R9 5950X vs i9 12900KF sistem

yusuf sarac

Hectopat
Daha fazla  
İş yerim için bir video, fotoğraf render sistemi toplamam gerek. Aklımda birkaç soru var.
Sizce.
RTX 3060 12g ROG STRIX.
Ryzen 9 5950X.
32 GB DDR4 3200MHz sistemimi tercih etmeliyim.

RTX 3060 12g ROG STRIX.
Intel i9 12900KF veya k işlemci.
32 GB DDR5 4800MHz yoksa bu sistem sizce daha mı iyi? Uyumluluk vs. fark ediyor mu NVIDIA AMD veya NVIDIA Intel.

İlk önce RTX 3060 ROG almayı aklından çıkar. O kartın fiyatına RTX 3070 sığar büyük ihtimalle. 5950X sistem öneririm ben.
ikisinin yerine 5800X3D alın. 5800X3D, 12900K'yı geçiyor.

Sadece oyunda geçiyor. Arkadaş render alacak.

Aslın da sizlere sorma nedenim biraz aklım karıştı. Amd'nin Render konusun da gayet iyi performans verdiğinin farkındayım fakat bu iki işlemciyi farklı sitelerde karşılaştırdığım 12900kf&k daha performanslı olduğunu gördüm. Yeni nesil olması da işleri biraz değiştirdi. Render konusuna gelecek olursak bu iki işlemci arasın da 12900kf&k ya satın almak daha mantıklı değil mi?

Aslın da sizlere sorma nedenim biraz aklım karıştı. Amd'nin Render konusun da gayet iyi performans verdiğinin farkındayım fakat bu iki işlemciyi farklı sitelerde karşılaştırdığım 12900kf&k daha performanslı olduğunu gördüm. Yeni nesil olması da işleri biraz değiştirdi. Render konusuna gelecek olursak bu iki işlemci arasın da 12900kf&k ya satın almak daha mantıklı değil mi?

12900KF çok daha pahalıya gelecek gerek anakartı gerek kendi fiyatı. Arada devasa fark yok. Ha paranız boldur, az fark için o kadar para harcayabilirsiniz sizin seçiminiz.

12900KF çok daha pahalıya gelecek gerek anakartı gerek kendi fiyatı. Arada devasa fark yok. Ha paranız boldur, az fark için o kadar para harcayabilirsiniz sizin seçiminiz.
Anakart olarak evet fiyat fark edebilir fakat 12900kf daha ucuz bilginize. Yeni nesil olmasını da biraz da geleceğe yatırım yapmak istiyorum.
Diyelim birini seçtim. Peki rtx3000 serisi hangisi ile daha uyumlu çalışır veya fark ediyor mu?

Anakart olarak evet fiyat fark edebilir fakat 12900kf daha ucuz bilginize. Yeni nesil olmasını da biraz da geleceğe yatırım yapmak istiyorum.

O işlemciye DDR5 RAM yakışır. Epey pahalıya gelecek.
Diyelim birini seçtim. Peki rtx3000 serisi hangisi ile daha uyumlu çalışır veya fark ediyor mu?

Fark etmiyor ama editte ekran kartı önemli. RTX 3060'a sırf ROG olduğu için 12K verilmez. 2K daha eklenir RTX 3070 alınır.

Geri
Yukarı