R9 5900X ve ASUS X570 Wi-Fi Plus overclock yapımı

OC hakkında aşırı bilgili değilim ama RAM frekanslarınız gayet güzel, bundan sonra cas düşürmeye çalışın. İşlemci içinse video işlemiyorsanız OC gerekmiyor. Oyunlarda ciddiye alınacak fark yok.

Merhaba. Öncelikle sizden istediğim 2 şey var ve 1 de bilmem gereken bir şey.

2 isteğimle başlayayım. Thaiphoon Burner indirip RAM çiplerinizi paylaşır mısınız?
2. isteğim elinizdeki 5900X'e CTR testi yapabilir misiniz? Programı indirip Diagnostic'e tıklayın ve testin bitmesini bekleyin.
Bilmem gereken şey de şu. Render mı alıyorsunuz yoksa oyun mu oynuyorsunuz?

Merhaba. Öncelikle sizden istediğim 2 şey var ve 1 de bilmem gereken bir şey.

2 isteğimle başlayayım. Thaiphoon burner indirip RAM çiplerinizi paylaşır mısınız?
2. isteğim elinizdeki 5900X'e ctr testi yapabilir misiniz? Programı indirip Diagnostic'e tıklayın ve testin bitmesini bekleyin.
Bilmem gereken şey de şu. Render mı alıyorsunuz yoksa oyun mu oynuyorsunuz?

Hocam öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Şu an elektrikler olmadığı için telefondan yazıyorum. Yarın o programları indirip değerleri paylaşacağım. Genel olarak oyun amaçlı kullanıyorum. Ekran kartım ASUS ROG STRIX 3070 Ti 8 GB OC. Monitörüm 1080p fakat 280Hz. Genelde FPS oyunları oynuyorum özellikle PUBG gibi oyunlarda ekran kartımı 1080p de besleyecek ve bana 280Hz hissettirmesini istiyorum. :)

Hocam öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Şu an elektrikler olmadığı için telefondan yazıyorum. Yarın o programları indirip değerleri paylaşacağım. Genel olarak oyun amaçlı kullanıyorum. Ekran kartım ASUS ROG STRIX 3070 Ti 8 GB OC. Monitörüm 1080p fakat 280Hz. Genelde FPS oyunları oynuyorum özellikle PUBG gibi oyunlarda ekran kartımı 1080P'de besleyecek ve bana 280Hz hissettirmesini istiyorum. :)
Oyun amaçlı kullanıyorsanız OC yapmanıza gerek yok zira OC yaptığınızda işlemcinin boost frekansını kısmış oluyorsunuz 4.8 GHz all core bile yapsanız işinize yaramaz. Size tavsiyem oyun amaçlı kullanacaksanız Curve Optimizer ayarı yapıp geçmeniz işlemci için.

Oyun amaçlı kullanıyorsanız OC yapmanıza gerek yok zira OC yaptığınızda işlemcinin Boost frekansını kısmış oluyorsunuz 4.8 GHz all Core bile yapsanız işinize yaramaz. Size tavsiyem oyun amaçlı kullanacaksanız curve optimizer ayarı yapıp geçmeniz işlemci için.

O nasıl oluyor hocam? :) hiç bilgim olmadığı için soruyorum. Yt baktım ama anlayamadım. Bu arada RAM ve ekran kartı için OC gerekli mi? (oyun performansı için)
O nasıl oluyor hocam? :) hiç bilgim olmadığı için soruyorum. Yt baktım ama anlayamadım. Bu arada RAM ve ekran kartı için OC gerekli mi? (oyun performansı için)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şöyle bir video buldum ama dediğim gibi anlayamadım.

O nasıl oluyor hocam? :) Hiç bilgim olmadığı için soruyorum. YouTube baktım ama anlayamadım. Bu arada RAM ve ekran kartı için OC gerekli mi? (oyun performansı için)
Şöyle açıklayayım. Ryzen 9 5900X gibi işlemciler (12-24) çok fazla çekirdeği olduğundan dolayı OC potansiyeli oldukça zor oluyor. 5900X'in temel frekansı 3.7 GHz, tekli çekirdek boost frekansı 4.8 GHz. Bunun üstüne PBO da eklenince yaklaşık 4.95 GHz'ye kadar artıyor tekli çekirdek boost frekansı. Ancak sen bu işlemciyi alıp all core OC yaparsan 4.95 GHz all core yapmadığın sürece yaptığın OC sana oyunlarda performans kaybı yaşatıyor. Ki all core 4.95 GHz bir 5900X yapmak inanılmaz zor bir şey hatta imkansız seviyesinde. Şu ana kadar gördüğüm en iyi all core performansı 4.6 GHz falandı. Yani işlemciyi stok halde kullanırsan 4.95 GHz bile görebilirsin.

@codWarzone
Curve Optimizer'i de kısaca şöyle açıklayayım. Çekirdeklere giden voltajın seviyesini ayarlamana yarıyor. Negative değer girdikçe giden voltaj azalıyor ve sıcaklık düşüyor. Positive değer girdikçe ise giden voltaj artar ve sıcaklık da artar. İşlemci silikonun iyiyse negative yönde güzel sıcaklıklar elde edebilirsin üstelik hiçbir performans kaybı yaşamadan. Ve hatta ''Max CPU Boost Clock Override'' ayarını arttırırsan o bahsettiğim PBO değeri vardı ya 4.95 GHz, onu 5.1 GHz falan bile yapabiliyorsun. Tabii bunun için silikon kalitesi önemli, bunu da attığım CTR testinden öğrenebilirsin.

Şöyle açıklayayım. Ryzen 9 5900X gibi işlemciler (12-24) çok fazla çekirdeği olduğundan dolayı OC potansiyeli oldukça zor oluyor. 5900X'in temel frekansı 3.7 GHz, tekli çekirdek Boost frekansı 4.8 GHz. Bunun üstüne PBO da eklenince yaklaşık 4.95 GHz'ye kadar artıyor tekli çekirdek Boost frekansı. Ancak sen bu işlemciyi alıp all Core OC yaparsan 4.95 GHz all Core yapmadığın sürece yaptığın OC sana oyunlarda performans kaybı yaşatıyor. Ki all Core 4.95 GHz bir 5900X yapmak inanılmaz zor bir şey hatta imkansız seviyesinde. Şu ana kadar gördüğüm en iyi all Core performansı 4.6 GHz falandı. Yani işlemciyi stok halde kullanırsan 4.95 GHz bile görebilirsin.

@codWarzone
Curve Optimizer'i de kısaca şöyle açıklayayım. Çekirdeklere giden voltajın seviyesini ayarlamana yarıyor. Negative değer girdikçe giden voltaj azalıyor ve sıcaklık düşüyor. Positive değer girdikçe ise giden voltaj artar ve sıcaklık da artar. İşlemci silikonun iyiyse negative yönde güzel sıcaklıklar elde edebilirsin üstelik hiçbir performans kaybı yaşamadan. Ve hatta "Max CPU Boost clock override" ayarını arttırırsan o bahsettiğim PBO değeri vardı ya 4.95 GHz, onu 5.1 GHz falan bile yapabiliyorsun. Tabii bunun için silikon kalitesi önemli, bunu da attığım ctr testinden öğrenebilirsin.

Çok sağ ol hocam yarın hemen deneyeceğim. Peki bu 'Max CPU Boost clock override' PBO değeri 5.1 GHz yine tek çekirdekte mi olacak yoksa tüm çekirdeklerde mi? Çünkü az önce sadece oyun için CPU overclock iyi değil. Performans kaybı bile olabilir demiştiniz.

Çok sağ ol hocam yarın hemen deneyeceğim. Peki bu 'Max CPU Boost clock override' PBO değeri 5.1 GHz yine tek çekirdekte mi olacak yoksa tüm çekirdeklerde mi? Çünkü az önce sadece oyun için CPU overclock iyi değil. Performans kaybı bile olabilir demiştiniz.
Dediğim ayarın açıklamasını yapayım. İşlemcinin boost frekansı olan 4.95 GHz var ya, onun sınırını arttırmanıza yarıyor. Hani 4950 baraj olarak kabul ediliyor ya, o barajı 5000, 5050 MHz falan yapabiliyorsunuz. Ama bunu 5000, 5050 yaptınız diye 5000, 5050 MHz olacak diye bir kaide yok. Sadece barajı yükseltiyorsunuz. Ama oyunlarda bu değerlere yükselirse evet, performansınız artar.

PBO ile all core OC farklı şeylerdir. Render uğraşıyorsanız all core, oyun oynuyorsanız PBO daha mantıklıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı