R9 5900X ani voltaj ve frekans yükselmesi

YiğitUluçınar

Hectopat
İşlemci boşta iken aniden 1.472V'a kadar fırlıyor ve tekrar iniyor. Bir de frekansta aniden 4.9GHz'lere ulaşıyor, sonra tekrar eski haline geliyor. Bu dediğim olay sorun çıkarır mı?
Bir de oyunda iken işlemci voltajı 1.300V-1.472V değerlerinde dolaşıyor, sizce bu normal mi?

Anakart: B550-E
İşlemci: R9 5900X
Soğutucu: PF360.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock konusunda bir sürü mevcut video var YouTube üzerinde, biraz zaman alan ve deneme yanılma yöntemiyle yapılan bir işlem, benim size buradan anlatmam çok uzun zaman alır.

Asıl demek istediğim şuydu aslında; 5900X çok güçlü bir işlemci, hangi amaçla kullandığınızı bilmiyorum ama CPB kapatıp overclocksuz kullanmak öyle bir işlemciye yazık.

@YiğitUluçınar
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyerek en azından biraz aşina olabilirsin. Anakartın ASUS zaten.

Bu programı indirerek stres testi yapabilirsin.

Bu program ile sıcaklıklara bakabilirsin.

Hocam videodaki ayarları yapıyordum kaydettim sonra ekran gitti Q code olarak 1F ve ıf olarak bir şey yazıyor sizce ne oldu.

Hocam videodaki ayarları yapıyordum kaydettim sonra ekran gitti Q code olarak 1F ve ıf olarak bir şey yazıyor sizce ne oldu.
Ram hız ayarları ile ilgili bir problem gibi duruyor, BIOS üzerinden tekrardan standart ayarlara getirin. Bu arada kullandığınız BIOS sürümü güncel olan mı ?

Hocam şu an hiçbir işlem gerçekleştiremiyorum. Ekran gitti Del tuşuna basıyorum olmuyor, PC'yi açıp kapadım yine olmadı.bios sürümü güncel.
Tamam o zaman BIOS resetleme işlemini yapacağız. Bilgisayarını kapat öncelikle, fişten çıkar ve anakartın arka kısmında bulunan CMOS Clear tuşuna biraz basılı tut. Sistemi yeniden başlattığında BIOS sıfırlanmış olması lazım.

Tamam o zaman BIOS resetleme işlemini yapacağız. Bilgisayarını kapat öncelikle, fişten çıkar ve anakartın arka kısmında bulunan CMOS Clear tuşuna biraz basılı tut. Sistemi yeniden başlattığında BIOS sıfırlanmış olması lazım.
Bu tuş mu?
IMG_20210424_163041.jpg

Hocam birde fiş çıkıkken mi basılı tutayım yoksa fişi taktıktan sonra mı?

Bu tuş mu?
Eki Görüntüle 990455
Hocam birde fiş çıkıkken mi basılı tutayım yoksa fişi taktıktan sonra mı?
Benim hatam pardon CMOS Clear diye bir tuş konmamış o anakarta. O zaman 2 tane yöntem var şöyle yapacağız.

1) Anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp 30sn falan bekle, BIOS'un sıfırlanması lazım.

2)BIOS Flashback tuşunu kullanarak tekrardan BIOS kuracağız. Yalnız onun için bir USB bellek lazım. ASUS'un sitesinden BIOS yazılımını indirip USB'ye atacaksın ve o tuşun altında kalan girişe o USB belleği takıp BIOS Flasback tuşuna ışıkları yanasıya kadar basman gerekiyor. İşlem tamamlandığında ışıklar tamamen söner. (Bu işlem için tabi başka bir bilgisayar lazım ya da USB belleğe o BIOS dosyasını atacak bir şey)

Benim hatam pardon CMOS clear diye bir tuş konmamış o anakarta. O zaman 2 tane yöntem var şöyle yapacağız.

1) anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp 30sn falan bekle, BIOS'un sıfırlanması lazım.

2)BIOS flashback tuşunu kullanarak tekrardan BIOS kuracağız. Yalnız onun için bir USB bellek lazım. ASUS'un sitesinden BIOS yazılımını indirip USB'ye atacaksın ve o tuşun altında kalan girişe o USB belleği takıp BIOS flasback tuşuna ışıkları yanasıya kadar basman gerekiyor. İşlem tamamlandığında ışıklar tamamen söner. (bu işlem için tabii başka bir bilgisayar lazım ya da USB belleğe o BIOS dosyasını atacak bir şey)

Fotoğrafta da görüldüğü gibi yeşil bir ışık sabit yanmaya başladı bu iyiye işaret mi?

IMG_20210424_170713.jpg

Benim hatam pardon CMOS clear diye bir tuş konmamış o anakarta. O zaman 2 tane yöntem var şöyle yapacağız.

1) anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp 30sn falan bekle, BIOS'un sıfırlanması lazım.

2)BIOS flashback tuşunu kullanarak tekrardan BIOS kuracağız. Yalnız onun için bir USB bellek lazım. ASUS'un sitesinden BIOS yazılımını indirip USB'ye atacaksın ve o tuşun altında kalan girişe o USB belleği takıp BIOS flasback tuşuna ışıkları yanasıya kadar basman gerekiyor. İşlem tamamlandığında ışıklar tamamen söner. (bu işlem için tabii başka bir bilgisayar lazım ya da USB belleğe o BIOS dosyasını atacak bir şey)

Hocam birazcık daha araştırıp yeniden denedim şimdi yanıp sönmeye başladı.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi yeşil bir ışık sabit yanmaya başladı bu iyiye işaret mi?

Eki Görüntüle 990531

Hocam birazcık daha araştırıp yeniden denedim şimdi yanıp sönmeye başladı.
Yanıp sönmesi normal. İşlem biraz uzun sürebilir 5 10 dk arası. Tam olarak ışık kapanmadan USB belleği çıkarma.

Benim hatam pardon CMOS Clear diye bir tuş konmamış o anakarta. O zaman 2 tane yöntem var şöyle yapacağız.

1) Anakart üzerindeki BIOS pilini çıkarıp 30sn falan bekle, BIOS'un sıfırlanması lazım.

2)BIOS Flashback tuşunu kullanarak tekrardan BIOS kuracağız. Yalnız onun için bir USB bellek lazım. ASUS'un sitesinden BIOS yazılımını indirip USB'ye atacaksın ve o tuşun altında kalan girişe o USB belleği takıp BIOS Flasback tuşuna ışıkları yanasıya kadar basman gerekiyor. İşlem tamamlandığında ışıklar tamamen söner. (Bu işlem için tabi başka bir bilgisayar lazım ya da USB belleğe o BIOS dosyasını atacak bir şey)
Hocam böyle bir ekran çıktı ne yapmalıyım?
IMG_20210424_173256.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı