen bozulmayabiliyor ve bu sorunun ondan olduğunu anlamayı zorlaştırıyor.

Bu sorunu yaşayıp benim gibi kaynak bulamayanların umarım işine yarar.
Ayrıca anakartta ve ramdede firmalar sorun tespit etmişti, ya bozuk işlemci o parçalarıda bozdu, yada ben dünyanın en şanssız insanıyım :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı