Çözüldü R9 5900X yüksek sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmettncrr

Femtopat
Daha fazla  
Ryzen9 5900X işlemcim boş halde 55-60 derece arasında çalışıyor yük testine soktuğumda 100 derecelere ulaşıyor ve bilgisayar kendini koruma amaçlı kapatıyor.
Sıvı soğutma olarak Corsair H150I Elite Capellix 360mm soğutucusunu kullanıyorum incelediğim testlerde yük altında 60-70 derecede çalışan bir işlemci ve sıvı soğutma ama bende olay tam tersi benim bilgisayarım boştayken bu dereceleri görüyor.

Bilmiyorum faydası olur mu sistemim bu şekilde:
-AMD Ryzen 9 5900X 3.70 GHz 12 çekirdek 70 MB AM4 7nm işlemci.
-Corsair 2TB MP600 series okuma 4950 MB-yazma 4250 MB M.2 SSD.
-Corsair 5000D airflow tempered glass siyah USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
-Corsair iCUE H150I Elite Capellix 360 mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu.
-G.Skill 64 GB(2x32) Ripjaws V 4000MHz CL18 DDR4 RAM.
-MSI GeForce RTX 3090 Suprim X 24G 24 GB GDDR6X 384 bit ekran kartı.
-MSI MEG X570 ace 4600MHz(OC) RGB M.2 Wi-Fi AM4 ATX anakart.
-Power Boost 1200W rage serisi 80+ Platinum.
-Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM hard disk.

Çözüm
Konudan bağımsız PSU değiştirmenizi öneririm marka çöp çünkü, forumda kullanıp patlama yaşayanlar var.

Beğenip isteyerek aldığım bir PSU değil açıkçası o an stokta bu vardı zorunda olarak bunu aldım.

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Dediğim gibi sıvı soğutucuyu tamamen söktüm ve sıkı şekilde montajını kendim yaptım. Şu an aldığım değerler ekteki gibidir. Cevap veren yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Not: Sök tak yaparken biraz termal macunu sıyırdım ve dağıttım yeni bir macun siparişi verdim (Thermal Grizzly Kryonaut 12,5 W/m·k) gelince onu kullanacağım.

Not: Fanları ve pompayı extreme ayara çektim ortalama 65 maks 67 dereceyi gördü.
Pompanın üzerindeki ışıklandırmada kırmızı renk yanıp sönmüyor değil mi?

Hayır RGB aydınlatması çalışıyor normal bir şekilde.
Donanımsal bir problem olacağını zannetmem işlemcide. Akla gelen direkt sıvı soğutucunun montajı.

Kendim tamamen söküp tekrar takmaya çalışsam bir sıkıntı yaşar mıyım acaba birkaç sistem toplama videosunda gördüğüm kadarıyla biliyorum sökme takma işlemlerini.

Konudan bağımsız PSU değiştirmenizi öneririm marka çöp çünkü, forumda kullanıp patlama yaşayanlar var.

Beğenip isteyerek aldığım bir PSU değil açıkçası o an stokta bu vardı zorunda olarak bunu aldım.

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Dediğim gibi sıvı soğutucuyu tamamen söktüm ve sıkı şekilde montajını kendim yaptım. Şu an aldığım değerler ekteki gibidir. Cevap veren yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Not: Sök tak yaparken biraz termal macunu sıyırdım ve dağıttım yeni bir macun siparişi verdim (Thermal Grizzly Kryonaut 12,5 W/m·k) gelince onu kullanacağım.

Not: Fanları ve pompayı extreme ayara çektim ortalama 65 maks 67 dereceyi gördü.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    213,4 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı