R9 5900X RTX 3080 için RAM önerisi

EmreCPR

Hectopat
Dostlar selam;

Ryzen 5900X 3080'li sistem topluyorum. Son olarak RAM kaldı, sizce RAM olarak ne almalıyım? Oyun ve yayın için 8x2 16 mı yoksa 16x2 32 mi alayım? Bir de RAM önerilerinizi bekliyorum. RGB olur olmaz sıkıntı değil RGB takıntım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar selam;

Ryzen 5900X 3080'li sistem topluyorum. Son olarak RAM kaldı, sizce RAM olarak ne almalıyım? Oyun ve yayın için 8x2 16 mı yoksa 16x2 32 mi alayım? Bir de RAM önerilerinizi bekliyorum. RGB olur olmaz sıkıntı değil RGB takıntım yok.
Bence 32 gb al ama 16x2 olmasın 4x8 olsun.Daha iyi performans verir.

Oyun içinse 2x8 GB fazlasıyla yeterli oluyor.
Samsung B-Die zara sahip bu bellekleri tavsiye ederim:

Bence 32 gb al ama 16x2 olmasın 4x8 olsun.Daha iyi performans verir.
Threadripper hariç Ryzenler quad channel çalışmıyor. Yani 4 tane de bellek taksanız 2 tane de taksanız çift kanal olarak çalışacaktır. Hatta 4 bellek takıldığında timing ve bellek gecikme değerlerini stabil hale getirmek daha zor oluyor.

Son düzenleme:
Oyun içinse 2x8 GB fazlasıyla yeterli oluyor.
Samsung B-Die zara sahip bu bellekleri tavsiye ederim:

Threadripper hariç Ryzenler quad channel çalışmıyor. Yani 4 tane de bellek taksanız 2 tane de taksanız çift kanal olarak çalışacaktır. Hatta 4 bellek takıldığında timing ve bellek gecikme değerlerini stabil hale getimesi daha zor oluyor.
Teşekkür ederim sizce 32 GB gerek var mı ? Oyun yayın render yapacağım sadece.
RGB şart değilse bu belleklerde de gerçek Samsung B-Die var.

@AlgoritMa'ya katılıyorum.
Yoo rgb olmasına gerek yok olsada olur olmasa da olur.

Teşekkür ederim sizce 32 GB gerek var mı ? Oyun yayın render yapacağım sadece.
Ben bir kac tane render icin denedi kendi sistemimde 16gb var ve fark ettim ki 32 olsa daha rahat render vs yaparim, 32gb olan makinede biraz kurcaladim adobeleri. O yuzden sadece oyun ise 16 yeterli olur ama yayin ve render da yaparim yani almisken derseniz 32gb alin. Arada cok fark yok benim gordugum akakce de vs 16dan 32ye gecince fiyatlar cok firlamadi gibi.

Geri
Yukarı