R9 5900X vs R7 5800x3D

Bütçe
12K

Mesut Öztürk

Kilopat
RAM
2x8GB Corsair DDR4 3200MHZ CL15
Anakart
Gigabyte B45M S2H
merhaba bir süredir yeni işlemci almak istiyorum fakat bu iki işlemci arasında kaldım.
Genelde Online oyunlar oynamaktayım nadirde olsa render alıyorum. Valorant Rust LoL CS:GO tarzı oyunlar oynuyorum.
Birkaç konuyu okudum yayın ve render için 5900X oyun için 5800x3D alın diyorlar. Fakat ben en yüksek performansı ve en uzun süre dayanacak işlemciyi almak istiyorum. 3 5 10 FPS'lik farklar olsa bile.
5900X tek çekirdek performansı oldukça yüksek oyunlarda bir tık altta olsa bile almak mantıklı mıdır? Yoksa 5800x3D işlemcisini mi almalıyım?
Oyunları 2K çözünürlükte oynamaktayım yeni monitör aldığımdan dolayı. Bu işlemcilerin herhangi birini aldığımda anakart ve CPU soğutucumu değiştirmem gerekirmi yoksa yeterli gelir mi?

Anakart veya soğutucum yetersiz ise öneri verebilirseniz sevinirim.

Sistemim:
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
CPU: Ryzen 5 2600X.
RAM: 2x8GB Corsair DDR4 3200MHz CL15.
Ekran kartı: Sapphire RX 5700XT nitroplus.
PSU: High Power 750W 80+ Gold.

Monitör: Dell S2721DGF 165Hz 2K
Edit: Soğutucu: Scythe Fuma 2​

Son düzenleme:
merhaba bir süredir yeni işlemci almak istiyorum fakat bu iki işlemci arasında kaldım.
Genelde Online oyunlar oynamaktayım nadirde olsa render alıyorum. Valorant Rust LoL CS:GO tarzı oyunlar oynuyorum.
Birkaç konuyu okudum yayın ve render için 5900X oyun için 5800x3D alın diyorlar. Fakat ben en yüksek performansı ve en uzun süre dayanacak işlemciyi almak istiyorum. 3 5 10 FPS'lik farklar olsa bile.
5900X tek çekirdek performansı oldukça yüksek oyunlarda bir tık altta olsa bile almak mantıklı mıdır? Yoksa 5800x3D işlemcisini mi almalıyım?
Oyunları 2K çözünürlükte oynamaktayım yeni monitör aldığımdan dolayı. Bu işlemcilerin herhangi birini aldığımda anakart ve CPU soğutucumu değiştirmem gerekirmi yoksa yeterli gelir mi?

Anakart veya soğutucum yetersiz ise öneri verebilirseniz sevinirim.

Sistemim:
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
CPU: Ryzen 5 2600X.
RAM: 2x8GB Corsair DDR4 3200MHz CL15.
Ekran kartı: Sapphire RX 5700XT nitroplus.
PSU: High Power 750W 80+ Gold.

Monitör: Dell S2721DGF 165Hz 2K​

5900X alınabilir. Oyun performansı olarak da öyle aman aman bir fark yok CS:GO gibi oyunlarda 40-50 FPS farka kadar çıksa da ikisi de performanslı işlemciler.

Anakart bu iki CPU için yetersiz. B450M S2H için üst limit 115W, 5800X3D ise 180-190W'lere çıkabiliyor. Aralarındaki oyun ve render performansı ise değişiyor. Net olan şey renderda 5900X kesin olarak her türlü alıyor fakat oyun kısmında bazı oyunlarda eşitler bazı oyunlarda 5800x3d %20 daha çok FPS alıyor fakat ikisi de 5700XT için çok güçlü CPU olduğu için size bir şey yansıyacağını sanmıyorum daha üst model kartlarda bu dediğim senaryo gerçekleşir.

Performansa yönelik olarak 5900X alın. Anakartıda B550 alrsan güzel olur.
Evet bende 5900x almayı düşünüyorum anakart için tam bir model öneriniz varmı fp olan.
5900X alınabilir. Oyun performansı olarak da öyle aman aman bir fark yok CS:GO gibi oyunlarda 40-50 FPS farka kadar çıksa da ikisi de performanslı işlemciler.
Genelde 5800x3d oyunlarda daha başarılı diyorlar bu yüzden arada kalmıştım. Soğutucum yeterli olurmu sizce oyunlarda vb.
Not: Soğutucu scythe fuma 2

Anakart bu iki CPU için yetersiz. B450M S2H için üst limit 115W, 5800x3D ise 180-190W'lere çıkabiliyor. Aralarındaki oyun ve render performansı ise değişiyor. Net olan şey renderda 5900X kesin olarak her türlü alıyor fakat oyun kısmında bazı oyunlarda eşitler bazı oyunlarda 5800x3D %20 daha çok FPS alıyor fakat ikisi de 5700XT için çok güçlü CPU olduğu için size bir şey yansıyacağını sanmıyorum daha üst model kartlarda bu dediğim senaryo gerçekleşir.

Gigabyte bir süre önce 5000 modellerinin desteğini vermişti BIOS güncellemesinde bu değerlere bakmadan vermiş olma ihtimalleri düşük değil mi?

Evet bende 5900X almayı düşünüyorum anakart için tam bir model öneriniz var mı fp olan.

Genelde 5800x3D oyunlarda daha başarılı diyorlar bu yüzden arada kalmıştım. Soğutucum yeterli olur mu sizce oyunlarda vb.
not: Soğutucu Scythe fuma 2

Gigabyte bir süre önce 5000 modellerinin desteğini vermişti BIOS güncellemesinde bu değerlere bakmadan vermiş olma ihtimalleri düşük değil mi?

Hava soğutucu olarak en iyi soğutuculardan biri o fiyata fakat birazcık yetersiz kalabilir ama ben bilemiyorum.

Asus prime b450m-k ile 5800x3D kullanıyorum. Hiçbir sorun yok, peek değerlerinde bile gayet yetebiliyor. Bu işlemci normal ryzenlere kıyasla 1.45 de değilde, 1.1- 1.2v base watt değerleri ile çalışıyor. Anakarttan yana çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Ama tabii güzel bir anakart yakışır. Oyun için 5800x3D alırsan özellikle online oyunlarda çok fazla artısını görürsün. Render alıyorsan 5900x kesinlikle.

Evet bende 5900x almayı düşünüyorum anakart için tam bir model öneriniz varmı fp olan.

Genelde 5800x3d oyunlarda daha başarılı diyorlar bu yüzden arada kalmıştım. Soğutucum yeterli olurmu sizce oyunlarda vb.
Not: Soğutucu scythe fuma 2

Veriyorlar çünkü 5500, 5600 hatta OC edilmediği takdirde 5800 modeli de 105W 'de çalışıyor. Hatta turbo boostu kapatırsan stock değerde 5900X, 5800x3d 'de çalışır ama ne anlamı kaldı? O yüzden bu modeller için minimum B550 öneriliyor kaldı ki render yapacaksınız ve olabildiğince yüksek performans istiyorsunuz X570'i alıp OC'yi bassanız çok daha mantıklı olur.

ASUS Prime B450M-K ile 5800x3D kullanıyorum. Hiçbir sorun yok, peek değerlerinde bile gayet yetebiliyor. Bu işlemci normal Ryzen'lere kıyasla 1.45 de değil de, 1.1- 1.2v base watt değerleri ile çalışıyor. Anakarttan yana çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Ama tabii güzel bir anakart yakışır. Oyun için 5800x3D alırsan özellikle Online oyunlarda çok fazla artısını görürsün. Render alıyorsan 5900X kesinlikle.

İleride oyun tarafında zayıf kalır mı bu işlemci? Bir de bazı test videolarında 5900X e göre daha çok ısındığını gördüm.

Veriyorlar çünkü 5500, 5600 hatta OC edilmediği takdirde 5800 modeli de 105W'de çalışıyor. Hatta Turbo Boost'u kapatırsan stock değerde 5900X, 5800x3D'de çalışır ama ne anlamı kaldı? O yüzden bu modeller için minimum B550 öneriliyor kaldı ki render yapacaksınız ve olabildiğince yüksek performans istiyorsunuz X570'i alıp OC'yi bassanız çok daha mantıklı olur.

Oyun tarafında da tek çekirdek performansı, render tarafında da zayıf olmasını istemiyorum aslında işlemcinin. Her konuda olabilecek en iyisi olsun istiyorum uzun vadeli kullanabilmek için.
PassMark puanlarına baktığımda 5900X çok önde görünüyor.

İleride oyun tarafında zayıf kalır mı bu işlemci? Bir de bazı test videolarında 5900X e göre daha çok ısındığını gördüm.
Sanmıyorum, 100mb l3 ön bellek çok ciddi avantaj sağlıyor. Eğer arada kaldıysan 5900x alma, 5950x alabiliyorsan al. Ben bugüne kadar kuletipiyle soğuttum, render almadım. Oyunlarda 75’i geçmedi. Masaüstünde 32-45 derecelerde gezindi. Bu işlemcinin hakkı zaten sıvı soğutucu. Her ikisinde de almak zorundasın. Ona göre planını yap… ve söylenenlerin aksine 5800x3D’de OC imkanı yok hibrit işlemci olduğu için ama performansı muazzam ötesi. Kağıt üstünde yakın gözüküyor olabilirler ama tekli çekirdekte ve özellikle online oynuyorsan dediğim gibi 5900x’in çok çok ilerisinde bu işlemci

Geri
Yukarı