R9 7950X ve RTX 4090 sistem bazı oyunlarda çökme yapıyor

Mentioon

Femtopat
Daha fazla  
Sistemimde herhangi bir sorun olmamasına rağmen (testlerde sorun çıkmadı) bazı oyunlarda çökmeler yaşıyorum. Çoğu zaman PC boşta masaüstünde çalışmaya devam ediyor. Fakat ekran gidiyor. Reset atmak zorunda kalıyorum. RAM'leri 6400 yaptığımda geç açılma sorunu, kendi kendine reset atma sorunları ortaya çıkıyor. Diğer sorunları BIOS default ayarlarda yaşıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
  • Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi
  • İşlemci: AMD 7950X.
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 4090 White
  • RAM: G.Skill Trident Z5 16x2 6400MHz.
  • SSD: Samsung 980 Pro 500 GB+2 TB.
  • İşlemci soğutucu: ASUS ROG STRIX lc II 360.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stabilite testlerini yaptınız mı hocam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yaptım bir sorun çıkmadı. Şimdi memtest86 yapıyorum son olarak ama ondada bişey çıkacağını düşünmüyorum.

BIOS güncelliğini kontrol edin. RAM değerini 5200 MHZ yapıp test eder misin ?
BIOS güncel. Ramleri tüm hızlarda denedim en stabil 3600 de çalışıyor fakat dediğim gibi durduk yere ekranın siyah olması sorunu devam ediyor.

Nasıl bir çökme tam olarak? Örneğin RDR2 de bende yaşamıştım Vulkan'dan DirectX 12 moduna alınca düzeldi.
Not: Bende de 4090 var.
Rdr 2 de 10-15 dk sonra hata verip donuyor. Masaüstünde pc boştayken durduk yere ekran ve pc çalışmasına rağmen siyah ekran oluyor ve o şekilde kalıyor.

RAM tam modeli ve part numalarını paylaşır mısın ?
GSKILL Trident Z5 RGB Silver DDR5-6400Mhz CL32 32GB (2x16GB) F5-6400J3239G16GX2-TZ5RS

Ramler 4x16 bu arada yanlış yazmışım.

Burayı inceleyip paylaşır mısın ?

Yeni konular

Geri
Yukarı