Radeon HD4850 vs MSI GT1030

Bepieces

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle ekran kartları ile ilgili hiçbir bilgim yok.

İş için bir bilgisayar topladım, boşta duran ATI Radeon HD4850 kartım vardı, onu kullandım. Ancak 27inç monitörümde görüntü kalitesi bayağı kötü. Yazılar gözümü çok yoruyor. Ekran kartı yüzünden olduğunu düşünüyorum. Ekran kartını yenilersem 1030 gibi bir kartla görüntü kalitelimi iyileştirebilir miyim? Ya da 700-800 TL bandında hangi kartı almamı önerirsiniz. MSI'ın fanlı ve fansız 1030 modeli var, ASUS'un modeli fanlı... Bu arada oyun oynamıyorum, sadece iş maksatlı kullanım olacak. Net bir görüntü almak benim için önemli.

Gerekli olursa sistemde B450 anakart ve Ryzen 5 1600 AF işlemci var.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

teşekkür ederim, sizce görüntü kalitesi kullandığım kartın eski olmasından mı kötü ?
Bence hayır. Ne kadar eski kartlar olsalarda bildiğim kadarıyla 1080p çözünürlüğe kadar destekliyorlar. Siz ekran kartı sürücülerini kurmadığınız için görüntü 1024x720p çözünürlükte kalmış olabilir. Sonuçta ekran kartı sürücülerini kurduğunuzda görüntü direk monitörünüzün önerilen çözünürlüğüne geçecektir. Eğer sürücülerini kurmadıysanız GT 1030'a geçerseniz gene aynı görüntü kalitesini alırsınız.

Evet diyebiliriz. 1030 sistemi çok rahatlatacaktır
Peki daha basit bir ekran kartı alsam GT730 gibi o kadar para vermesem sonucu çok etkiler mi ?
Bence hayır. Ne kadar eski kartlar olsalarda bildiğim kadarıyla 1080p çözünürlüğe kadar destekliyorlar. Siz ekran kartı sürücülerini kurmadığınız için görüntü 1024x720p çözünürlükte kalmış olabilir. Sonuçta ekran kartı sürücülerini kurduğunuzda görüntü direk monitörünüzün önerilen çözünürlüğüne geçecektir. Eğer sürücülerini kurmadıysanız GT 1030'a geçerseniz gene aynı görüntü kalitesini alırsınız.
Anladım ama sürücülerim yüklü, çözünürlüğümde doğru.

Geri
Yukarı