R9 6900HX Laptop CACHE_MANAGER mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

365436

Hectopat
Makaleler
18
RAM
2X16 DDR5 4800Mhz Micron
Ekran kartı
3070Ti Laptop
İşlemci
6900HX
Bilgisayarım kitlenince zorla kapatmak zorunda kaldım. (açma düğmesine basılı tutarak)

Sonrasında sürekli mavi ekran hatası vermeye başladı Memory hataları veriyordu genelde ve sistemim bundan dolayı başlamıyordu ve en sonunda tamamen çöktü. Windows ile alakalı bir durum var sandım ve önceden hazırda tuttuğum USB belleğim ile tekrar yeni OS kurmaya çalışıyorum ancak şu an ne zaman format yükleme ekranı bitip yeniden başlatma ekranına geçecek olsa bilgisayarım yeniden CACHE_MANAGER adlı yeni bir hata veriyor. Yani formatta atılmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Bu hata FAT_FILE_SYSTEM (0x23) ile ilişikili bir hata.
Diske işaret eden bir hata.

Ama disk derken burada hem sistemdeki diski düşüneceğiz hem de USB flaş diski.
Genelde sistem diskinde karşılaşıyorum bu hata başlığında açılan konularda.

Ben öncelikle kurulum yapılan USB diski kontrol etmenizi istiyorum.

Buradan USB Flash Drive Tester yazılımını indirmenizi istiyorum.
Uygulamayı çalıştırınca flaş belleğinizi seçin. Sonrasında test tipi olarak "Read-write and compare" seçin.
Hatırladığım kadarıyla bu iki testi ayrı ayrı uygulayıp en sonunda karşılaştırıyor.

Test flaş belleğinizin kapasitesine bağlı olarak uzun ya da kısa sürebilir.
Ekran görüntülerini paylaşırsınız.

USB diskte bir sıkıntı yoksa sistemdeki ana disklere bakacağız.

Merhaba.

Bu hata FAT_FILE_SYSTEM (0x23) ile ilişikili bir hata.
Diske işaret eden bir hata.

Ama disk derken burada hem sistemdeki diski düşüneceğiz hem de USB flaş diski.
Genelde sistem diskinde karşılaşıyorum bu hata başlığında açılan konularda.

Ben öncelikle kurulum yapılan USB diski kontrol etmenizi istiyorum.

Buradan USB Flash Drive Tester yazılımını indirmenizi istiyorum.
Uygulamayı çalıştırınca flaş belleğinizi seçin. Sonrasında test tipi olarak "Read-write and compare" seçin.
Hatırladığım kadarıyla bu iki testi ayrı ayrı uygulayıp en sonunda karşılaştırıyor.

Test flaş belleğinizin kapasitesine bağlı olarak uzun ya da kısa sürebilir.
Ekran görüntülerini paylaşırsınız.

USB diskte bir sıkıntı yoksa sistemdeki ana disklere bakacağız.
Ben RAM bellekler gitti zannettiğim için MemTest başlatmıştım aradan 2 saat geçti şu an problem yok %91 de olmasına rağmen Error bulunmadı.

USB belleğim ise yarıya geldi şu an onda da hata görünmüyor. Dediğiniz gibi eğer problem Disk - Depolama ise bunu bilgisayarımda bulunan 2. SSD’ye kurulum deneyerek anlayabilir miyiz ?

Kapsamlı, bilgilendirici cevabınız için teşekkürler.

ntsokrnl.exe ve Bad Pool Caller mavi ekranlarını alıyorum şu an. Diğer disk ile deneyeceğim

0XC0000021A hatası almaya devam ediyorum. Yeni disk ve yeni USB farketmeksizin hata vermeye devam ediyor

getting files ready yüzde 97 olduğunda
hem 16GB Toshiba belleğim, hem 256GB Sandisk belleğim her iki diskte de çöküyor.

Yeni Hata kodu - Driver Power Delivery Failure
Yeni Hata kodu - Driver Overran Stuck Buffer
Yeni Hata kodu - Kernel Security Check Failure
Yeni Hata kodu - System Thread Exception Not Handled

Son düzenleme:
Hayda :(

0xc21A ve 0xC2 hataları hiç iyi olmadı.
RAM bellekler sağlam çıktıysa o zaman sorun disk kanadında. Önceki fikir yürütmelerim doğru yönde görünmekte.

0xc21A hatası ya sistem diskinin bozulmasından ya da kurulu olan sistemde tamiri zor bozulmalar olduğunda oluşur.

0xC2 yani BAD_POOL_CALLER hatası ise genellikle RAM kaynaklı çıksa da disk kaynaklı da çıkabilen bir hatadır.

Masaüstüne erişiminiz varsa HD Tune indirip "Error Scan" yapmanızı isteyeceğim. Hızlı tarama kapalı olacak.
Eğer sistem erişiminiz yoksa başka bir bilgisayara Hiren's Boot PE yazıp onun üzerinden bir disk taraması yapalım. Aynı program orada da mevcut.

RAM bellekler sağlam çıktıysa o zaman sorun disk kanadında. Önceki fikir yürütmelerim doğru yönde görünmekte.
RAM bellekler Alienware in kendi Diagnostic uygulamasında sağlam görünüyor memtesti de yarıda kestim oranın ihtimali düşük diye. Şimdi masaüstüne erişimim var ancak çok sınırlı ve kurulum sırasında mavi ekran yediğim için bozuk bir Windows deneyimim var.

Dediklerinizi yapmaya çalışacağım.

Yukarıdaki mesaja yeni aldığım hata kodlarını ekledim. Mesajı hata kodu geldikçe güncelliyorum.

Şu an sonradan kendim taktığım 250GB Mini M2’yi görmüyor sistem.

Açıkçası sorunun eklenen 256GB disk kaynaklı olduğu yönünde bir tahminim var.

Dediğiniz kodlar arasında bir tanesi dikkatimi çekti. 0x9F yani DRIVER_POWER_STATE_FAILURE. Ve onun da açıkçası disk kaynaklı alındığını düşünüyorum.

O diski sistemden çıkartıp sistemi bir görmeye çalışsak mı ne dersiniz?

O diski sistemden çıkartıp sistemi bir görmeye çalışsak mı ne dersiniz?
Nasıl isterseniz, HD Tune taraması biter bitmez elime tornavidayı alıyorum. Şu an tarama yarıda Scanning Speed - 800Mb/s-1000Mb/s. Henüz hata yok.

Ek olarak zaman zaman ikinci diski sistemde göremediğim oluyordu nadiren ancak yeniden başlatınca geçiyordu.

Yine ek bilgi olarak belki işinize yarar son 1 haftadır bilgisayarım zaten yoğun BSOD veriyordu. Özellikle açılırken, şifre ekranında direkt olarak mavi ekran veriyor, yeniden başlıyor ve sonrasına normal çalışıyordu. Lakin kullanılmayacak derecede böyle ard arda her seferinde farklı hata vermesini anlayamadığımdan buraya konu açma ihtiyacı duydum.

Edit: Windows görmese de yeni diski HD Tüne gördü, görmüşken ona da test yapmak istedim iki diskim de yemyeşil tek hata yok.

Yeni Hata Kodu: Video Scheduler Internal Error

Son düzenleme:

Geri
Yukarı