R9 3950X yüksek ısı ve clock speed problemi

skr1m

Centipat
Arkadaşlar sistemi yeni topladım. (MSI MEG Ace X570 - NZXT X72 - 3950X AMD - 2080 Ti ekran kartı)

Bilgisayar boştayken bile overclock yapmadığım halde, islemci 3500 MHz olması lazım iken 3500 - 4500 MHz arsında mekik dokuyor ve sıcaklık 60 derecenın altına hiç inmiyor. Aralarda 95 derecelere çıkıyor.

Problem ne olabilir?

İşlemci Watt 105 standart. Overclock yapılmadı. Fanlar maksimum devirde (RPM) dönüp duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun bir sürü nedeni olabilir, test etme imkanımız şu anda yok.

* Anakart gereğinden fazla voltaj vermiş olabilir. Buna bazen denk gelinebiliyor, BIOS güncellemesi ile ya da BIOS içinden voltaj düşürülerek çözülebiliyor.

* Soğutucu montajını yanlış yapmış olabilirsin. Pompanın işlemciye tam oturduğundan emin olmak lazım, dikkatsizlik sonucu bir tarafı fazla sıkıp diğer kısmı gevşek bırakmak da ısı farklılıkları yaratabiliyor. Bir de pompasında montaj sırasında jelatin kalmış olabilir, o model jelatinle mi geliyor bilmiyorum.

* Kasadaki hava akışı yetersiz olabilir. Kablolar dağınıksa, fanlar yeteri kadar havayı içeri alamıyor ve o hava iyi tahliye edilmiyorsa ısınmaya neden olabilir. Eğer kasanın fan bağlantıları da sonradan yapıldıysa hava akış doğrultularından emin olmak lazım.

* Orijinal yazılımlar kullanmıyorsan birinin etkinleştirme programı kötü niyetli yazılım içeriyor ve arka planda çalışıyor olabilir.

Arkadaşlar sistemi yeni topladım. (MSI MEG Ace X570 - NZXT X72 - 3950X AMD - 2080 Ti ekran kartı)

Bilgisayar boştayken bile overclock yapmadığım halde, islemci 3500 MHz olması lazım iken 3500 - 4500 MHz arsında mekik dokuyor ve sıcaklık 60 derecenın altına hiç inmiyor. Aralarda 95 derecelere çıkıyor.

Problem ne olabilir?

İşlemci Watt 105 standart. Overclock yapılmadı. Fanlar maksimum devirde (RPM) dönüp duruyor.
Sıvı soğutmada belki bir arıza olabilir. Kullandığın soğutucu 3950X gibi bir ısı canavarını bile rahatlıkla soğutabilecek düzeyde.

Sorununuzu çözebildinizmi ben 3800X Kraken X72 ile Cinebench'te %100'de 71-76 arası geziyorum ve çok daha iyi değerler bekliyordum sizce benim soğutucuda da sorun var mıdır?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı