Çözüldü R9 5900X işlemcide eco modda 45W yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kuasarr

Decapat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
Öncelikle AMD Ryzen 5900X işlemci kullanmaktayım. Eco moda alarak kullanmak istiyorum. Ancak BIOS üzerinden girdiğim zaman sadece disable veya 65W seçenekleri mevcut. 45W gibi bir seçenek yok. Bu seçeneğin olmaması neden kaynaklanır. Acaba benim işlemci sadece 65W sunuyor yani 65W seçeneğini yapsam sonra kaydedip tekrardan başlatsam makineyı bir zararı olur mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
BIOS'um: F38b
Anakartım: Gigabyte X570 Aorus Elite

Sanırım demek istediğimi anlatamadım. BIOS'tan girilecek yeri biliyorum ancak sadece 65W seçeneği var. 45W diye bir seçenek yok. Ayrıca Ryzen Master yükledim ama onun üzerinden yapmak yerine BIOS'tan yapın diyorlar. Daha sağlıklıymış öyle. Sorunumu halletmem gerekiyor ciddi şekilde ısı ve konfügrasyon sorunum var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

PBO ayarını Advanced yapın, PBO limits kısmını manual yaptıktan sonra gelen PPT Limit [W] ayarını 45 yapın. Bu sayede 45W'a limitlenmiş olacak ancak performans kaybı yaşayacaksınız.
Otomatik oluyorsa otomatik olarak kalsınlar.

Sanırım olmuyor çünkü Advanced bölümü açtığımızda ppt tdc edc bölümlerine sırasıyla değer girmek gerekiyor hepsi 0 değerindeler. Ppt değerine 45 yazdım ama diğer tdc ve edc bölümleri otomatik olmuyorsa 0 değerinde bırakmak doğru olur mu? Çok soru sordum biliyorum kusura bakmayın ama bu işler hassas en ufak bir hatada işlemciyi buga girmesini ya da zarar görmesini istemem. Çevremde de ne yazık ki konfügrasyondan anlayan pek kimse yok :)

Sanırım olmuyor çünkü Advanced bölümü açtığımızda ppt tdc edc bölümlerine sırasıyla değer girmek gerekiyor hepsi 0 değerindeler. PTT değerine 45 yazdım ama diğer tdc ve edc bölümleri otomatik olmuyorsa 0 değerinde bırakmak doğru olur mu? Çok soru sordum biliyorum kusura bakmayın ama bu işler hassas en ufak bir hatada işlemciyi buga girmesini ya da zarar görmesini istemem. Çevremde de ne yazık ki konfügrasyondan anlayan pek kimse yok :)

0 ise kendisi ayarlıyordur. Ryzen Master indirip bütün bu değerlerin kullanımlarını görebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı