R9 5900X için anakart önerisi

Böyle konularda "bana göre" yapılan en büyük yanlış işlemciyle anakartı aynı anda almaya çalışmak. Eğer anakartı takaslamayacaksanız işlemciyi alın mevcut anakartınıza takın testleri yapın. Testleri burada paylaşırsınız eğer beklenenden daha düşük performans sergiliyorsa yeni anakart alırsınız yok performans yeterliyse mevcut anakartla devam edersiniz. Testler düşük çıksa bile 2-3 gün düşük performans kullanmak öldürmez sizi ama testler yeterli çıkarsa 2-3 bin lira cebinize kalır.
Testlerden kasıt nedir ? Hangi programlardır bunlar ve testlerin stabil olup olmadığını nasıl anlarım ? Daha önce hiç denemedim çünkü.
@socialperson bende arkadaşın önerdiği Tomahawk modelini öneriyorum. Ama yanlış bir bilgilendirme yapmışım kusura bakmayın. Muhtemelen performans kaybı olmayacak ama bu kadar üst düzey bir işlemciyi bu anakartta kullanmak yine de pek mantıklı olmaz.
Kendime ekstra masraf çıkarmak istemiyorum açıkçası elimdeki desteklediği sürece. Peki neden mantıklı olmaz ?

Zamanında paylaştığım bir konuyu gözden geçirebilirsin.

B450 Tomahawk MAX modeli, Gaming Plus MAX ve A Pro MAX modeliyle tamamen aynı PCB'ye sahip. Sadece tasarımları farklı. Tasarım farkından ötürü Tomahawk MAX'in sıcaklıkları 5-10 derece daha iyi.

Eğer sadece oyun amaçlı bir sistemde kullanacaksan sorun yaşamazsın; ancak render vs. için kullanacaksan tavsiye etmiyorum.

B450 Tomahawk MAX modeli, Gaming Plus MAX ve A Pro MAX modeliyle tamamen aynı PCB'ye sahip. Sadece tasarımları farklı.

Eğer sadece oyun amaçlı bir sistemde kullanacaksan sorun yaşamazsın; ancak render vs. için kullanacaksan tavsiye etmiyorum.
90 derece VRM’den bişey olmaz.

Testlerden kasıt nedir? Hangi programlardır bunlar ve testlerin stabil olup olmadığını nasıl anlarım? Daha önce hiç denemedim çünkü.

Vallahi bana kalsa ortalama kullanım en güzel testtir, sen sadece oyun oynayacaksan ve oyunda istediğin performansı veriyorsa bana göre testi geçer. Gidip sadece oyun oynayacağın işlemcinin render performansı ile ilgili testler yapmak saçma. Yani oyun oynamak istiyorsun istediğin FPS alıyorsan render performansı düşük yüksek seni ırgalamaz, ileride render yapacağında yetersiz geliyorsa alırsın anakartı. Hem denerken elindeki soğutucuyu da denersin, anakartı düşünüyorsun ama belki de seni sıkıntıya sokacak olan kısım soğutucudur.

Testlere gelince ben çok yapmadım ama forumda illa vardır tavsiye edilen testler bir göz atarsın duruma göre soğutucu veya anakart alırsın.

Testlerden kasıt nedir? Hangi programlardır bunlar ve testlerin stabil olup olmadığını nasıl anlarım? Daha önce hiç denemedim çünkü.

Kendime ekstra masraf çıkarmak istemiyorum açıkçası elimdeki desteklediği sürece. Peki neden mantıklı olmaz?

Yani ne olursa olsun anakartı yük altına sokup sıkıntı yaratmayacak olsa da anakartı ısıtıcak. Eğer ki ek masraf yapmak istemiyorsanız çok da gerek yok aslında sıcaklıklar yine de kabul edilecek seviyede olur.

B450 Tomahawk MAX modeli, Gaming Plus MAX ve A Pro MAX modeliyle tamamen aynı PCB'ye sahip. Sadece tasarımları farklı. Tasarım farkından ötürü Tomahawk MAX'in sıcaklıkları 5-10 derece daha iyi.

Sadece oyun için kullanacağım fakat Benim Anakart B450 Gaming plus, B450 Gamin plus MAX değil. Eklemek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı