R9 7900x3D sistemde RAM'ler 4800 MHz üstü çalışmıyor

Melyon

Femtopat
Daha fazla  
RAM
XPG 32GB (2x16GB) Lancer Siyah DDR5 6400MHz CL32 1.40V RGB Dual Kit
SSD veya HDD modeli
Samsun 980 pro
Anakart
ASUS ROG STRIX X670E-E
İşlemci
7900X3D
Merahaba arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim. 7900x3D, ASUS ASUS ROG STRIX X670E-E, XPG 32 GB (2x16 GB) lancer siyah DDR5 6400MHz CL32 1.40v RGB Dual kit PC RAM EXPO uyumlu bu sistemi topladım. Sisitemi çalıştırınca RAM'leri 4800 MHz üzerine çıkartamıyorum daha yüksek hızlarda bilgisayar açılmıyor BIOS güncelledim sonuç elde edemedim anakartın iade süresi dolmasaydı komple sistemi iade edecektim elimde kaldı yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
AM5 sistemde 6000Mhz ve üstü hız görebilmek için IMC'nin iyi gelmesi gerekiyor bu da şansa bağlı.

Manuel olarak RAM frekansını 6000MHz yap. VDDP voltajına 1.1 vSOC voltajına da 1.3V ver.
VDD voltajına 1.4 VDDQ voltajına da 1.38 ver.

RAM zamanlamalarını sırasıyla aşağıdaki gibi yap.

• tCL 30
  • tRCDRD 38
  • tRP 38
  • tRAS 52
  • tRC 90

Imc nedir? AMD EXPO profillerini denedim manuel RAM hızı arttırmayı denedim hiçbir şekilde sonuç alamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vsoc voltajını bulamadım, VDDP voltajında ise mor rakam çıktı, geri kalanların hepsini dediğiniz gibi girdim. BIOS ayarlarına bile ulaşamadım PC açılmadı yine. Clear CMOS yapmak zorunda kaldım. Evet RAM A2 ve B2 slotlarında takılı. (2 ve 4 ) Açıkçası söylemek gerekirse ilk kez manuel OC yaptım. Çok mu şey istiyorum bilmiyorum ama size yayın açsam siz canlı olarak baksanız BIOS ayarlarına olur mu? Sistemi toplayalı üç gün oldu RAM sorunu yüzünden her şeyden soğudum.

Söylediğiniz değerlerin hepsini girdim. Bir kez BIOS ekranına gelebildim. 6000 MHz olarak gözüktü. BIOS aşırı bir şekil de kasıyordu. Kaydet ve çık yaptım fakat PC açılmadı.
FCLK frekansını manuel olarak 2000 yapar mısın?

Fclk frekansını manuel olarak 2000 yapar mısın?

Denedim ilk başta Q-CODE 70, hata kodu ve beyaz ışık yandı PC'yi yeniden başlattım. Daha sonra BIOS ekranına gitmek için F2 ve del tuşlarını denedim giremedim. PC kendi kendini yeniden başlattı. BIOS sıfırlayarak açabildim PC'yi.

Fclk frekansını manuel olarak 2000 yapar mısın?

XPG RAM'leri iade ettim. Anakartın uyumluluk listesinde G.Skill 6000 MHz CL32 AMD expo uyumlu RAM buldum. RAM'in sitesin de uyumluluk kısmında anakartım görünüyor. Ürünün model kodu bu F5-6000J3238F16GX2-TZ5NR, değerleri 32-38-38-96 1.35v. Sizce mantıklı bir seçim mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Anakartı servisten değiştirdim sorunum çözülmedi. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı