R9 5900X - RX 6700 XT sistemde Undervolt yapıldığında çizgili yeşil ekran çıkıyor

fearless

Kilopat
Merhaba,

Yeni bir sistem topladım. Sistemim BIOS'u stock ayarlarında düzgün çalışırken undervolt işlemi yaptığımda ya da Core performance Boost açtığımda sistem reset atıp çizgili yeşil erkan şeklinde karşıma çıkıyor. Problemin nerede olduğunu anlayamıyorum. Sizce hangi durumdan dolayı bu şekilde yapıyor? Hangi parçada sıkıntılı olabilir? Kısa sürede yardımcı olabilirseniz sevinirim iade için 4 günüm kaldı.

Sistemim:
Anakart: Gigabyte B550 Aorus Elite V2.
CPU: AMD Ryzen 9 5900X.
GPU: XFX Speedster swft 309 AMD Radeon RX 6700 XT.
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 GB (2 X 16 GB) DDR4 3600.
PSU: MSI MPG A750GF 750W 80+
SSD: Crucial P3 1TB.
Ekranda oluşan görüntü

IMG_20221020_192230.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam düzgün bir şekilde geliyor.

Ben de overclock ile uğraştığım zamanlar, stabil olmayan bir voltaj değerindeyken oyun sırasında sistem reset atmıştı. Tıpkı senin paylaştığın fotodaki gibi, anakart logosu/windows çubuğunun döndüğü kısımda böyle renk bozukluğu değil de random rengarenk pixeller belirip hızlıca gidiyordu ama Windows geldiğinde sıkıntı olmuyordu. Bu bahsettiğim durum sadece bir kere olmuştu. İnternette araştırma yaptığımda, "sistem ani kapandığı için Windows kendini safe moda alıyor, grafik sürücüsü düzgün çalışmıyor" gibi mesajlar okudum. Senin durum da Windows ile alakalıdır diye düşünüyorum.

Tamamdır hocam. 22.5.1 olan WHQL sürücüyü de deneyebilirsiniz.

Ben de overclock ile uğraştığım zamanlar, stabil olmayan bir voltaj değerindeyken oyun sırasında sistem reset atmıştı. Tıpkı senin paylaştığın fotodaki gibi, anakart logosu/windows çubuğunun döndüğü kısımda böyle renk bozukluğu değil de random rengarenk pixeller belirip hızlıca gidiyordu ama Windows geldiğinde sıkıntı olmuyordu. Bu bahsettiğim durum sadece bir kere olmuştu. İnternette araştırma yaptığımda, "sistem ani kapandığı için Windows kendini safe moda alıyor, grafik sürücüsü düzgün çalışmıyor" gibi mesajlar okudum. Senin durum da Windows ile alakalıdır diye düşünüyorum.

Anladım hocam teşekkür ederim. Benim tek derdim şu anda donanımsal olarak bir sorun var mı onu ölçmeye çalısıyorum. Windows'u 11 sürümüne yükseltip bir de o şekilde deneyeceğim.

Tamamdır hocam. 22.5.1 olan WHQL sürücüyü de deneyebilirsiniz.
Dediğiniz gibi yapacağım hocam teşekkür ederim.

Bir önceki BIOS sürümüne de dönmeyi deneyebilirsin. BIOS buglanmış olabilir. Aynı BIOS'u yeniden yazdırmayı da deneyebilirsin.
Ekran kartını ve kablolarını söküp yeniden takabilirsin. RAM'leri çıkarıp takabilirsin.
Önce Windows 11'e temiz bir format atarak geç tabii düzelmezse yaparsın.

Bir önceki BIOS sürümüne de dönmeyi deneyebilirsin. BIOS buglanmış olabilir. Aynı BIOS'u yeniden yazdırmayı da deneyebilirsin.
Ekran kartını ve kablolarını söküp yeniden takabilirsin. RAM'leri çıkarıp takabilirsin.
Önce Windows 11'e temiz bir format atarak geç tabii düzelmezse yaparsın.

Önerilerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim.

Geri
Yukarı