R9 5900X çok ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor

HarleyDavidson

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sinema
RAM
64
Anakart
Aorus 570
Arkadaşlar merhaba. İş bilgisayarımda son zamanlarda Adobe Premiere hatta Lightroom Photoshop gibi programlar inanılmaz kasmaya başladı. Bu birkaç gün devam etti sonra masaüstündeki klasör açmak fotoğraf video açmak gibi basit işlemler de kasmaya başladı. Virüs olabileceğini düşünüp bilgisayarı taradım tam tarama yaparken bilgisayar birden kapandı. Önce arşiv için kullandığım HDD'nin arızalı olduğunu düşündüm. Saatlerce dosya aktarmayla uğraştım fakat sanırım boş yere uğraşmışım. Bilgisayarlardan pek anlamıyorum fakat HWMonitor isimli bir program kurdum ve incelemeye başladım. Tekrar virüs taraması yaparken işlemcim inanılmaz hızlı bir şekilde ısınıyordu. Sanırım programlardaki yavaşlamanın da kaynağı bu olabilir. Normal mi bilmiyorum fakat 115 dereceye gelince bilgisayar birden kapanıyor. Sıvı soğutmanın ve kasanın fanlarında da bir sorun göremedim. Bu sorunu acilen çözmem gerekiyor iş bilgisayarım olduğu için her şeyim buraya bağlı. Bilgisayarım henüz 1 yıllık. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkür ederim.

Sistem:

AMD 5900X işlemci.
RTX 3080 ekran kartı.
64 GB RAM.
Aorus 570 Pro Wi-Fi anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. İş bilgisayarımda son zamanlarda Adobe Premiere hatta Lightroom Photoshop gibi programlar inanılmaz kasmaya başladı. Bu birkaç gün devam etti sonra masaüstündeki klasör açmak fotoğraf video açmak gibi basit işlemler de kasmaya başladı. Virüs olabileceğini düşünüp bilgisayarı taradım tam tarama yaparken bilgisayar birden kapandı. Önce arşiv için kullandığım HDD'nin arızalı olduğunu düşündüm. Saatlerce dosya aktarmayla uğraştım fakat sanırım boş yere uğraşmışım. Bilgisayarlardan pek anlamıyorum fakat HWMonitor isimli bir program kurdum ve incelemeye başladım. Tekrar virüs taraması yaparken işlemcim inanılmaz hızlı bir şekilde ısınıyordu. Sanırım programlardaki yavaşlamanın da kaynağı bu olabilir. Normal mi bilmiyorum fakat 115 dereceye gelince bilgisayar birden kapanıyor. Sıvı soğutmanın ve kasanın fanlarında da bir sorun göremedim. Bu sorunu acilen çözmem gerekiyor iş bilgisayarım olduğu için her şeyim buraya bağlı. Bilgisayarım henüz 1 yıllık. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkür ederim.

Sistem:

AMD 5900X işlemci.
RTX 3080 ekran kartı.
64 GB RAM.
İşlemci soğutucu nedir? Kötü bir model ise daha iyisini alın. İyi bir model ise temizliğini yapıp termal macununu değiştirin. 5900X'de 80-90 dereceler normal de 115 nedir ya D:

Sistem:

AMD 5900X işlemci.
RTX 3080 ekran kartı.
64 GB RAM.
Sıvı soğutmanın fanlarında tozlar birikmiş olabilir. Termal macun yenilenmediği içinde bu dereceleri görebilirsin. Eğer sistemin garantisi devam ediyorsa aldığın yere götürüp temizlik için başvurabilirsin.

Fanların dönmesi sıvı soğutmanın düzgün çalıştığı anlamına gelmez. Pompası arza yapmış ,devirdaim yapmıyor olabilir.
Bu problema arkadaşımıza topladığımız 0 sistemde meydana geldi. 360mm sıvı soğutma sıfır kutusundan pompası arzalı çıkmış, fanları dönüyor diye çalışıyor zannediyorduk, pc sürekli fazla sıcaklıktan kapnıyordu.
Tahminimce işlemci soğutma bloğunuz arza yapmış.

Pompa arızalı olabilir,radyatör tıkanmış olabilir,soğutucu bir şekilde işlemciye tam oturmamış olabilir,kalitesiz macun ise macun özelliğini yitirmiş olabilir.

Sanırım MSI MAG 360r sıvı soğutucu kullanıyorsunuz. Kronik sorunlu bir soğutucu kendisi,soğutucuyu garantiye göndermeniz gerekir. Sorunda aşağıdaki videodaki gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Muhtemelen kullandığın sıvı soğutucu'nun pompası işlevini yitirmiş. Bende de CoreLiquid 240R vardı pompa 6. ayında bozulmuştu işlemcim 112C'ye kadar çıkmıştı. Ben Unreal Engine programını açtığım an ısı yükseliyordu senin yaşadığın gibi benim de bilgisayarım kapanıyordu. Mümkünse o sıvı soğutucunu başka bir bilgisayarda test et.

Radyatör içinde pompa bulunduran hiçbir sıvı soğutucuyu tavsiye etmem. CoreLiquid R serisi kullanıyorsanız bu seri kronik sorunlu.

Arkadaşlar öncelikle süper hızda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bir bilgisayarcıyı aradım o da telefonda bana işlemcinin tırnakları var genelde onlar kırılıyor ondan olmuş olabilir dedi. (?) Henüz götüremedim. Gün içinde bilgisayarcıya uğramaya çalışacağım. Soğutucunun sorunlu olduğunu nasıl anlayabilirim? Tamircinin eline düşüp yanlış bir işlem yaptırmak, oyalanmak istemiyorum açıkçası.

Arkadaşlar öncelikle süper hızda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bir bilgisayarcıyı aradım o da telefonda bana işlemcinin tırnakları var genelde onlar kırılıyor ondan olmuş olabilir dedi. (?) Henüz götüremedim. Gün içinde bilgisayarcıya uğramaya çalışacağım. Soğutucunun sorunlu olduğunu nasıl anlayabilirim? Tamircinin eline düşüp yanlış bir işlem yaptırmak, oyalanmak istemiyorum açıkçası.
İşlemciyle alakalı bir sorun değil. 115 derecede kapanıyor AMD işlemciler, sorun ısınması. Sıvı soğutmayı doğru taktığınızdan eminseniz garantiye yollayın.

İşlemciyle alakalı bir sorun değil. 115 derecede kapanıyor AMD işlemciler, sorun ısınması. Sıvı soğutmayı doğru taktığınızdan eminseniz garantiye yollayın.
Bütün ürünleri ayrı ayrı farklı sitelerden sipariş edip bilgisayarcıya toplatmıştım. Son bir haftadır aşırı yavaşlama, son iki gündür birden kapanma sorunu yaşıyorum. Sanırım soğutucu doğru takılmış sonradan bir arıza olmuş. Garantiye yollamadan önce sorunun kesin olarak sıvı soğutmada olup olmadığını öğrenmemin bir yolu var mı? Garanti süreci uzun sürüyor ve o sırada bilgisayarsız kalacağım, benim için çok zor bir süreç olacak.

Geri
Yukarı