R9 5900X sistemde Cougar sıvı soğutmanın çalıştığı nasıl tespit edilir?

Daha fazla  
Merhaba, son zamanlarda işlemci sıcaklığı boştayken 55 derecenin altında inmiyor. Sıvı soğutucunun çalışmadığından şüpheleniyorum fakat çalışıp çalışmadığını nasıl tespit ederim fikrim yok. Diğer sıvı soğutmalardaki gibi su sesi veya pompa sesi zaten aldığım zamandan beridir yok, sadece fanların sesi duyulabiliyor. Bunu ölçmenin bir yolu var mıdır?

Teknik:
AMD Ryzen 9 5900X 3.7 GHz Turbo'yla 4.8 GHz 12 çekirdek 70 MB cache AM4 soket 7nm 3200MHz işlemci.
Cougar Cgr-Aqua 240mm RGB iki fanlı sıvı CPU soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yükteki sıcaklık değerleri ne durumda?
Yükteyken de 65-70 arası. Şaşırtan kısım da bu. Fanı yüksek hız olarak ayarlıyorum yine düşürmüyor. MSI Afterburner dan kontrol ediyorum 10 derece daha düşük gösteriyor.(Asus kendi yazılımı olan Armoury Create ile kontrol ediyorum) Ve fanlar da haliyle yüksek hızda çalışıyor.

Yükteyken de 65-70 arası. Şaşırtan kısım da bu. Fanı yüksek hız olarak ayarlıyorum yine düşürmüyor. MSI Afterburner'dan kontrol ediyorum 10 derece daha düşük gösteriyor.(ASUS kendi yazılımı olan Armoury Crate ile kontrol ediyorum) Ve fanlar da haliyle yüksek hızda çalışıyor.

Yükteyken değerler yüksek değilse sıkıntı yoktur. Belki sıvı soğutmanın ekran kartlarındaki gibi 0dB özelliği falan vardır.

Yükteyken değerler yüksek değilse sıkıntı yoktur. Belki sıvı soğutmanın ekran kartlarındaki gibi 0dB özelliği falan vardır.
Hocam sadece bununla kalmıyor absürt bir şekilde çalışıyor şimdi de. Bir hızlanıyor bir yavaşlıyor. Kararsızlaştı, araba gibi ara gaz veriyor. CPU Package de 70 derece civarında. Ve açılışta işlemci bazen boştayken 80-90 dereceye ulaşıyor ve kapanıyor.(Açıldıktan ilk 20 saniye içinde) Belki de işlemcide bir problem var bilemedim. Sistemi toplayalı daha 2 hafta olmadı.

Hocam sadece bununla kalmıyor absürt bir şekilde çalışıyor şimdi de. Bir hızlanıyor bir yavaşlıyor. Kararsızlaştı, araba gibi ara gaz veriyor. Ve açılışta işlemci bazen boştayken 80-90 dereceye ulaşıyor ve kapanıyor.(Açıldıkta ilk 20 saniye içinde) belki de işlemcide bir problem var bilemedim.

İşlemcinin kolay kolay bozulacağını sanmam. Belki sistemde virüs vardır boşta işlemci kullanım değerleri nasıl?

Genellikle boşta %7 ila %15 arasında. Bir de ilk zamanlar 35-40 arasında olduğu için şimdi bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-02-05 215746.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-05 215746.png
    44 KB · Görüntüleme: 8
Yani bende anlam veremedim değerler normal gözüküyor bir tek boştaki değerler bir tık yüksek. Bence durum normal gibi.
Evet asıl kafa karıştıran durum da burada. Boştayken çok ısınıyor, yük varken de gayet normal. Bir diğer saçmalık da açılışta bazen 90 derecelere kadar yükselip kapanması. Ya soğutucuda bir enayilik var ya da işlemci de, bilemiyorum.

Yani bende anlam veremedim değerler normal gözüküyor bir tek boştaki değerler bir tık yüksek. Bence durum normal gibi.
Peki sıvı soğutucunun çalışıp çalışmadığı kontrol etmek için bildiğiniz bir teknik var mıdır hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı