R9 5900X sisteme RAM önerisi

Ryzen 5000 serisi için olması gereken 3600 MHz CL16 en performanslı seçenektir. AMD'nin kendi önerisidir. İntel bir sistem kullanıyor olsaydınız diğer ki seçenekler düşünebilirdi.

XMP ya da DOCP açtığımda 3600 MHz çalışıyor başkan. O değer işlemcinin XMP veya DOCP açmadan desteklediği frekans.

Eki Görüntüle 1721413
CL14 3200 MHz, CL16 3600 MHz ramden daha hızlıdır. Ama aradaki fark 0.11 nano saniye. İkisine de CL16 desek 3600 daha hızlı oluyor. Ama aradaki fark 1.1 nano saniye.

Nano saniye demek saniyenin milyarda biri demek. Yani saniye olarak ifade etmek gerekirse aradaki farkı, 0,0000000001 saniye fark olacak arada eğer 3600 MHz CL 16 ram alınırsa.

Aradaki farkı anlamak imkansız.

Birde bu var işte 64 GB Böyle oluyor. İkisi arasında fazla bir fiyat farkı yok 32 gb mi alsam 64'mü onu düşünüyorum şuan
Eki Görüntüle 1721414

16x2 Olan 3600 cl 16 / 32x2 3600 cl18

DDR4 için 64 GB biraz ölü yatırım olur başkan. 32 GB kafi olacaktır. Bütçenizi en yakın zamanda ekran kartı upgrade'dine ayırmanız daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu ürünü alabilirsiniz CL16
1680250593305.png

DDR4 için 64 GB biraz ölü yatırım olur başkan. 32 GB kafi olacaktır. Bütçenizi en yakın zamanda ekran kartı upgrade'dine ayırmanız daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu ürünü alabilirsiniz CL16
Eki Görüntüle 1721421
Tamamdır çok teşekkür ederim ekran kartı yetiyor gibi geliyor ama bazı arkadaşlarımda yetersiz olduğunu söyledi hangi modele yükseltmeliyim

CL14 3200 MHz, CL16 3600 MHz ramden daha hızlıdır. Ama aradaki fark 0.11 nano saniye. İkisine de CL16 desek 3600 daha hızlı oluyor. Ama aradaki fark 1.1 nano saniye.

Nano saniye demek saniyenin milyarda biri demek. Yani saniye olarak ifade etmek gerekirse aradaki farkı, 0,0000000001 saniye fark olacak arada eğer 3600 MHz CL 16 ram alınırsa.

Aradaki farkı anlamak imkansız.

AMD'nin kendi tavsiyesi CL16 3600 MHz bunu tavsiye etmelerinin işlemci tasarımıyla ile alakalı bir nedeni vardı senin o hesabın İntel CPU için doğru olabilir belki yine de yanlış yönlendirmiş olmayayım.

CS:GO'da CL16 3600 MHz baya fark etmiş mesela.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1680251426376.png

Son düzenleme:
AMD'nin kendi tavsiyesi CL16 3600 MHz bunu tavsiye etmelerinin işlemci tasarımıyla ile alakalı bir nedeni vardı senin o hesabın İntel CPU için doğru olabilir belki.

Yine de sen bilirsin.. Daha fazla SS eklememe gerek var mı ? Teknolojide ezber bilgiyle yorum yapmak doğru değil lütfen biraz daha dikkatli olalım.

Eki Görüntüle 1721435

Eki Görüntüle 1721436

Sabaha kadar SS eklemeye devam edebilirsin. Ezber bilgiyle yorum yapan da sensin. Daha eklediğin SS'in içeriğini bilmiyorsun. 4 stick ram ile 2 stick rami karşılaştırıyorsun. Ki attığın SS'e göre daha hızlı olan 3866 MHz ramler daha düşük performans vermiş. Yani senin bahsettiğin yüksek MHz = fazla performans olayı da hikaye.

Bu tür hesaplamalar ne Intel ne de AMD için farklılık göstermez. Çünkü RAM mimarisi aynı. Eğer öyle olmasa AMD sistemler için ayrı Intel sistemler için ayrı RAM kitleri satılırdı. Tıpkı anakartlar gibi.

AMD hiçbir yerde 3600 MHz gibi bir şey söylemiyor. Hele hele CL kısmından hiç bahsetmiyor. Ürünün kendi resmi web sitesinde dahi maksimum RAM desteğinden yana 3200 MHz diyor. Yani senin söylediğinin aksine AMD 3600 değil maksimum 3200 MHz öneriyor.

Ryzen işlemciler 4 stick RAM ile daha fazla performans verir. Daha fazla MHz ile değil. Ki attığın SS zaten benim dediklerimi onaylıyor. Nereden mi onaylıyor? En üstte, en yüksek performanslara yer verilmiş. Ki orada da kullanılan RAM 3200 MHz CL 14 4x8 kit.

Uzun lafın kısası, ezberden konuşmamak lazım evet. Hele hele bilmeden hiç konuşmamak lazım.

Sabaha kadar SS eklemeye devam edebilirsin. Ezber bilgiyle yorum yapan da sensin. Daha eklediğin SS'in içeriğini bilmiyorsun. 4 stick ram ile 2 stick rami karşılaştırıyorsun. Ki attığın SS'e göre daha hızlı olan 3866 MHz ramler daha düşük performans vermiş. Yani senin bahsettiğin yüksek MHz = fazla performans olayı da hikaye.

Bu tür hesaplamalar ne Intel ne de AMD için farklılık göstermez. Çünkü RAM mimarisi aynı. Eğer öyle olmasa AMD sistemler için ayrı Intel sistemler için ayrı RAM kitleri satılırdı. Tıpkı anakartlar gibi.

AMD hiçbir yerde 3600 MHz gibi bir şey söylemiyor. Hele hele CL kısmından hiç bahsetmiyor. Ürünün kendi resmi web sitesinde dahi maksimum RAM desteğinden yana 3200 MHz diyor. Yani senin söylediğinin aksine AMD 3600 değil maksimum 3200 MHz öneriyor.

Ryzen işlemciler 4 stick RAM ile daha fazla performans verir. Daha fazla MHz ile değil. Ki attığın SS zaten benim dediklerimi onaylıyor. Nereden mi onaylıyor? En üstte, en yüksek performanslara yer verilmiş. Ki orada da kullanılan RAM 3200 MHz CL 14 4x8 kit.

Uzun lafın kısası, ezberden konuşmamak lazım evet. Hele hele bilmeden hiç konuşmamak lazım.

Zaten farklı kitler satılıyor AMD için uyumlu olan 3600 MHZ kit farklı intel için uyumlu olan 3600 MHZ farklı başkan. Üzerlerinde ibare keyfi koymuyorlardır herhalde. For Ryzen veya For intel diye.

En üst performans vermesinin sebebi x4 kullanılması x2 de durum vidolara bakarsan değişiyor.

Zaten farklı kitler satılıyor AMD için uyumlu olan 3600 MHZ kit farklı intel için uyumlu olan 3600 MHZ farklı başkan.
Alakası bile yok. Amd için farklı Intel için farklı diye bir şey yok RAM dünyasında. Hala yanlış bildiğini diretiyorsun.

RAMler arasında bu Intel rami şu AMD rami diye bir ayrım yok.

Alakası bile yok. Amd için farklı Intel için farklı diye bir şey yok RAM dünyasında. Hala yanlış bildiğini diretiyorsun.

RAMler arasında bu Intel rami şu AMD rami diye bir ayrım yok.

Fiziksel olarak bir ayrım olmadığını bende biliyorum fakat XMP ve DOCP için ayrım var bunu anlatmaya çalışıyorum örnek vereyim. B450 anakartlara çok uzun bir süre Ryzen ibaresi olmayan yani DOCP uyumluğunu olmayan ram taktığınızda DOCP açamıyordunuz ve sistemler mavi ekrana düşüyordu. bu uyumluluk BIOS güncellemeleri ile düzeldi aratırsanız %100 konu görebilirsiniz. Adam yeni sistem kuracak XMP DOCP açmak için BIOS mu bekleyecek. Aynı durum şuan EXPO Ramler'de geçerli Ryzenn 7000'için max performans almak için EXPO uyumluğu olmayan ram alalım o zaman sizin mantığınıza göre :)

1. Güncel oyunlarda 16 GB şimdilik gayet yeterli.
2. 3200 MHz gayet yeterli. Çok para harcamaya lüzum görmüyorum ben. Tabi fiyat çok yakındır az bir farkla 4400 Mhz bulmuşsunuzdur onu alırsınız. Ama değiştirmek istiyorsan çok gereksiz bir upgrade bence.
3. Sitemine baktım bence anakartın fazla pahalı olmuş, kişisel burası tabi ama ben olsaydım işlemciyi ve anakartı bir tık düşük model seçer elimde kalan parayla ekran kartımı yükseltirdim. Tabi ekran kartınız yetersiz değil oldukça yeterli o ayrı ama oyun oynuyorsanız en büyük yatırımı ekran kartına yapıp kalan parayı da darboğaz yaratmayacak şekilde diğer bileşenlere yatırmak en makulü olur.
4. İlla yükseltcem param var sanane kardeşim diyorsan mevcut 16 GB Ramine ek 3600 lük bir 16 GB daha yapıştır geç.

1. Güncel oyunlarda 16 GB şimdilik gayet yeterli.
2. 3200 MHz gayet yeterli. Çok para harcamaya lüzum görmüyorum ben. Tabi fiyat çok yakındır az bir farkla 4400 Mhz bulmuşsunuzdur onu alırsınız. Ama değiştirmek istiyorsan çok gereksiz bir upgrade bence.
3. Sitemine baktım bence anakartın fazla pahalı olmuş, kişisel burası tabi ama ben olsaydım işlemciyi ve anakartı bir tık düşük model seçer elimde kalan parayla ekran kartımı yükseltirdim. Tabi ekran kartınız yetersiz değil oldukça yeterli o ayrı ama oyun oynuyorsanız en büyük yatırımı ekran kartına yapıp kalan parayı da darboğaz yaratmayacak şekilde diğer bileşenlere yatırmak en makulü olur.
4. İlla yükseltcem param var sanane kardeşim diyorsan mevcut 16 GB Ramine ek 3600 lük bir 16 GB daha yapıştır geç.

Her güncel oyunda 16 GB yeterli artık demek doğru değil lütfen videoyu izleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı